Rodzina Bogusławskich i Świętorzeckich

Więcej
3 lata 9 miesiąc temu #40266 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Rodzina Bogusławskich i Świętorzeckich
Swego czasu poszukiwałem wszelkich informacji o szpitalu powstańczym w Kruszynie w 1863 r. Niestety istnieje tylko ogólna informacja mówiąca o tym, że taki szpital istniał w samym pałacu, a może w otaczających pałac zabudowaniach gospodarczych i mieszkalnych. Wiem na pewno, że w szpitalu znaleźli się ranni powstańcy z bitew pod Kruszyną (29 sierpnia 1863 r.) i pod Mazówkami (3 października 1863 r.). Akty zgonów powstańców zmarłych w tym szpitalu wpisywano do księgi metrykalnej zgonów parafii Kruszyna. To co ustaliłem opublikowałem w Zeszytach Radomszczańskich w 2011 r., t. 5, str. 159 - 176. 
Nigdzie nie odnalazłem spisu personelu i osób leczonych w tym szpitalu. W aktach Lubomirskich w Ossolineum też niczego na ten temat nie ma. Nie sądzę, by gdzieś takie spisy były. Gdyby taki spis sporządzony w 1863 r. wpadł w ręce Rosjan, stałby się automatycznie listą osób przeznaczonych do represji. Takie informacje były więc tajne. Po zakończeniu powstania nikomu pewnie nie przyszło do głowy, aby taką listę sporządzić. 
Kim była Stefania Kanigowska? Mogła to być Wiktoria Stefania Kanigowska urodzona 1 września 1844 r. w Lubojnie, córka Tomasza i Erhardyny z Garszyńskich - właścicielki dóbr Lubojna. Wielka Genalogia Minakowskiego pokazuje również Stefanię Kanigowską ur. 24.08.1839 r., zmarłą 14.10.1914 r. w Płocku, córkę Franciszka i Urszuli z Gadomskich, żonę Adama Drewnowskiego, którego poślubiła 8.02.1862 r. Jej ślub miał miejsce jednakże przed powstaniem, więc na fotografii powinna się podpisać Drewnowska. Rodzina Kanigowskich z Lubojny pochodziła z okolic Płocka. 
Interesująca jest ta fotografia o której Pan wspomina. Zachowało się niewiele zdjęć z powstania styczniowego. Skąd Pan wie, że Stefania Kanigowska była sanitariuszką w szpitalu w Kruszynie? Czy to z przekazów ustnych, czy jest to gdzieś napisane? Czy mógłby Pan opublikować to zdjęcie na forum wraz z podpisem?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 2 miesiąc temu #41641 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Rodzina Bogusławskich i Świętorzeckich
Grób Alfonsa Bogusławskiego (1880 - 1921) na cmentarzu św. Rocha zostanie zlikwidowany, jeśli nie pojawi się osoba, która opłaci miejsce na kolejne 20 lat. Tak wynika z wpisu z dnia 3.02.2021 zamieszczonego przez Waldemara Chamalę na facebooku w grupie: Częstochowa miasto z historią - nasze zdjęcia, historie i dyskusje.
Alfons Bogusławski (1880 - 1921), pochowany na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie, sektor 15, rząd 6, grób 4.
Poniżej aktualnie wykonana przez Waldemara Chamalę fotografia tego grobu.
 

Załącznik AlfonsBogusawski.jpg nie został znaleziony

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie