W środę 13 stycznia mieliśmy pierwszy wykład w Nowym 2016 roku

Naszym gościem była Monika Bayer-Smykowska genealog z Warszawy, a temat wykładu to:
"Biblioteki cyfrowe - źródłem informacji dla genealogów"

Pani Monika mieszka w Warszawie, jest ogrodnikiem, od 15 lat hobbystycznie zajmuje się genealogią Bayerów.  Jest członkiem TGCP w Łodzi oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Podhajeckiej.

Na moją prośbie o sobie napisała tak:

W TGCP jestem członkiem Komisji Rewizyjnej (już 2 kadencję). Prowadziłam trzy autorskie spotkania TGCP : "CAW subiektywnym okiem użytkownika" w styczniu 2011, "Po nitce do kłębka. O odtwarzaniu życiorysu Zofii z Bayerów Kiecol 1906-1942" we wrześniu 2013 oraz "Biblioteki cyfrowe - źródłem wiedzy dla genealogów" 27.10.2015. Ponadto często na naszych, łódzkich spotkaniach opowiadam o swoich wyprawach na Kresy czy o wyjazdach genealogicznych do archiwów w Polsce.

Jestem też autorką relacji i wspomnień z różnych spotkań i imprez genealogicznych, w których biorę udział, a które publikowane są na stronie TGCP.

W Towarzystwie Miłośników Ziemi Podhajeckiej należę do stałego Zespołu Roboczego wspierającego Zarząd TMZP ds akcji charytatywnych.

W 2011 roku organizowałam zbiórkę pieniędzy na odbudowę zabytkowego kościoła w Podhajcach, a w 2012 - zbiórkę strojów komunijnych dla dzieci z tamtejszej parafii rzym-kat. Wielokrotnie występowałam publicznie propagując ideę odbudowy kościoła w Podhajcach m.in. na spotkaniach Genpolu.

W Podhajcach byłam 3-krotnie, we Lwowie 5-krotnie, ostatni raz byłam 1 listopada 2013 roku na Święto Zmarłych i było to niezapomniane przeżycie - ten rozświetlony tysiącami biało-czerwonych zniczy Cmentarz Łyczakowski.

Relacja-wspomnienie z jednej z Podhajeckich Pielgrzymek ukazała się drukiem na łamach miesięcznika "Nad Odrą"

Moje zainteresowania genealogiczne to przede wszystkim Bayerowie, Lwów i Galicja. Również Podhajce oraz miejscowość Mużyłów k/Podhajec ze względu na to, że jest to miejsce urodzenia mojej śp. Mamy. Zbieram wszystko co się da o Mużyłowie, a okazało się, że jest to bardzo ciekawe miejsce: dwór i majątek należący do Reyów, Zootechniczny Zakład Doświadczalny (pierwszy jaki powstał w Małopolsce Wschodniej) oraz Szkoła Powszechna, gdzie ponad 20 lat kierownikiem była Maria Kleinberger - babka macierzysta braci Tadeusza i Jana Łomnickich.

Obecnie trochę mniej mnie absorbują rodzinne historie, ponieważ od 2 lat pracuję nad historią wycieczki jaką odbyli w 1927 roku uczniowie Gimnazjum Męskiego w Białej Podlaskiej ze swojego miasta do Gdańska (spływ łodzią wiosłową Krzną, Bugiem, Narwią i Wisłą) oraz postacią profesora Gimnazjum Polskiego w WM Gdańsku - filologa klasycznego Józefa Zawirowskiego. W przyszłym roku przypada 75 rocznica jego śmierci i chciałabym móc przedstawić jego życiorys.

Więcej zdjęć w galerii.


Logowanie