jak zgłosić błąd w indeksie?

Więcej
4 lata 5 miesiąc temu #37851 przez Roman Kempa
Replied by Roman Kempa on topic jak zgłosić błąd w indeksie?
A może w ramach poprawiania zostawić "błędny" wpis i dopisać "poprawiony"
Nie kwestionuję błędów popełnionych przez indeksujących.
Wielokrotnie jednak spotykałem się z różnym zapisywanie w różnych aktach tej samej osoby.
Indeksujący mógł w takiej sytuacji wprowadzić różne zapisy - niekoniecznie błędne.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 5 miesiąc temu #37857 przez Krzysztof Kucharski
Replied by Krzysztof Kucharski on topic jak zgłosić błąd w indeksie?
Moim zdaniem nie ma sensu korygowania całej bazy. Przypuszczam, że może to być parę tysięcy nazwisk.
Ja również zauważyłem sporo błędów. Najczęściej są to tzw. literówki. Osoba spisująca ma bardzo często problem z odczytaniem i nie wie jaka to ostatecznie litera. Można to sobie skorygować poprzez wyszukiwarkę wpisując np. ….. kot …… kat ….. kut 
Innym razem wydaje się, że to jest błąd, lecz kiedy zajrzymy do oryginału, okazuje się , że tak jest faktycznie zapisane.
Często z jednego nazwiska powstaje kilka odrębnych rodzin. Mam kilka takich przypadków np. z Matysika w ciągu dwóch pokoleń powstała rodzina: Matysiaków, Matusiaków czy Matysików. Nie możemy dopuścić, żeby np.Zięba korygował na Ziemba, a za parę dni inna osoba odwrotnie / mam to nazwisko w swoim drzewie w obu wersjach /
Proponuję stworzyć odrębny wątek, gdzie każdy będzie mógł wnieść swoje poprawki, a inna osoba będzie miała możliwość odnieść się do proponowanej poprawki.
      Pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 5 miesiąc temu #37858 przez Roman Kempa
Replied by Roman Kempa on topic jak zgłosić błąd w indeksie?
Chwil parę przy indeksacji już siedziałem i lepiej niż przedmówca swoich wątpliwości nie ująłbym. To co dla nas dzisiaj jest zasadniczym błędem w pisowni, w czasach tworzenia odczytywanych dokumentów było normalnością. Sam przyglądałem się osobie, która w ciągu trzech lat, w aktach pisanych przez tego samego księdza miała na nazwisko odpowiednio Drozdek(ślub), Drozd(ur. dziecka), Drozdowski(zgon). Jak nazywał się ten człowiek? itd. itp.
Propozycja tematu w którym umieszczane są znalezione błędy, chyba jest najmniej pracochłonny.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 5 miesiąc temu #37871 przez Danuta Dąbrowska
Replied by Danuta Dąbrowska on topic jak zgłosić błąd w indeksie?
W moim przypadku do mojej wersji nazwiska (kilkoro dzieci z tego samego małżeństwa nazwisko matki z domu  pojawiło się w 3 wersjach. Indeksujacy przyznał mi rację że poprawne jest 1 brzmienie choć go nie winię bo piszący bazgrał.
Jednak tu łatwo dojść prawdy na podstawie innych danych.

Gorzej gdy szukamy czyjegoś aktu urodzenia , nie znamy imion rodziców i jak tu znaleźć jak jest błąd w nazwisku?  Że Trejtowicz jest Treytowiczem to jasne ale trochę mi zajęło dojście do jego aktu chrztu gdzie zapisany jest w indeksie jako Frejtowicz.

Z moim pytaniem chodziło mi o błędy oczywiste, łatwe do stwierdzenia na podstawie dokumentu.

Franula

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 5 miesiąc temu - 4 lata 5 miesiąc temu #37872 przez Zbigniew Małolepszy
Replied by Zbigniew Małolepszy on topic jak zgłosić błąd w indeksie?
Panie Krzysztofie, Panie Romanie,

Różne zapisy na przestrzeni wieków to temat rzeka - zna go dobrze Sebastian Górecki, który w Zrębicach i okolicy spisywał w polu nazwisko wszystkie możliwe wersje. Pani Franula pisze jednak o błędach (prawdopodobnie literówkach) do poprawy, więc spróbujmy je poprostu poprawić ;-) 

Osobny wątek na forum z wykazem literówek powinien się pojawić, może w takiej formie:
jest:  M 1822 Przybynów Ciechowski Michał
powinno być: Czechowski
Ostatnia4 lata 5 miesiąc temu edycja: Zbigniew Małolepszy od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 5 miesiąc temu #37891 przez Krzysztof Kucharski
Replied by Krzysztof Kucharski on topic jak zgłosić błąd w indeksie?
Panie  Zbigniewie
Z ciekawości sprawdziłem podany przez Pana przykład. Faktycznie tutaj błąd jest ewidentny. Od razu odczytałem nazwisko Czechowski a nie Ciechowski. W takim przypadku korekta jest konieczna. Mnie chodzi bardziej o to, aby nie poprawiać oryginalnych zapisów. Ja osobiście bardzo długo szukałem aktu urodzenia Stanisława Kotyla z Kocina. Powinien być w filii Cykarzew lub par.Mykanów. Ostatecznie odnalazłem go w par. Borowno w 1804r pod nazwiskiem Kotel.
Jest to wersja oryginalna, i tak powinno pozostać. Nie odbierajmy innym przyjemności z poszukiwań.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie