Projekt Olsztyn

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #12531 przez Sebastian Górecki
Replied by Sebastian Górecki on topic Projekt Olsztyn
Kacper był synem Josefa i Apolonii - proszę szukać w par. Żarki w różnych nazwiskach - w indeksach najlepiej

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #12533 przez Sebastian Górecki
Replied by Sebastian Górecki on topic Projekt Olsztyn
Wojciechowska
Helena 247
30.07.1748
Leśniów
rodzice - Józef i Apolonia
może Dyja to było tylko przezwisko

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #12547 przez Arkadiusz Pluta
Replied by Arkadiusz Pluta on topic Projekt Olsztyn
Dziękuję za wskazówki jak szukać - spróbuję w ten sposób. Chociaż mam wątpliwości, bo nazwisko Dyja występuję bardzo często w okolicach Myszkowa, który należał wtedy do parafii Żarki.Także najstarszy syn Kacpra miał związek z fachem szewskim i garbarskim, a w okolicach Myszkowa też były duże tradycje w tych zawodach. Także w dokładnym spisie mieszkańców parafii Żarek z 1791, nie mogłem go zlokalizować, chociaż znalazłem służącego Kacpra Nicerskiego, który był wymieniony jako młodzian (20 lat) na zamku żareckim?? Osobiście wydaje mi się, że bardziej imiona mogły być przekręcone, lub przyjął nazwisko żony albo też nastąpiła zmiana nazwiska - (konwertyta?).

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #12740 przez Arkadiusz Pluta
Replied by Arkadiusz Pluta on topic Projekt Olsztyn
Jeszcze raz wracam do poszukiwań rodziców Józefa i Apolonii przodków Kacpra Dyja(Dyińskiego) w Żarkach. Zacząłem sprawdzać tą hipotezę z małżeństwem Wojciechowskich z Leśniowa zawarte w listopadzie 1747 r., którzy jako jedyni małżonkowie w tym czasie mają imiona Józefa i Apolonii. Poniżej ich akt ślubu (ostatni na tym linku) ale nie potrafię odczytać wytłuszczonego dopisku z 1749 r., więc proszę o pomoc.

familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-267-121...M979-QCL:n1244837136

Co ciekawe znalazłem także Kacpra (Gaspara) Wojciechowskiego ojca paulinów w Leśniowie, który udzielał ślubu Dominkowi Dunderze w 3.10.1778 r.(Tylko jeden taki ślub udzielony przez niego znalazłem!). Poniżej link - trzeba obrócić slajd i zobaczyć tą luźną karteczkę.

familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-267-113...M979-QCR:n1150391583

Może więc ten Kacper był synem Wojciechowskich a potem wystąpił z klasztoru (dyspensa ze ślubów zakonnych) i zmienił nazwisko przed ślubem w Olsztynie? Chociaż nie znalazłem w aktach urodzenia syna Wojciechowskich o imieniu Kacper, ale mieli trzech innych. O ile wiem po przyjęciu do klasztoru nadawane są nowe imiona, więc mógł przybrać imię Kacper(Gaspar). Także dokładnie tydzień przed ślubem Kacpra i Rozalii w Olsztynie była wizytacja w parafii Józefa Raczyńskiego (wzmianka przed aktem ślubu), chociaż może to być czysty przypadek. Jeżeli ta hipoteza jest prawdziwa (inne zbieżności też za tym przemawiają), to należałoby sprawdzić historię bytności ojca Kacpra Wojciechowskiego w klasztorze w Leśniowie. Tylko jak sprawdzić tą bytność? Z góry dziękuję za wszelaką pomoc.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 2 miesiąc temu #13103 przez Joanna Bożek
Replied by Joanna Bożek on topic Projekt Olsztyn
familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1942-20...=M979-QFV:n640146775

nie wiem czy sie to przyda,ale natknelam sie na nazwisko Dyja w parafii Niegowa w 1813 r.
pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #13658 przez Arkadiusz Pluta
Replied by Arkadiusz Pluta on topic Projekt Olsztyn
Dziękuję za wskazówkę, ale to nie ten Dyja.

Co do poszukiwań rodziców Józefa i Apolonii przodków Kacpra Dyja(Dyińskiego) w Żarkach, to prawdopodobnie znalazłem swojego Kacpra Dyja urodzonego w Myszkowie w parafii Żarki w 1761 r. - lata prawie się zgadzają. Jego ojcem był Tomasz Dyja a matka Agnieszka. Imiona rodziców się nie zgadzają, ale inne fakty przemawiają za tą wersją. Co ciekawa ojciec Kacpra nijaki Tomasz Dyja (nazwisko po matce) był dzieckiem nieślubnym urodzonym w 1718 roku z matki Reginy Dyja a ojca Kazimierza Kotapki. Matka Regina wkrótce wyszła za mąż za Wieczorka Franciszka. Ten Kazimierz Kotapka z Żarek - domniemany dziadek Kacpra znał rodzinę Trąbskich i innych z Olsztyna (był świadkiem na ślubach z nimi), z której to rodziny Kacper wziął sobie żonę Rosalię. W dniu ślubu Kacpra w Olsztynie z Rozalią Trąbską jego domniemani rodzice Tomasz i Agnieszka już nie żyli i być może celowo podał inne imiona rodziców ze względu, że ojciec był nieślubnym dzieckiem, albo był po prostu błąd skryby kościelnego (w rodzinie Dyjów była też np. Apolonia?). Za tą wersją przemawia także fakt, że w parafii Żarki i ościennych parafiach nie natknąłem się na inne wzmianki poza urodzinami w Myszkowie (np. śluby, pogrzeb, chrzestni i świadkowie) o tym Kacprze.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie