Klemiński - Zajączki

Więcej
4 lata 5 miesiąc temu #37985 przez Zbigniew Szlenk
Replied by Zbigniew Szlenk on topic Klemiński - Zajączki
W Julianpolu, w bardzo bliskiej odległości od Zajączek, występuje nazwisko Klimiński. Może to będzie jakieś  naprowadzenie na krewnych. Julianpol należy do parafii Jaworzno. Klemiński i Klimiński to bardzo podobne nazwiska. Różnica może wynikać z błędu w zapisie metrykalnym, w przekazach rodzinnych itp.
Pozdrawiam,
Zbigniew Szlenk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 8 miesiąc temu #40596 przez Michał Rozenberg
Replied by Michał Rozenberg on topic Klemiński - Zajączki
Witam
Udało się ustalić pewne fakty na temat Jadwigi Klemińskiej. Jako niemowlę trafiła do domu dziecka gdzie spędziła 14 lat. W wieku 15 lat została wywieziona na roboty do Niemiec, gdzie przebywała do końca wojny. Koniec końców trafiła do Australii, gdzie w 1953 zmarła w bardzo młodym wieku. Informacje te podała w ankiecie, w szpitalu, przed śmiercią. Imiona rodziców nadal pozostają niewiadome.

Wszystko wskazuje na to że urodziła się w Zajączkach, czego nie udało się potwierdzić, a dzieciństwo spędziła w sierocińcu w Częstochowie. 

Czy w Częstochowie w latach 30. XXw. działały jakieś sierocińce? Znalazłem informacje że utworzono dwa, prowadzone przez Żydów. Czy jest możliwe że do któregoś z nich trafiła katolicka dziewczynka? Gdyby to miała nie być Częstochowa, gdzie mógłby być jakiś najbliższy sierociniec?

Proszę o podpowiedzi gdzie można czegoś szukać.
Pozdrawiam
Michał

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 8 miesiąc temu #40599 przez Henryk Symainski
Replied by Henryk Symainski on topic Klemiński - Zajączki
Witam,
w załącznikach fragment listy pasażerów na których znajduje się Jadwiga z mężem i synem Henrykiem oraz lista obcokrajowców w miejscowości Bad Dürrheim ( Villingen) z których wynika że nazwisko Jadwigi było Klemieńska.
Może przydadzą się te informacje do dalszych poszukiwań.
Czy jest Pan pewny daty śmierci Jadwigi bo na "ancestry" jest notatka że zmarła 07.01.1980 roku......

Pozdrawiam
Henryk 
Załączniki:

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 8 miesiąc temu #40607 przez Michał Rozenberg
Replied by Michał Rozenberg on topic Klemiński - Zajączki
Dziękuję
Tak, to chodzi o te osoby.
Faktycznie, nie zmarła w 1953, źle zrozumiałem wiadomość. W 1953 była jedynie hospitalizowana. Moja nadinterpretacja.
We wszystkich dokumentach pojawia się spójna data urodzenia, miejscem wydają się być Zajączki. Brak informacji o rodzicach.
Wykonałem telefon do USC, niestety wydaje się że nie ma takiej metryki w księgach.

Pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 8 miesiąc temu #40608 przez Henryk Symainski
Replied by Henryk Symainski on topic Klemiński - Zajączki
Jest kilka osób mających Jadwigę w drzewie ale to chyba wszystko rodzina i nikt nie zna jej rodziców.
Jeżeli Jadwiga znała imiona rodziców to muszą być na akcie małżeństwa które zawarła prawdopodobnie 10.06.1949 w Villingen,
jej córka dostanie ten akt z tamtejszego USC bez problemu.
Dodam jeszcze że wszyscy z jej rodziny podają że urodziła się w Częstochowie, być może  zaraz po porodzie zabrano ją matce i ochrzczono już w Częstochowie.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 7 miesiąc temu #40684 przez Michał Rozenberg
Replied by Michał Rozenberg on topic Klemiński - Zajączki
To wszystko trafne spostrzeżenia niemniej jednak nie wiadomo jak było na prawdę.
Akt małżeństwa z Villingen jest nieczytelny i według urzędniczki która go odnalazła, nie da się odczytać co jest tam napisane.
W żadnym z późniejszych dokumentów Jadwiga nie podawała informacji o rodzicach, zachodzi podejrzenie że nie miała takiej wiedzy lub nie chciała podać tych danych.

Pisałem do instytucji takich jak Niższe Seminarium na Piotrkowskiej, które mieści się w tym samym budynku co sierociniec do lat 50. XXw. Do Domu Pomocy Społecznej na Wieluńskiej, który ponoć działał już w tamtych czasach, ale bez pozytywnych rezultatów. W AP w Częstochowie nie ma zespołu dotyczącego wychowanków sierocińca.

Liczyłem na to że przeczyta to ktoś, kto ma taką osobę w swoim drzewie genealogicznym i wszystko samo się wyjaśni.
Ewentualnie pozostaje poczekać i szukać samemu ale to już po 2026 roku.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie