Grodziec Jazowe

Więcej
12 lata 9 miesiąc temu #3841 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Odp: Grodziec Jazowe
Ps
A takiej mapki mogę jedynie pozazdrościć. Badany przeze mnie obszar niemal całkowicie wymknął się kartografii.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 9 miesiąc temu #3842 przez Mirosław Drożdż
Replied by Mirosław Drożdż on topic Odp: Grodziec Jazowe
Akt dzierżawy młyna został sporządzony cyt.
"Działo się w wzi Grodziec powiecie Lelowskim województwie Krakowskim we Dworze tamże będącym dnia dwudziestego trzeciego miesiąca października roku tysiąc osiemset trzydziestego.
Przedemną Janem Różyckim Rejentem Kancellaryi Hipoteczney powiatu Lelowskiego w województwie Krakowskim w mieście powiatowym Żarkach w domu pod liczbą 15 przy ulicy Dworskiej zamieszkałym y tamże Kancellaryą swą utrzymującym - w miejscu jak wyżej na Akcie wyrażono na żądanie Strony Jenteressowaney przybyłym. Stawili się osobiście JW Józef Bontani Dziedzic Dóbr Grodźca z przyległościami Radzca Obywateli Województwa Krakowskiego Strona iedna: - tudzież Tomasz Drożdż Włościanin z wzi Grodziec Strona druga: obydwa w wzi Grodziec mieszkający y tamże zamieszkanie prawne co do Aktu tego [....]obieraiący, pełnoletni, do Czynnoźci Urzędowych zdolni mnie Rejentowi y Świadkom z osoby znani, dobrowolnie y rozmyślnie w przytomności dwóch poniżej wyrażonych i podpisanych Świadków zawarli między sobą kontrakt wieczysty Dzierżawy w osnowie następujący".
Akt zawiera 6 stron.
To działo sie w 1830 roku. W parafii Grodzieckiej sa dokumenty akty chrztu miedzy innymi z roku 1808, z których wynika, że ojciec Tomasza (dzierzawcy) był młynarzem grodzieckim zamieszkałym w młynie Jazowym. Również w AACz w dokumentach z chrztu mówi się o młynarzach grodzieckich zamieszkałych w młynie Jazowy. Co więcej w latach 1706-1808 Drożdże z Jazowego zapisywani byli jako Jazowi (tak ich ksiądz zapisywał w aktach). Najstarsze wzmianki są z ok 1650 oczywiście w AACz. Niestety nie widziałem ich osobiście. Dane sprzed 1808 r. posiadam od Andrzeja Lazara.
Można by więc wywieść wywód, że moi przodkowie byli młynarzami juz za czasów sióstr Norbertanek, potez za rządów Bontanich, potem zostali na podstawie ukazów carskich uwłaszczeni a resztki pozostały do dnia dzisiejszego.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 9 miesiąc temu #3845 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Odp: Grodziec Jazowe
Zatem Bontaniowie mieli zaufanie do notariuszy z Żarek, bowiem testament Felicjana Bontaniego, właściciela Ożarowic, spisał w 1821 r. Adam Prawdzic Molski urzędujący w Żarkach pod nr 322.
Czy Drożdżowie "Jazowi"starali się szukać żon w rodzinach młynarskich?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 9 miesiąc temu #3849 przez Mirosław Drożdż
Replied by Mirosław Drożdż on topic Odp: Grodziec Jazowe
Niestety nie wiem w jakich kręgach szukano żon czy też mężów. Przeglądając najstarsze 1808 r. akty chrztu mozna domniemywać, że związki małżeńskie zawierane były w obrębie parafii Grodziec z rodzinami włościańskimi osiadłymi na pełnej roli a więc w miare zamożnymi. Nie spotkałem się z przypadkiem "wyjścia" poza parafię.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 9 miesiąc temu #3850 przez Mirosław Drożdż
Replied by Mirosław Drożdż on topic Odp: Grodziec Jazowe
Co do zaufania do notariuszy z Żarek to skoro Ożarowice jak i Grodziec należały do powiatu lelowskiego z siedzibą w Żarkach to należy raczej domniemywać, że nie chodziło tu o zaufanie tylko o zależność administracyjną. Będzin w tym okresie (1830) nie należał do powiatu Lelowskiego.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 9 miesiąc temu #3851 przez Florian Huras
Replied by Florian Huras on topic Odp: Grodziec Jazowe
Panie Mirosławie z czystej ciekawości pytam.
Powiat lelowski do którego Będzin należał przestał istnieć w 1837 roku. Gdzie więc przyporządkowany był administracyjnie Będzin w 1830 roku? Do gminy olkusko-siewierskiej?.Czy dobrze myślę?
HF

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie