Zestawienie po rosyjsku, zobowiązań?

Więcej
7 lata 5 miesiąc temu - 7 lata 5 miesiąc temu #27620 przez Robert Kunert
Zestawienie po rosyjsku, zobowiązań? was created by Robert Kunert
Witam serdecznie.

Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu tego dokumentu. Mam przeczucie że to spis mieszkańców i ich należności jakie opłacają. Co oznaczają poszczególne rubryki?

Dziękuję za okazaną pomoc

Robert Kunert

Załącznik DSCN2050_2016-11-06.JPG nie został znaleziony


Robert Kunert
Załączniki:
Ostatnia7 lata 5 miesiąc temu edycja: Robert Kunert od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 5 miesiąc temu #27627 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Zestawienie po rosyjsku, zobowiązań?
Robercie, ten dokument to tabela likwidacyjna sporządzana dla każdej miejscowości w Królestwie Polskim po 2 marca 1864 r. Ukaz z 19 lutego / 2 marca 1864 r. likwidował stosunek zależności chłopa od właściciela ziemi. Był to koniec pańszczyzny i czynszów oraz innych danin, które chłop musiał odprowadzać dla właściciela ziemi prywatnego bądź państwowego. Chłop bowiem przed tym ukazem nie był właścicielem ziemi na której mieszkał i którą uprawiał, a tylko jej jak gdyby dzierżawcą. W zamian za dzierżawę płacił czynsze bądź odrabiał ją poprzez pracę na polu należącym do właściciela ziemi. Ukazem z 2 marca 1864 r. chłop dostawał na własność uprawianą i zamieszkaną przez siebie ziemię. Jej ilość i rodzaj oraz nazwisko właściciela zapisywano właśnie w tabeli likwidacyjnej. Na zdjęciu, które przedstawiłeś zapisano numer gospodarstwa, nazwisko i imię właściciela oraz ilość ziemi jaką otrzymał w rozbiciu na jej rodzaj (pod zabudowaniami, ogrodami, ziemia uprawna, łąki, pastwiska, nieużytki). Na koniec podatek jaki się od niej należy. Do każdej tabeli likwidacyjnej oczywiście była mapa, ale niestety mało się ich zachowało, bo oryginały spłonęły w Warszawie we wrześniu 1939 roku. Niekiedy, jeśli ktoś sporządził z nich odrys przed wojną to można na nie natrafić w archiwach państwowych bądź prywatnych albo w wydziałach geodezji. Ale generalnie są to bardzo rzadkie przypadki.
The following user(s) said Thank You: Robert Kunert

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 5 miesiąc temu #27628 przez Robert Kunert
Replied by Robert Kunert on topic Zestawienie po rosyjsku, zobowiązań?
Dziękuję Krzysztofie,

teraz już wszystko jasne :).

W takim razie posiadam tabele likwidacyjne dla Przystajni. Nie wiem jak to się stało ale brakuje mi trzech początkowych stron. Jeżeli Kogoś to interesuje mam zdjęcia od liczby porządkowej 29.

Pozdrawiam

Robert

Robert Kunert

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie