Spis grobów na cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Częstochowie w 1911 r.

Więcej
10 lata 3 tygodni temu #13818 przez Joanna Januszewska
Dziękuję. Tam właśnie go znalazłam.
Joanna

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 5 miesiąc temu #31544 przez Katarzyna Góra
Witam,
Poszukuję informacji o p. Wodzińskim, który ok roku 1859 był nauczycielem w Cykarzewie...

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 5 miesiąc temu #31545 przez Hanna Hofman-Polańska
proszę napisać do mnie na priv.
Ja tez interesowałam sie tym tematem.Kilka informacji mam.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 10 miesiąc temu #39966 przez Krzysztof Łągiewka
Zaniedbany cmentarz przy ul. Ogrodowej stawał się niestety obiektem rabunku i dewastacji, o czym donosiła prasa:

Goniec Częstochowski, Nr 177 z 1 lipca 1913, s. 3.
Kradzież trumien na cmentarzu.
Od pewnego czasu zauważono, iż na starym cmentarzu przy ul. Ogrodowej, z murowanych grobów giną trumny metalowe. Zawiadomiono o powyższem policja częstochowska rozciągnęła nad cmentarzem dozór, dzięki któremu ustalono, że kradzieży świętokradczej dokonywali: Władysław Klajn i Władysław Wieczorski. Kradzione trumny sprzedawali oni żydowi Gąsiorowskiemu (Krakowska 15) u którego podczas rewizji znaleziono beczkę z cynkiem. Cynk który, jak wykazała ekspertyza pochodził z trumien.
Złoczyńców oraz pasera osadzono pod kluczem. Śledztwo w toku.

Goniec Częstochowski, Nr 180 z 4 lipca 1913, s. 3.
Na cmentarzu świętokradztwo.
Pisaliśmy przed kilku dniami o ohydnej kradzieży trumien na starym cmentarzu częstochowskim u zbiegu ulic Ogrodowej z Fabryczną i Piotrkowską. Otóż jak nas informują - pomocnik komisarza 1go cyrkułu policyjnego Rozmalnskij wykrył tych zwyrodniałych świętokradców: Władysława Klejnera lat 23 i Władysława Wieczorskiego lat 16. Złoczyńcy włamali się do 20 grobów, w tem do 16 tak starych, że nie można odcyfrować do kogo należą. Świętokradcy wyrzucali zwłoki z metalowych trumien, które były celem ich wypraw złodziejskich, łamali metal na drobne kawałki, poczem w workach odnosili go do sklepu żyda Gąsiorowskiego, ulica Krakowska 15, który znów przechowywał zdobycz w podwórzu w szopie szmaciarza Essyga, właściciela domu nr 78 przy ulicy Nadrzecznej. Obu paserów osadzono pod kluczem. Energiczne śledztwo toczy się w dalszym ciągu.
The following user(s) said Thank You: Anna Fukushima, Małgorzata Flis /Cieśla/

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 2 miesiąc temu #41646 przez Krzysztof Łągiewka
Goniec Częstochowski, Nr 161 z 27 lipca 1919, s. 2.
Zamiast "Zakopconych Szkiełek".
(...) Dziwne to miasto posiada stary cmentarz w środku miasta, zasadzony kartoflami i ogrodowizną. Na tym cmentarzu nieboszczycy odgrywają rolę sztucznego nawozu, powywracane krzyże - rolę płotów i podpórek do fasoli, a trumny służą za skrzynie do kapusty. (...)
Kawie Góry 26.7.19 r. K. Bogowolski.
To fragment większego, nieco sarkastycznego tekstu opisującego Częstochowę w roku 1919. Zacytowałem oczywiście tylko fragment dotyczący starego cmentarza położonego przy ul. Ogrodowej. Jak to wynika z opisu stan tego cmentarza w roku 1919 był po prostu tragiczny.
Nie wiadomo kim był K. Bogowolski, być może to tylko pseudonim. Tekst "Zamiast Zakopconych Szkiełek" przypomniał i w całości opublikował Robert Sikorski w Gazecie Częstochowskiej, Nr 3/4 z 21 stycznia - 3 lutego 2021 r., s. 7.
The following user(s) said Thank You: Małgorzata Flis /Cieśla/

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie