Topic-icon Historyczne mapy

5 miesiąc 1 tydzień temu #34904 przez Zbyszek_M (Zbigniew Małolepszy)
Dzień dobry,

Od kilku lat możemy korzystać z bogatych zasobów historycznych map zeskanowanych i udostępnionych w serwisie Mapster pod adresem  igrek.amzp.pl/  
Używając wyszukiwarki miejscowości na tej stronie można przejrzeć wszystkie dostępne w tym archiwum mapy na których jest poszukiwana lokalizacja. Są tam naprawde bardzo ciekawe opracowania kartograficzne okolic Częstochowy sięgające XVIII wieku. Niestety mapy nie są osadzone w rzeczywistości topograficznej - możemy jedynie oglądać ich skany.

Mamy na to jednak sposób! Jest w sieci serwis www.georeferencer.com który umożliwia osadzanie historycznych map we współczesnej topografii. Zadanie nie jest trudne: znajdujemy wspólne punkty na mapach historycznej i topograficznej i klikając kilka(naście) razy możemy nadać georeferencje większości map zeskanowanych map. Te najstarsze mocno się wyginają i czasami wręcz nie sposób ich właściwie osadzić. Jak już mapa siedzi gdzie trzeba, suwakiem przezroczystości możemy podejrzeć co jest pod spodem. Można też porównać nasze dzieło z innymi licznymi mapami w tym archiwum.

W następnej wiadomości kilka przykładów map którym ostatnio nadałem georeferencje.
 
Zachęcam do osadzania swoich map w tym serwisie. Jest niestety jeden problem: zarejestrowany użytkownik ma darmowe konto na którym można osadzić tylko jedną mapę. Za kolejne trzeba już zapłacić rejestrując konto premium. Warto więc wybrać tą najciekawszą mapę, osadzić ją, a na koniec podać tu w tym wątku link do tej mapy :-)

Pozdrawiam i z okazj zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim Forumowiczom dużo spokoju i radości, między innymi z genealogicznych odkryć, które mogą się pojawić w czasie świątecznej przerwy w codziennych obowiązkach.

Zbyszek 

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

5 miesiąc 1 tydzień temu #34905 przez Zbyszek_M (Zbigniew Małolepszy)
Obiecane linki do starych map. Żeby unikąć nieporozumień pragnę wyjaśnić że nie jestem w żaden sposób związany z tym serwisem georeferencer.

fragment mapy Gillego  z 1803 roku od Częstochowy po Garnek, Janów i Poczesnę
www.georeferencer.com/maps/452407405443/view
Cała mapa w mapsterze igrek.amzp.pl/1763410

fragment mapy z 1893 roku północno wschodnia ćwiartka arkusza Woźniki
www.georeferencer.com/maps/854927450086/view
Cała mapa w mapsterze  igrek.amzp.pl/17224

fragment mapy z 1850 roku 
www.georeferencer.com/maps/20351725497/view
Cała mapa w mapsterze igrek.amzp.pl/11764034

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

5 miesiąc 6 dni temu #34916 przez Idzi (Bartosz Mikołajczyk)
Świetna sprawa z tymi stronami i mapami. Idąc za zachętą pana Zbyszka, wypróbowałem je i też pozwoliłem sobie nanieść moją ulubioną mapę Częstochowy z AGAD-u z roku 1819.

www.georeferencer.com/compare#map/567025444590

Pozdrawiam,
Bartosz
The following user(s) said Thank You: Zbyszek_M (Zbigniew Małolepszy), Molencki (Rafał Molencki)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

5 miesiąc 3 dni temu - 5 miesiąc 2 dni temu #34941 przez Zbyszek_M (Zbigniew Małolepszy)
Mapa ekonomii olsztyńskiej od Warty w Korwinowie po Czatachowę na południowym wschodzie i po Bukowno i Turów na północy www.georeferencer.com/maps/321259297612/view  
 
Odnalazł ją Rafał Molencki w archiwum w Radomiu  www.genealodzy.czestochowa.pl/forum/foru...iwum-w-radomiu#34861

Mapa narysowana prawdopodobnie w 1844 roku pokazuje stan z 1830 na podstawie pomiarów geometry Góreckiego. Jest na niej wiele nazw przysiółków, które mogą pomóc w genealogicznych poszukiwaniach.

Pozdrawiam,
Zbyszek   
The following user(s) said Thank You: Krystian (Krystian Zamorowski)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

4 miesiąc 3 tygodni temu - 4 miesiąc 3 tygodni temu #35022 przez Zbyszek_M (Zbigniew Małolepszy)
Mapa ekonomii Olsztyn wykreślona około 1864 roku z układem parcel po uwłaszczeniu:   www.georeferencer.com/maps/773211382045/view#

Na mapie widać całkowitą zmianę układów wsi i działek w porównaniu z poprzednią mapą z 1844 roku (np Biskupice lub Bukowno) www.georeferencer.com/maps/321259297612/view . Z osady skupionej w jednym miejscu powstały z czasem wsie w układzie łańcuchowym wzdłuż drogi, nazywane czasami Koloniami (jak w Biskupicach). Nasi przodkowie zmuszeni byli osiedlić się na przydzielonej działce w miejscu gdzie na mapie kolorem niebieskim zaznaczono zagrody. Lokalizacja niektórych wsi na mapie różni się od obecnej (wschodnia część Zrębic czy osada między Turowem a Bukownem), a w Pabianicach zagrody powstały po drugiej stronie drogi. Może to znaczyć, że pomimo tytułowego "W stanie po urządzeniu" mapa jest jedynie planem parcelacji. 

Mapę, tak jak poprzednią, wyszukał w archiwach Rafał Molencki. Dzięki!

Pozdrawiam,
Zbyszek 

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

4 miesiąc 1 tydzień temu - 4 miesiąc 1 tydzień temu #35159 przez grzesczwa (Grzegorz Czepiczek)
Dlaczego już nie mam tej mapy Częstochowy z roku 1819 :(

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

4 miesiąc 1 tydzień temu #35170 przez Zbyszek_M (Zbigniew Małolepszy)
Mapa okolicy Częstochowy z 1793 roku  www.georeferencer.com/maps/705875077097/view

Nie jest tak dokładna jak plan Częstochowy z 1819 roku, który zniknął z wcześniejszego posta bo być może p. Bartosz zechce opublikować lepszą wersję tej mapy.

Zamieszczona mapa okolic Częstochowy pochodzi z zasobów p. Marii Nowickiej i jest pozyskana z archiwum w Berlinie. Jest to mapa wyrysowana w terenie przez Gilly'ego w 1793 roku jako materiał do mapy opublikowanej drukiem w 1803 roku  www.georeferencer.com/maps/452407405443/view  
Mapa ukazuje dużo więcej szczególów niż ta drukowana, jak np. układ pól i liczne trakty, w tym wysadzany drzewami trakt z Mirowa. To prawdziwy kartograficzny skarb z naszych okolic! Dzięki Pani Mario! 

Pozdrawiam,
Zbyszek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

4 miesiąc 1 tydzień temu #35175 przez Maria N (Maria Nowicka)
To ja dziękuję Panu Zbigniewowi, bo dzięki jego umiejętności osadzania starych map na mapach współczesnych udało się bardzo dokładnie zlokalizować miejsce gdzie była Karczma Rajczyna i Pustkowie Wilki pod Osinami. Wszystkich zainteresowanych historią rodziny Rajczyków, wybrańców spod Osin, zapraszam do biblioteki gminnej w Poraju, gdzie znajduje się egzemplarz mojego opracowania.
Poniżej link do osadzonego fragmentu mapy Gillego z 1793 roku, rejon Osin i Poczesnej (w prawym górnym rogu suwak!) 
www.georeferencer.com/maps/201742559926/view
Załączniki:
The following user(s) said Thank You: Konwalia (Zdzisława Rajczyk)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

4 miesiąc 1 tydzień temu - 4 miesiąc 6 dni temu #35230 przez Idzi (Bartosz Mikołajczyk)
Witam!

Przepraszam, że mapa z 1819 r. zniknęła na dłuższy czas - chciałem nieco poprawić jej widoczność i po drodze wystąpiły pewne problemy, ale już wstawiam ją z powrotem.

Pozdrawiam

www.georeferencer.com/maps/998517614870/view
The following user(s) said Thank You: Zbyszek_M (Zbigniew Małolepszy)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

4 miesiąc 6 dni temu #35233 przez Idzi (Bartosz Mikołajczyk)
To chyba dobre miejsce, żeby też podzielić się z Państwem innym linkiem ze stroną, którą niedawno mi polecono. Znakomita baza historycznych map z ogromnej części Europy, w tym również z okolic nas interesujących.

mapire.eu/en/

Pozdrawiam
Bartosz Mikołajczyk
The following user(s) said Thank You: Maria N (Maria Nowicka)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

3 miesiąc 2 tygodni temu #35492 przez Zbyszek_M (Zbigniew Małolepszy)
Mapa północnej części Ziemi Częstochowskiej aż po Wieluń. Wykonana około 1850 roku  www.georeferencer.com/maps/291565496047/view

Prezentowane tu wcześniej mapy były z części południowej więc czas pokazać coś na północ od Częstochowy. Ta mapa niestety nie jest tak precyzyjna jak mapa Gillyego zrobiona pół wieku wcześniej w 1803 roku. Tu chyba nie używali znanej już wtedy triangulacji i mapa nie da się dopasować idealnie do rzeczywistości w każdym miejscu -mniej więcej pasuje jednak do dzisiejszego ukladu miejscowości.  

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

3 miesiąc 2 tygodni temu - 3 miesiąc 2 tygodni temu #35500 przez kera (Arkadiusz Pluta)
Oto mapa terenowa Rosji z 1872 r. Ziemia Częstochowska też jest dokładnie pokazana - mapire.eu/en/map/russia-1872/?layers=osm...%2C6603136.898585894
The following user(s) said Thank You: Maria N (Maria Nowicka), Krystian (Krystian Zamorowski)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

3 miesiąc 1 tydzień temu - 3 miesiąc 1 tydzień temu #35630 przez Zbyszek_M (Zbigniew Małolepszy)
Mapy ekonomii Poczesna od Wanat i Osin na południu po Kusięta na północy - prawdziwe kartograficzne perełki dla genealogów, odnalezione w AGAD przez niestrudzoną w przeszukiwaniu archiwów Panią Marię Nowicką. Opracowania pochodzą z 1845 roku.

1. Mapa ogólna ekonomii Poczesna:  www.georeferencer.com/maps/609408480250/view
Zaznaczono tu literowe "odsyłacze" do tabel rejestrów pomiarowych ekonomii, co ułatwia odnalezienie opisu danej działki. Trzeba mieć oczywiście tabele. Mamy takie dla Biskupic, które, co ciekawe, jako część ekonomii olsztyńskiej też zostały tu opisane (tylko zachodnia połowa gruntów wsi). Dzięki temu udało mi sie na tej mapie zidentyfikować grunty pod odsyłaczami W, które opisują działki sołectwa wybranieckiego moich przodków Trąbskich. Poza literą W są oznaczone pomarańczowym kolorem, który jest widoczny również na mapie bez odsyłaczy obejmującej całe Biskupice  www.georeferencer.com/maps/321259297612/view . Teraz już wiem jak wyglądało całe sołectwo Trąbskich!   
Na mapie jest widoczny pas ziemi wydzielony pod Kolej Warszawsko-Wiedeńską, choć sama kolej na tym odcinku mogła być wtedy dopiero w budowie.

2. Bardzo szczegółowa mapa od Osin po Poczesną:  www.georeferencer.com/maps/872110039316/view
Jest tu naprawdę sporo detali z układów wsi i zabudowy. Najciekawszy jest tu chyba jednak fragment mapy z wsią Osiny i z listą nazwisk jej mieszkańców. Widać tu każdą chałupę i układ każdej zagrody. W ilości szczególow to wygląda jak dzisiejsze zdjęcie lotnicze lub satelitarne! :-)

Jeśli ktoś posiada podobne mapy z terenów Ziemi Częstochowskiej to z przyjemnościa pomogę je dopasować podobnie jak te tutaj prezentowane.

Pozdrawiam,
Zbyszek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

3 miesiąc 1 tydzień temu #35647 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Nie spodziewałem się , że  istnieje tak znakomity materiał kartograficzny .

Z podziękowaniem

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 miesiąc 1 tydzień temu #35976 przez Zbyszek_M (Zbigniew Małolepszy)
Cuda się zdarzają! Mamy tu szczegółową mapę Biskupic z 1844 roku z listą gospodarzy:
www.georeferencer.com/maps/45458705464/view
To kolejna zasługa Pani Marii Nowickiej. Wielkie dzięki!!! Moja babcia pochodziła z Biskupic i na tej mapie widzę gospodarswa i chałupy wszystkich jej pradziadków urodzonych w drugiej połowie XVIII w. Jest wśród nich wyróżniona kolorem zagroda nr 35 i 36 potomków wybrańców Trąbskich oznaczona na mapie jako Sołtystwo.

Niebawem postaram sie podobnie jak dla mapy wsi Osiny, zestawić odnośniki do drzew genaologicznych mieszkańców Biskupic.

Pozdrawiam
Zbyszek  

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 miesiąc 1 tydzień temu #35977 przez Molencki (Rafał Molencki)
Wielkie dzięki, Zbyszku! Są tu też moi krewni, w tym prapraprapradziadek Czapla i praprapradziadek Pikuła. Ciekawe, co jeszcze uda nam się znaleźć w archiwach: mnie pół roku temu udało się pozyskać z AP Radom i w grudniu w AP Łódź sporo map i rejestrów pomiarowych z naszego terenu. Pani Maria odnalazła kolejne skarby. Szukajmy dalej!  Niedługo wybieram się do AP Kielce.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 miesiąc 1 tydzień temu - 2 miesiąc 1 tydzień temu #35979 przez Molencki (Rafał Molencki)
Reasumując (aby mieć to w jednym poście), dzięki wysiłkom Zbyszka Małolepszego mamy już osadzone na współczesnych:

Mapa ekonomii Olsztyn wykreślona około 1864 roku z układem parcel po uwłaszczeniu:   www.georeferencer.com/maps/773211382045/view#  

Mapa ekonomii olsztyńskiej od Warty w Korwinowie po Czatachowę na południowym wschodzie i po Bukowno i Turów na północy  www.georeferencer.com/maps/321259297612/view   

Mapa północnej części Ziemi Częstochowskiej aż po Wieluń. Wykonana około 1850: roku  www.georeferencer.com/maps/291565496047/view  

Mapa ogólna ekonomii Poczesna:  
www.georeferencer.com/maps/609408480250/view  

szczegółowa mapa od Osin po Poczesną (z listą nazwisk):  
www.georeferencer.com/maps/872110039316/view

szczegółową mapę Biskupic z 1844 roku z listą gospodarzy:
www.georeferencer.com/maps/45458705464/view  

i jeszcze kilka innych wprowadzonych przez innych forumowiczów (wyżej w tym wątku).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 miesiąc 3 tygodni temu - 1 miesiąc 3 tygodni temu #36136 przez Zbyszek_M (Zbigniew Małolepszy)
Mapa wsi Choroń z 1870 roku 
www.georeferencer.com/maps/67475293434/view
odnaleziona w archiwach przez Panią Marię. Znowu mamy tu piękną kartograficzną robotę z numerami działek pomocnymi w genealogicznych badaniach. Wyrysowano tu pouwłaszczeniowy podział ziemi ornej, łąk i lasów, ale sama wieś chyba nie ucierpiała w nowym katastrze. Najprawdopodobniej jest tu zachowany pradawny układ zagród. Bardzo ciekawe, że taką mapę wykreślono dla wsi prywatnej, bo dotychczas prezentowaliśmy tu takie szczegółowe mapy dóbr rządowych Olsztyn i Poczesna.

Pozdrawiam,
Zbyszek 

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.880 s.