Parafia Kłobuck 1919?

Więcej
3 lata 1 miesiąc temu - 3 lata 1 miesiąc temu #41935 przez Tadek Kowalski
Replied by Tadek Kowalski on topic Parafia Kłobuck 1919?
Witam!
Wypowiedź Rafała jest prawidłowa, ale chciałbym ją jeszcze uszczegółowić.
1. Do czasu I wojny światowej mieliśmy ASC pisane po rosyjsku. Mogły być prowadzone również kościelne łacińskie księgi pogrzebanych (zmarłych), ale to rzadkość i równie rzadko wtedy zapisywano przyczynę śmierci.
2. Lata 1915-18. Księgi prowadzone w sposób zależny od strefy okupacyjnej. Kłobuck znalazł się w strefie okupacyjnej niemieckiej. Nie miałem do czynienia z księgami z tego okresu, więc się nie wypowiadam. Natomiast dla ziem, które znalazły się w strefie okupacyjnej  austriackiej - weszły w skład tzw. Gubernatorstwa Lubelskiego - ziemie na wschód od Częstochowy  - wyglądało to następująco (na przykładzie mojej parafii)::
- do 30.04.1815 roku ASC po rosyjsku,
- od 01.05.1815 roku księgi tabelkowe (jak galicyjskie) robione ręcznie, prowadzone w języku polskim - z przyczyną zgonu,
- od 01.01.1916 roku księgi tabelkowe łacińskie - z przyczyną zgonu.
3. Po I wojnie światowej powrót do aktów opisowych, ale pisanych w języku polskim. Nie podaje dokładnej daty rozpoczęcia, ale w latach 1921-23 już takie były prowadzone.
4. W latach 1939-45 - księgi kościelne zmarłych tabelkowe polskie z przyczyną zgonu.
5. W roku 1949 - księgi tabelkowe polskie, ale już bez przyczyny zgonu.

Zapewne w innych parafiach było podobnie. Polecałbym kontakt najlepiej z parafią. Księgi z tych lat mogą jeszcze nie być w AD, czy też ew. AP.
Pozdrawiam!
Tadek

PS. Sprawa adopcji - jak powyżej napisał Rafał.
Ostatnia3 lata 1 miesiąc temu edycja: Tadek Kowalski od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 1 miesiąc temu #41967 przez Michał Marchwiński
Replied by Michał Marchwiński on topic Parafia Kłobuck 1919?
Witam.
Bardzo dziękuję Panom za te informację.Przyczyny zgonów w parafii z Kłobucka są na pewno w aktach
kościelnych (tabelach).Przejrzałem cały XX wiek.Brakuje tylko tego 1919 roku.
A jeśli chodzi o adopcję to rozumiem, że gdyby istniały takie dokumenty to należy ich szukać w
archiwum w Częstochowie?
Serdecznie pozdrawiam.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie