prośba o odczytanie nazwiska i nazwy miejscowości

Więcej
6 lata 7 miesiąc temu #30866 przez awm; awm
Przemawia do mnie Pana pogląd! Szacunek! :)

Zasugerowałem się tym „Górnym Śląskiem” w akcie, spojrzałem na polski wykaz miast (języka niemieckiego w ząb nie znam), Myszków jako miasto w rachubę wchodzić nie mogło, „najpodobniej” wyglądał Mikołów, to i spytałem, sam, szczerze mówiąc, mało w to wierząc.
Teraz i ja widzę słowo Medrebor. Tylko że Międzybórz… to dzisiejszy Dolny a nie Górny Śląsk. Inaczej niegdyś rozumiano ten ostatni?

Ale chyba jeszcze coś widzę.
Zajrzałem do Wikipedii pod „Międzybórz” i znalazłem, że kiedyś go zwano także „Medzibor”. A czy nie tak właśnie najpierw w akcie słowo to zapisano?! A następnie, najwidoczniej NA ŻĄDANIE, nazwę miasta w tekście poprawiono, przeprawiając je, czyli z jednych liter tworząc inne, przy czym piszący, źle usłyszawszy, najprawdopodobniej przeprawił najpierw na „Megrebor”, a zatem z literki „g” robił ostatecznie to swoje „d”. Zrozumiałą od razu się stajew takim przypadku ta kropka nad „i”. Może, zresztą, kolejność słów-nazw była odwrotna.
Być może to jakaś autosugestia z mojej strony, ale jakbym widział, patrząc na zapis nazwy miasta w akcie, wszystkie te wymienione wyżej słowa-nazwy i operacje.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 7 miesiąc temu #30867 przez awm; awm

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 7 miesiąc temu #30868 przez J K R

Rafał Molencki napisał: Na pewno nie Mikołów (ani Nikolau). Ja to odczytuję: Medrebor i znajduję w Google w niemieckim archiwum farmacji następującą notatkę dotyczącą powiatu oleśnickiego (Kreis Oels):

archive.org/stream/archivderpharmaz12512...z125126deut_djvu.txt

dotyczącą aptekarza stamtąd:

Winkehnann, Ap. in Medrebor ....

Obecnie to Międzybórz, szczegóły historii nazwy miasteczka w nieocenionej Wikipedii w haśle Międzybórz.


Panie Rafale nigdy Miedzybórz nie nosił nazwy Medrebor jak podaje wikipedia, natomiast trafnie Pan to odczytał (moim zdaniem) tak jak nazwisko Braunbek.

Nazwa miejscowości na skanie/fotce jest zapisanan jako Medzibor i taką nazwę do 1886 miała ta miejscowość, chociaż wydaje mi się że została przeprawiona przez piszącego z nazwy Meczebor, która równeż jest poprawna bo przecież od 1376 r. do 1637 r. tak właśnie miejscowość ta nazywano.

Pozdrawiam JKR.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 7 miesiąc temu #30869 przez Tomasz Kukuła
Replied by Tomasz Kukuła on topic prośba o odczytanie nazwiska i nazwy miejscowości
Pięknie dziękuję Państwu za pomoc.
Jedna uwaga - zmarła nazywała się Eleonora Seydrowa, w mianowniku mamy Seyder, inaczej Seider. Nazwisko niemieckie.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 7 miesiąc temu #30912 przez awm; awm
:)
Ciekawe, dlaczego Pan od tego nie zaczął, a pytał.
Ciuciubabka?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 7 miesiąc temu #30913 przez Sławomir Worwąg
Replied by Sławomir Worwąg on topic prośba o odczytanie nazwiska i nazwy miejscowości

Tomasz Kukuła napisał: Dzień dobry,

proszę o pomoc w odczytaniu nazwy miasta na Górnym Śląsku, zaczyna się na M...
Chciałbym też potwierdzić nazwisko panieńskie zmarłej (Bra...)i nazwisko rodowe jej matki.

Z góry dziękuję za pomoc

<a href=" images84.fotosik.pl/798/6b3321df61ea8987.jpg " target="_blank"> images84.fotosik.pl/798/6b3321df61ea8987m.jpg " border="0" alt="" />

Chyba trochę zaczęliśmy nie od tej strony, co trzeba. Po pierwsze, Panie Tomaszu, proszę podać źródło tego zdjęcia. Parafia, rok itd.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie