j. rosyjski - prośba o przetłumaczenie akt 33 Jerzy Niemczyk

Więcej
11 lata 4 tygodni temu #8680 przez Florian Huras
Panie Ireneuszu
Nie ze wszystkimi słowami sobie poradziłem, ale wierzę, że uzupełnią je forumowicze. Tekst tego ważnego dla Pana dokumentu brzmi tak:
"Zdarzyło się we wsi Koziegłówki pierwszego/trzynastego stycznia tysiac osiemset sześćdziesiątego dziewiątego roku o pierwszej po południu. Oświadczamy. Że w towarzystwie (obecności) świadków Andrzeja Berezy lat pięćdziesiąt i Wojtka Gronona? Czterdzieści osiem lat osadników (kolonistów) mieszkających we wsi Koziegłówki zawarto tego dnia religijny związek (ślub) między Jerzym Niemczykiem wdowcem lat sześćdziesiąt siedem urodzonym we wsi Murow (Mirów?) Opolskiej Guberni w Cesarstwie (Królestwie) Pruskim, mieszkającym we wsi Lgota?, synem zmarłych Urbana i Jadwigi z domu Woj…szków? Voto Niemczyków i Katarzyną z Polaków (Polak) Prykową ??? wdową lat czterdzieści dziewięć urodzona i mieszkającą we wsi Lgock? (Lgota?), córką zmarłych Franciszka i Marianny z domu Wróbel voto Polak …. …. pierwszego ślubu? nastąpiło dwudziestego dziewiątego lutego 1868 roku. Ślub poprzedziły trzy zapowiedzi piętnastego, dwudziestego drugiego i dwudziestego dziewiątego grudnia tysiąc osiemset sześćdziesiątego ósmego roku/ dwudziestego siódmego grudnia tysiąc osiemset sześćdziesiątego siódmego, trzeciego i dziewiątego stycznia tysiąc osiemset sześćdziesiątego ósmego roku obwieszczonych (opublikowanych) w kościele w Koziegłówkach. Nowożeńcy oświadczyli że umowy przedślubnej nie zawarli. Religijny obrządek ślubu przez Księdza Wojciecha Kawkowskiego …. Kościoła Koziegłówki. Akt ten po przeczytaniu przez nas (tylko przez księdza) został podpisany bo (uczestnicy) pisać nie umieją. Ksiądz Wojciech Kawkowski proboszcz w Koziegłówkach……......"
The following user(s) said Thank You: Ireneusz Niemczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 4 tygodni temu #8681 przez Szymon Gruca
Parafia Murów powstała w 1988. Wcześniej, od 1924 była to parafia Zagwiździe. Jeszcze wcześniej, w 1827, powstała parafia Stare Budkowice (Alt Budkowitz, 1936 - Alt Baudendorf). W XVIII w była tam filia i później lokalia parafii Jełowa. I ksiąg tych parafii szukałbym, najpewniej w archiwach opolskich i wrocławskich.
Źródło: www.parafia-budkowice.pl/index.php?page_id=hist_stb

Szymon Gruca
The following user(s) said Thank You: Ireneusz Niemczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 4 tygodni temu - 11 lata 4 tygodni temu #8697 przez Ireneusz Niemczyk
Znalazałem opracowanie o Brynicy z wsią Murów.

www.wrighthistory.org/sitebuildercontent...erfiles/brinnitz.pdf

W tym opracowaniu jest kilkanaście wpisów z Niemczykami. Jest adnotacja z roku 1829 o ślubie Leopolda, którego ojcem był Urban Niemczyk, wówczas Urban miał być zmarłym.

Nie mogę znaleźć mikrofilmów z parafią Brynica. Od jutro będę szukać w pobliskich diecezjalnych archiwach czy mają w swoich zasobach parafię Brynica.

Każda pomoc będzie mile widziana!

Pozdrawiam,

Irek Niemczyk
Ostatnia11 lata 4 tygodni temu edycja: Ireneusz Niemczyk od. Powód: błąd w pisowni

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 8 miesiąc temu #15011 przez Ireneusz Niemczyk
Dzisiaj byłem w parafii Brynica (opolskie), do której należał Murów "mojego" Jerzego / Georg'a Niemczyka chrzczonego domniemanie 1799 - 1804. Niestety ani śladu dotyczącego chrztu Jerzego / Georg'a Niemczyka, z ojca Urbana i matki Jadwigi / Hedwig Wojtaszki. Księgi w Brynicy z lat 1799-1804 wskazywały jedynie potomstwo z rodziców Józef i Rosalia Niemczyków. Niestety nie udało mi się spotkać Proboszcza parafii Stare Budkowice (nie umówiłem się telefonicznie).

Gdyby ktoś jednak widział księgi chrztu ze Starych Budkowicach z lat 1799-1804 to będę wdzięczny za wieści o Niemczykach z tych lat.

Później zostanie mi Jełowa.

Pozdrawiam,

Ireneusz

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 7 miesiąc temu #15261 przez Ireneusz Niemczyk
Jak pisał Pan Szymon o Starych Budkowicach i erygowaniu jej w 1827 to nie ma żadnych szans na ślady chrztu Jerzego / Georg'a Niemczyka około 1800-1802 (syna Urbana i Jadwigii Wojtaszki). Została mi Jełowa vel Jellowa, ale tylko nadzieja w Archiwum Diecezji Opolskiej (Archiwum Archidiecezji Wrocławskiej stwierdziło, że nie posiadają Parafii Jełowa). Księgi parafialne, składowane w Jełowej, zostały unicestwione w 1945.

Czy jest komuś znany spisa zasobów Archiwum Diecezji Opolskiej (jak np. spis zasobów Diecezji Częstochowskiej)? Strona internetowa dot. Archiwum Diecezji Opolskiej mówi o remoncie do lata i nikogo nie mogę wypytać.

Każda pomoc będzie mile widziana!

Pozdrawiam,

Irek Niemczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie