Topic-icon Kopalnia Rud Żelaza Barbara

10 lata 2 miesiąc temu #2781 przez Tomasz Kukuła
Poszukuję informacji o Kopalni Rud Żelaza "Barbara" w Której pracował mój dziadek. Skontaktowałem się z częstochowskim Muzeum Górnictwa i mają mi przesłać pewne informacje ale być może ktoś z Was również posiada jakieś opracowania lub dane na temat funkcjonowania tej kopalni. Znajdowała się ona na terenie dzisiejszej dzielnicy Dźbów.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 2 miesiąc temu #2782 przez Florian Huras
Proponuję przeszukać dokumentację nieistniejącego już obecnie częstochowskiego przedsiębiorstwa BIPRORUD.W jakimś dokumencie spotkałem informację, w której wskazano, że kopalnia Barbara została wybudowana 1 grudnia 1954 roku właśnie w oparciu o dokumentacje opracowane w „Biprorudzie”. Nie są to więc odległe czasy i może w częstochowskim archiwum jakieś dokumenty dot. tego przedsiębiorstwa znajdziesz? Pozdrawiam Huras Florian

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 2 miesiąc temu #2784 przez Florian Huras
Pogrzebałem troche w swoich szpargałach i znalazłem pozycje jakie wypozyczysz w Bibliotece Publicznej w Cz-wie. Może cos tam znajdziesz?

"Szlakiem górnictwa rud żelaza w okręgu częstochowskim po roku 1945 : od kopalni "Rudniki" do kopalni "Złochowice". - Częstochowa : Międzyzakładowe Koło Seniorów SITG, 2005

Adamski, Andrzej
Górnictwo rud żelaza w regionie częstochowskim / Andrzej Adamski ; [Zarząd Oddziału stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa w Częstochowie] . - Częstochowa : [b. w.], 1994.
Pozdrawiam Huras Florian

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 2 miesiąc temu #2786 przez Tomasz Kukuła
Dziękuję za pomoc.

Mój dziadek najwyraźniej pracował wcześniej w innej kopalni - wiem, że pracował w górnictwie w latach 1921 - 1958 wynika to z dyplomów za przepracowanie 25, 35 i 40 lat w górnictwie które otrzymał.

Niestety mieszkając w Krakowie nie będę mógł skorzystać z częstochowskiej biblioteki ale może ktoś z Muzeum Górnictwa prześle mi jakieś informacje.

Przeglądałem właśnie książkę "Dzieje Konopisk i okolic" Barbary Herby, jest tam trochę informacji nt. kopalnictwa rud żelaza ale z głównym naciskiem na gminę Konopiska, w wykazie na stronie 123 podano właśnie datę otwarcia kopalni Barbara 1954. Z dołączonej mapki wynika, że kopalnia Barbara znajdowała się przy obecnej ulicy Kopalnianej w Dźbowie, tam chyba są teraz jakieś firmy i pozostała hałda.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 2 miesiąc temu #2788 przez Florian Huras
Postaram Ci się pomóc. Kilka lat temu zapoznałem się z „prawie wszystkimi” publikacjami dot. kopalni rud funkcjonujących w rejonie Częstochowy. Chciałem koniecznie ustalić dlaczego moją rodzinną wieś nazwono Rudnik (znacznie później Rudnik Wielki). Pamiętam że czytałem opracowanie które wymieniało wszystkie istniejące na przestrzeni dziejów kopalnie . Obiecuję ustalić jaka to była publikacja. Zrobię fotokopie najważniejszych materiałów i Ci prześlę. Ponieważ będzie tego kilkadziesiąt stron proponuję abyś podał mi namiary prywatnej skrzynki mailowej, Podejrzewam, że na podstawie tych materiałów znacznie łatwiej ustalisz w których kopalniach dziadek mógł pracować. To połowa sukcesu w dotarciu do bardziej szczegółowych informacji. Pozdrawiam Huras Florian

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 2 miesiąc temu #2791 przez Tomasz Kukuła
Serdecznie dziękuję, moją skrzynkę mailową podaję Ci w prywatnej wiadomości.
Pozdrawiam

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 2 miesiąc temu #2793 przez Florian Huras
Tomku
Obiecane materiały juz przesłałem na Twoja prywatną skrzynkę mailową. Pozdrawiam

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 5 miesiąc temu #4055 przez Grzegorz Dryfik
Witaj Tomku.
Przeglądając internet natrafiłem na Twoje zapytanie o kopalnie Barbara w Dżbowie.Bardzo sie cieszę,że jeszcze ktokolwiek inny sie tym interesuje.Sam zgłębiałem ten temat przez blisko 25 lat.Zdjęcie kopalni,które zobaczyłeś w książce o Konopiskach jest autorstwa inż Kłósia,który pracował na tej kopalni.Fotografie tę jak również kilka zdjęć podziemi kopalni udostępnił mi do skopiowania w 2004 roku.Ja tematem zainteresowałem redaktora Haładyja z Gazety Wyborczej.Dzięki temu w 50-tą rocznicę otwarcia kopalni w Gazecie ukazała się krótka wzmianka z historią KRŻ Barbara.Tam również ukazało się to zdjęcie i pewnie tak poszło dalej.Pochodzę z Dżbowa tak więc tema był dla mnie bardzo bliski.Choć dziś mieszkam bardzo daleko czasami sprawdzam na necie czy pojawiło się coś nowego.Sam posiadam do dość wiele informacji na temat kopalni,choć po kilku przeprowadzkach nawet nie wiem gdzie wszystko jest.Gdzieś mam zeskanowane zdjęcia o których wspomniałem wcześniej,ostatnio znalazłem kopię mapy okolic podszybia ,którą również mam od pana Kłósia.Bardzo jestem ciekaw czego Ty zdołałeś się o kopalni dowiedzieć.W swoich zbirach ma m książkę inż Adamskiego o której pisał pan Huras.Jeśli nadal interesuje Cię ten temat odezwij się.Pozdrawiam.Grzegorz.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

2 lata 4 miesiąc temu #34574 przez Andrzej Kuśnierczyk
Nie ma lepszej książki : Andrzej Adamski, Górnictwo rud żelaza w regionie częstochowskim, Częstochowa 1994.
Cenię także opracowanie Macieja Laurmana "Szlakiem górnictwa rud żelaza w okręgu częstochowskim. Od kopalni "Rudniki" do kopalni "Złochowice" , Częstochowa 2008.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

2 lata 3 miesiąc temu #34619 przez Stanisława Markowska
O ile dobrze pamiętam, książkę Adamskiego można przeczytać w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie
Mogę Panu zrobić zdjęcia ze stron dotyczących kopalni Barbara w Dźbowie, ale to za jakiś tydzień. Pozdrawiam. S. Markowska

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0,000 s.