Filiał Panki - Parafia Ewangelicka w Wieluniu

Więcej
12 lata 4 miesiąc temu #4692 przez Tomasz Kukuła
Replied by Tomasz Kukuła on topic Odp: Filiał Panki - Parafia Ewangelicka w Wieluniu
Wiele razy korzystałem z uprzejmości osób, które coś dla mnie sprawdzały w archiwach czy też tłumaczyły dokumenty. Dlatego chętnie zrobię coś dla innych, w miarę skromnych możliwości.
A i sam na tym skorzystam.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 4 miesiąc temu #4693 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Odp: Filiał Panki - Parafia Ewangelicka w Wieluniu
Panie Tomku!
W grudniowym numerze "Korzeni" ukazę się tekst awla Najnigiera "Jeszcze o Hilsbach". Po genealogicznej znajomości upubliczniam kilka zda,ń z tego artykulu. Wchodzą w dialog z poruszanym tu tematem.
" Parafia ewangelicka w Hilsbach określana jest jako filiał (Filiale), nie parafia (Kirchspiel). Został utworzony w 1846, w 1852 przeniesiono go do Częstochowy. Zastanawiam się, ilu było w 1852 r. luteran w Częstochowie? Dopiero w 1906 r. filiał w Częstochowie przekształcono w niezależną parafię luterańską diecezji piotrkowskiej, utworzonej w 1901 r. z podziału diecezji kaliskiej i warszawskiej.
Jak podaje cytowane źródło, z powodu dużej odległości do Wielunia (65 km) zapisków dotyczących czarnoleskich luteran dokonywano przed utworzeniem w 1846 r. filiału w Hilsbach w katolickich księgach
parafialnych w Częstochowie. Ach ci protestanci, praktyczni aż do bólu!
Trzeba bliżej przyjrzeć się luteranom z Wielunia, myślę, że przynajmniej na początku istnienia Hilsbach chętnie odnotowywali szczegóły dotyczące tej nowej, dużej i podporządkowanej Wieluniowi społeczności
luterańskiej. Jest jednak jedno ale: Wieluń był parafią luterańską dopiero od 1820 roku, komu wcześniej byli podporządkowani czarnolescy i wieluńscy luteranie, gdzie prowadzono ich akta? Może w założonej w 1796 r. parafii w Piotrkowie - bo wszystkie inne parafie późniejszej diecezji piotrkowskiej są o kilkadziesiąt lat młodsze. Wieluń jest znany z tradycji kalwińskich".
The following user(s) said Thank You: Tomasz Kukuła

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 4 miesiąc temu #4746 przez Tomasz Kukuła
Replied by Tomasz Kukuła on topic Odp: Filiał Panki - Parafia Ewangelicka w Wieluniu
W bardzo skromnej spisanej historii Czarnego Lasu przewija się informacja o kapelanach wojsk pruskich oraz duchownych z Tarnowskich Gór. Była tam najstarsza parafia ewangelicka na Śląsku. Jej akta są zachowane co najmniej od 1800 roku (AP Katowice).

Nie wiem jakie źródło cytuje Pan Paweł ale wg. mnie przed 1846 rokiem zapiski dotyczące mieszkańców Hilsbach (od 1821 roku bodajże pojawia się nazwa Czarny Las) były prowadzone w parafii Biała a nie w Częstochowie.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 4 miesiąc temu #4789 przez Łukasz Zych
Replied by Łukasz Zych on topic Odp: Filiał Panki - Parafia Ewangelicka w Wieluniu
Witam serdecznie. To mój pierwszy post na tym forum, jednak myślę, że ze względu na znajdujące się, bardzo ciekawe informacje, będę się zjawiał tu częściej.
Na początku chciałem zapytać, czy posiadacie Państwo jakiekolwiek informacje na temat rzeczonego filiału ewangelickiego w Pankach? W jakich latach istniał? Jak liczna była grupa ewangelików? Czy był tu kościół/kaplica? Jak często odbywały się nabożeństwa?
Moi przodkowie mieszkający w Pankach byli ewangelikami. Czy macie Państwo dostęp do ksiąg chrztów, ślubów, pogrzebów lub jakichkolwiek innych informacji?

Pozdrawiam.

Łukasz Zych

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 4 miesiąc temu - 12 lata 4 miesiąc temu #4794 przez Robert Kunert
Replied by Robert Kunert on topic Odp: Filiał Panki - Parafia Ewangelicka w Wieluniu
Witaj Łukaszu.
Nadal czekam na mikrofilmy. Daty skrajne zamówionych mikrofilmów 1841-1855. Na filiał wpadłem przypadkiem.
Wcześniej szukałem w Czarnym Lesie i pod Węziną, gmina Ciasna.
Jak dotąd to dla mnie niespodzianka. Nie wiem jak dużo aktów w roczniku jest z Panek. Od ilości zależny będzie sposób postępowania. Na pewno będę indeksował akty z Panek.
Myślę ze zamówiłem akta z okresu powstania filiału. Jeśli chcesz późniejsze zamów do Centrum Rodziny Mormonów a zrobię foto indeksów. Mikrofilm 15 zł. lub wizyta w Arch. Łódź

Robert

Robert Kunert
Ostatnia12 lata 4 miesiąc temu edycja: Robert Kunert od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 1 miesiąc temu - 12 lata 1 miesiąc temu #5620 przez Robert Kunert
Replied by Robert Kunert on topic Odp: Filiał Panki od 1860r.
Witam

Sprawdziłem księgi z Wielunia i po raz pierwszy Filiał Panki pojawia się w roku 1860. Starałem się robić fotki wszystkim aktom z miejscowości gmin Panki i Przystajń. Nie ma tego dużo, jeśli jest ktoś chętny mogę przesłać konkretny akt.

Oczywiście jest kilka aktów wcześniejszych z tych miejscowości ale wtedy chętni udawali się do Wielunia.

Robert

Robert Kunert
Ostatnia12 lata 1 miesiąc temu edycja: Robert Kunert od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie