Mapy i rejestry pomiarowe ekonomii olsztyńskiej w archiwum w Radomiu

Więcej
5 lata 4 miesiąc temu - 5 lata 4 miesiąc temu #34861 przez Rafał Molencki
Poza AP Częstochowa różne ciekawe dokumenty dotyczące naszego regionu są dostępne w AGAD i w archiwach państwowych w Łodzi, Kielcach i Radomiu. W ubiegły wtorek w AP Radom sfotografowałem szczegółowe mapy i rejestry pomiarowe ekonomii olsztyńskiej z 1844 roku, gdzie z imienia i nazwiska są wymienieni właściciele poszczególnych działek. Dotyczy to jednak tylko dóbr rządowych (dawnych królewszczyzn), np. Biskupice, Suliszowice, Olsztyn, Przymiłowice, Czatachowa, Pabianice, Zrębice, Krasawa, a nie ma pomiarów wsi prywatnych (Przybynów, Choroń, Zaborze). Część dokumentów (zwłaszcza mapy) została zdigitalizowana i jest dostępna na razie tylko na komputerach wewnętrznej sieci archiwum i można albo zrobić zdjęcie z ekranu komputera albo zamówić u nich skany (2 zł od sztuki). Jeśli ktoś z Państwa jest zainteresowany dalszymi szczegółami, proszę pisać na skrzynkę prywatną.
Ostatnia5 lata 4 miesiąc temu edycja: Rafał Molencki od.
The following user(s) said Thank You: Maria Nowicka-Ruman, Krystian Zamorowski, Zbigniew Małolepszy

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 3 miesiąc temu - 5 lata 3 miesiąc temu #35069 przez Rafał Molencki
Jak już pisałem miesiąc temu, sporo dokumentów i map z naszego terenu jest dostępnych w AP w Radomiu, zwłaszcza z lat 1844-1866, kiedy to była gubernia radomska. Dwie z tych map ostatnio osadził na współczesnych Zbyszek Małolepszy ( www.genealodzy.czestochowa.pl/forum/foru...025-historyczne-mapy ), wielkie dzięki!
Od 1867 powiaty (ujezdy) będziński, częstochowski, noworadomski i inne  stały się częścią guberni piotrkowskiej i tak już zostało do czasu wkroczenia Niemców i Austriaków podczas I wojny. Akta tej guberni z lat 1867-1912 są przechowywane w archiwum w Łodzi, w którym byłem ostatnio dwukrotnie i za każdym razem zrobiłem kilkaset zdjęć akt Izby Skarbowej Piotrkowskiej, Urzędu Gubernialnego, Komornika Sądowego, Komisji ds. Włościańskich. Interesują mnie przede wszystkim wsie moich przodków, czyli Suliszowice, Biskupice, Zrębice, Zaborze i głównie stamtąd mam fotografie (także trochę z Poraja), ale widzę w wyszukiwarce Szukaj w archiwach, że jest tego znacznie więcej  z wielu więcej miejscowości guberni.
Musiałem pojechać po raz drugi, gdyż wcześniej nie wpadłem na to, aby w wyszukiwarkę wpisywać nazwy wsi i nazwiska cyrylicą: Хоронь, Зрембице, Бискупице, Заборже, Сулишовице, itd. Imiona polskie często bywają zruszczone i zamiast Józef  będzie Осипъ, zamiast Tomasz  Фома, itd., a kiedy indziej są tylko transliterowane: Юзеф/Йосиф(ъ)/Йосiф(ъ), Томаш(ъ) - niektóre akta dotyczą konkretnych osób i mają je w tytule, większość jednak dotyczy całych wsi. Czasem mają w katalogu różne dziwaczne transliteracje, np. Ol'štyn, Sulišovice, Przymilovice, itp. i oczywiście tylko taki wpis w wyszukiwarkę daje pozytywny wynik. I dopiero w ten sposób znalazłem np. tabelę likwidacyjną Zrębic (niestety w bardzo złym stanie) czy rejestry pomiarowe Biskupic, wszystkie z wymienionymi wszystkimi właścicielami osad/działek otrzymanych w wyniku ukazu cara z 1864 o uwłaszczeniu włościan w "Carstwie Polskim". Przy niektórych aktach wg metryczki byłem pierwszym oglądającym od 1963 roku.
Chętnie podzielę się tymi zdobyczami (95% po rosyjsku), proszę tylko wysłać mi prywatną wiadomość.
Ostatnia5 lata 3 miesiąc temu edycja: Rafał Molencki od.
The following user(s) said Thank You: Maria Nowicka-Ruman, Teresa Łukasik, Tomasz Szyrmer

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie