Historia Krzepic

Więcej
9 lata 1 miesiąc temu #18359 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Historia Krzepic
BAGIENICE DUŻE (1404 Bagonnycza, Bagennycza, Bagienycza) 15 km na SW od Działdowa, blisko rz. Przylepnicy.
1. 1497 pow. szr. (MS II nr 815); 1578 par. Dłutowo (ŹD 64).
3. Włas. szlach. 1404 ks. Siemowit IV wystawia przywilej pr. nieodpowiednego dla Wierzbowów, wśród odbiorców są m. in. Jakub, Wawrzyniec, Bartłomiej, Wojmir i Andrzej z B. oraz Jan z B. (MH 1914, VII, 3/4, 45); 1438 Piotr z B. kupuje od Jana z B. całą cz. ojcowizny w B. za 15 kóp gr posp. (MK 335, 18v); 1497 król Jan Olbracht daje Stanisławowi Szreńskiemu kaszt. wis. skonfiskowane dobra m. in. Mikołaja Suchana, Andrzeja Wigilii, Jana Corni, s. jego Łazarza, Stanisława Zabłockiego, Wojciecha Żołądka i Mik. Miodusza, wszystkich z B. (MS II nr 815); oraz Piotrowi Zielińskiemu dobra Stanisława Beska i Jana z B. (MS II nr 890); 1531: Chrczon – 2 wł. folw., Wojciech s. Łazarza – 1 wł. folw., Feliks Zieleński – 1 wł. folw., wd. Kukowa z synami – 3 ćwierci folw., Jan Suchan – 1 wł. folw., Stan. Suchan – 1 wł. folw., Andrzej Suchan – 1 wł. folw. (RP 41, 132v).

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 1 miesiąc temu - 9 lata 1 miesiąc temu #18362 przez Arkadiusz Pluta
Replied by Arkadiusz Pluta on topic Historia Krzepic
Dziękuję za te informację o Suchanach. Szczególnie jestem zaskoczony tym Janem Suchanem z Jaworzna - rejestr poborowy woj. krakowskiego 1629 r. W moim drzewie po kądzieli występuję nazwisko Palka, też z tego terenu co Jan Suchan - karczmarz z Krasawy. Nigdzie nie znalazłem w tych okolicach starszego nazwiska o tym brzmieniu poniżej 1678 roku (narodziny Jakuba Palki - syna Andrzeja i Gertrudy w Zrębicach), ale natrafiłem na to nazwisko pod Jeleniem koło Jaworzna. Do dzisiaj wyszukiwarka nazwisk pokazuje na terenach od Jaworzna po Tychy (dawna parafia Lędziny sięgająca od Jaworzna aż po Tychy) największe zagęszczenie tego nazwiska. Także gdy czytałem lustrację dróg z 1572 roku, to lustratorzy jechali od Chrzanowa i Jaworzna i mijali te wioski jadąc przez Olsztyn do Kłobucka. Może więc także z tamtych obszarów przybywali osadnicy zasiedlając tą królewszczyznę.
Ostatnia9 lata 1 miesiąc temu edycja: Arkadiusz Pluta od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie