Topic-icon Filiał Panki - Parafia Ewangelicka w Wieluniu

9 lata 2 miesiąc temu #4682 przez haplogrupa celtycka R-L2
Witam

Ponieważ poszukuję metryk w Parafii Ewangelickiej w Wieluniu a spotkałem się z Filiałem w Pankach, pomyślałem o tym aby zrobić indeksy dotyczące samych Panek i może Lipia. Czy Ktoś posiada takie indeksy lub są już w przygotowaniu aby nie dublować pracy?

Jak dotąd spotkałem się z indeksami z Czarnego Lasu i gdzieś tutaj na forum wspomnieniami o Filii w Lipiu.

Na początek zamówiłem mikrofilm z lat 1841-55. Mój akt z tej parafii pochodzi z 1862 r, nie wiem od kiedy działał filiał.

Robert

Robert Kunert

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 2 miesiąc temu #4684 przez Tomasz Kukuła
Księgi z Czarnego Lasu indeksowałem razem z moją siostrą, zajęło to nam ze 2 godziny (lata 1846-1864, jeśli dobrze pamiętam, tylko małżeństwa). Bardzo by się przydały kolejne indeksy. Ja chętnie zajmę się Czarnym Lasem - księgi urodzonych i zmarłych, jednak nie za szybko będę mieć taką możliwość. Chyba że ktoś (może Pan?) zrobi zdjęcia stron indeksów rocznych w archiwum i mi prześle. Chętnie bym też się zajął Parafią Biała.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 2 miesiąc temu #4685 przez Tomasz Kukuła
Hmm, z Czarnego Lasu do Panek jest 25 km, do Wielunia 60. Z tego co Pan pisze księgi były tam prowadzone już w 1841 roku czyli 5 lat wcześniej niż w Czarnym lesie. Być może tam znalazłyby się brakujące wpisy dotyczące ewangelików z Czarnego Lasu. Byłbym wdzięczny gdyby Pan te lata zindeksował, zwłaszcza między 1841 a 1845.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 2 miesiąc temu - 9 lata 2 miesiąc temu #4687 przez haplogrupa celtycka R-L2
Jeśli nikt jeszcze nie robił filiału w Pankach a AP w Łodzi odpowiedziało mi że księgi zamykane były dla parafii w Wieluniu i filiału w Pankach, to zamierzam zrobić indeksy na podstawie samych aktów.

Jeżeli Ktoś jest zainteresowany późniejszym okresem, koszt jednego mikrofilmu na 3 miesiące to 15 zł, mogę zrobić fotki indeksów, jak się coś odnajdzie to przy następnej wizycie, możliwe foto aktu. (informacja na priv)

Interesuje Cię również parafia Biała. Tam poszukuję moich katolickich przodków, kolonistów z Dolnego Śląska.

Zamówiłem również do Centrum Rodziny w Warszawie mikrofilm z tej parafii. Zastrzegam jednak że z powodu obszerności materiału i niestety braku wolnego czasu postaram się zrobić zdjęcia tylko indeksów rocznych.

Zamówiony mikrofilm z parafii Biała to:

Akta urodzeń 1836-1849 -- Akta małżeństw 1835-1855 -- Akta zgonów 1833-1859

Robert Kunert

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 2 miesiąc temu #4689 przez Tomasz Kukuła
Ja w parafii Biała szukam wpisów dotyczących ewangelików z Czarnego Lasu, głównie przed 1846 r. Gdyby zrobił Pan zdjęcia stronom indeksowym to chętnie przepiszę je dla TGZC. Wysłałem Panu też wiadomość prywatną.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 2 miesiąc temu #4690 przez haplogrupa celtycka R-L2
Jasna sprawa. Przy dwóch wizytach nie wzbudzając zainteresowania akcją wzmożonego fotografowania uda sie to zrobić. Prześlę dane do opracowania. Czas oczekiwania na film to ostatnimi czasy około 3 tygodni.


To miłe że wspólnymi siłami, poszukując swoich krewnych możemy zrobić coś dla TGZC

Robert Kunert

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 2 miesiąc temu #4692 przez Tomasz Kukuła
Wiele razy korzystałem z uprzejmości osób, które coś dla mnie sprawdzały w archiwach czy też tłumaczyły dokumenty. Dlatego chętnie zrobię coś dla innych, w miarę skromnych możliwości.
A i sam na tym skorzystam.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 2 miesiąc temu #4693 przez Andrzej Kuśnierczyk
Panie Tomku!
W grudniowym numerze "Korzeni" ukazę się tekst awla Najnigiera "Jeszcze o Hilsbach". Po genealogicznej znajomości upubliczniam kilka zda,ń z tego artykulu. Wchodzą w dialog z poruszanym tu tematem.
" Parafia ewangelicka w Hilsbach określana jest jako filiał (Filiale), nie parafia (Kirchspiel). Został utworzony w 1846, w 1852 przeniesiono go do Częstochowy. Zastanawiam się, ilu było w 1852 r. luteran w Częstochowie? Dopiero w 1906 r. filiał w Częstochowie przekształcono w niezależną parafię luterańską diecezji piotrkowskiej, utworzonej w 1901 r. z podziału diecezji kaliskiej i warszawskiej.
Jak podaje cytowane źródło, z powodu dużej odległości do Wielunia (65 km) zapisków dotyczących czarnoleskich luteran dokonywano przed utworzeniem w 1846 r. filiału w Hilsbach w katolickich księgach
parafialnych w Częstochowie. Ach ci protestanci, praktyczni aż do bólu!
Trzeba bliżej przyjrzeć się luteranom z Wielunia, myślę, że przynajmniej na początku istnienia Hilsbach chętnie odnotowywali szczegóły dotyczące tej nowej, dużej i podporządkowanej Wieluniowi społeczności
luterańskiej. Jest jednak jedno ale: Wieluń był parafią luterańską dopiero od 1820 roku, komu wcześniej byli podporządkowani czarnolescy i wieluńscy luteranie, gdzie prowadzono ich akta? Może w założonej w 1796 r. parafii w Piotrkowie - bo wszystkie inne parafie późniejszej diecezji piotrkowskiej są o kilkadziesiąt lat młodsze. Wieluń jest znany z tradycji kalwińskich".
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomasz Kukuła

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 2 miesiąc temu #4746 przez Tomasz Kukuła
W bardzo skromnej spisanej historii Czarnego Lasu przewija się informacja o kapelanach wojsk pruskich oraz duchownych z Tarnowskich Gór. Była tam najstarsza parafia ewangelicka na Śląsku. Jej akta są zachowane co najmniej od 1800 roku (AP Katowice).

Nie wiem jakie źródło cytuje Pan Paweł ale wg. mnie przed 1846 rokiem zapiski dotyczące mieszkańców Hilsbach (od 1821 roku bodajże pojawia się nazwa Czarny Las) były prowadzone w parafii Biała a nie w Częstochowie.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 2 miesiąc temu #4789 przez Łukasz Zych
Witam serdecznie. To mój pierwszy post na tym forum, jednak myślę, że ze względu na znajdujące się, bardzo ciekawe informacje, będę się zjawiał tu częściej.
Na początku chciałem zapytać, czy posiadacie Państwo jakiekolwiek informacje na temat rzeczonego filiału ewangelickiego w Pankach? W jakich latach istniał? Jak liczna była grupa ewangelików? Czy był tu kościół/kaplica? Jak często odbywały się nabożeństwa?
Moi przodkowie mieszkający w Pankach byli ewangelikami. Czy macie Państwo dostęp do ksiąg chrztów, ślubów, pogrzebów lub jakichkolwiek innych informacji?

Pozdrawiam.

Łukasz Zych

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 2 miesiąc temu - 9 lata 2 miesiąc temu #4794 przez haplogrupa celtycka R-L2
Witaj Łukaszu.
Nadal czekam na mikrofilmy. Daty skrajne zamówionych mikrofilmów 1841-1855. Na filiał wpadłem przypadkiem.
Wcześniej szukałem w Czarnym Lesie i pod Węziną, gmina Ciasna.
Jak dotąd to dla mnie niespodzianka. Nie wiem jak dużo aktów w roczniku jest z Panek. Od ilości zależny będzie sposób postępowania. Na pewno będę indeksował akty z Panek.
Myślę ze zamówiłem akta z okresu powstania filiału. Jeśli chcesz późniejsze zamów do Centrum Rodziny Mormonów a zrobię foto indeksów. Mikrofilm 15 zł. lub wizyta w Arch. Łódź

Robert

Robert Kunert

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

8 lata 11 miesiąc temu - 8 lata 11 miesiąc temu #5620 przez haplogrupa celtycka R-L2
Witam

Sprawdziłem księgi z Wielunia i po raz pierwszy Filiał Panki pojawia się w roku 1860. Starałem się robić fotki wszystkim aktom z miejscowości gmin Panki i Przystajń. Nie ma tego dużo, jeśli jest ktoś chętny mogę przesłać konkretny akt.

Oczywiście jest kilka aktów wcześniejszych z tych miejscowości ale wtedy chętni udawali się do Wielunia.

Robert

Robert Kunert

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

8 lata 2 miesiąc temu #7087 przez Ryszard Menc
Za tę wiadomość podziękował(a): Hanna Hofman-Polańska

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0,000 s.