Historia Krzepic

Więcej
9 lata 1 miesiąc temu - 9 lata 1 miesiąc temu #18303 przez Maria Nowicka-Ruman
Ostatnia9 lata 1 miesiąc temu edycja: Maria Nowicka-Ruman od.
The following user(s) said Thank You: Halina Klimza, Arkadiusz Pluta

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 1 miesiąc temu #18306 przez Arkadiusz Pluta
Replied by Arkadiusz Pluta on topic Historia Krzepic
W ostatnim linku znalazłem Piotra Suchana z Miedzna, prawdopodobnie powiązanego z moimi Suchanami, którzy przyszli z tamtych stron i otrzymali przywilej na karczmę w Krasawie. Piotr Suchan skarży się, z powodu wyrządzenia mu szkód w jego pasiece na trzy tysiące złotych przez starostę krzepickiego w 1652 roku. Występuję on jako actor, czyli osoba skarżąca lub powód a sprawa nie została wtedy rozstrzygnięta. Walka z władzą nie jest łatwa...

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 1 miesiąc temu #18311 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Historia Krzepic
Suchan jest tez wsrod przelozonych klasztoru krzepickiego
The following user(s) said Thank You: Arkadiusz Pluta

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 1 miesiąc temu - 9 lata 1 miesiąc temu #18344 przez Arkadiusz Pluta
Replied by Arkadiusz Pluta on topic Historia Krzepic
Rzeczywiście Marcin Suchan krzepiczanin był administratorem probostwa i klasztoru Kanoników Regularnych oraz prepozytem w latach 1620-1630. Świadczy to o tym, że Suchanowie byli rodziną, która miała wpływy na tym terenie.

Ja szukam przywileju wydanego przez Władysława IV Wazy na karczmę w Krasawie koło Olsztyna dla Jana Suchanka z dnia 31 marca 1603. Myślę, że rok jest błędny (o ile dobrze odczytałem tekst z lustracji wybraniectw z 1711 r.) i chodzi tu raczej o rok 1633 lub 1630. Król Władysław IV Waza był koronowany w roku 1633 a w roku 1630 otrzymał starostwo krzepickie od swego ojca Zygmunta III Wazy. Istnieje też możliwość, że ten przywilej był wydany przez jego ojca a on go tylko potwierdził. Także do roku 1630 marszałek Mikołaj Wolski był starostą na zamku krzepickim i olsztyńskim, więc te tereny były w pewien sposób powiązane i mogła następować wewnętrzna migracja.

Znalazłem takiego pasującego Jana Suchana ze Złochowic (ur. w 1599 r. syn Jana i Anny), który wziął ślub w Kłobucku z Dorotą Waligórską w 1627 r. i w dalszych latach już nie znalazłem żadnej wzmianki o nich na tym terenie.

Wydaje mi się, że ten Jan mógł być wybrańcem i za zasługi otrzymał przywilej na karczmę.

Tą wojskowa wersję potwierdza także legenda o Suchanach w gminie Miedzno (w lustracji 1636 r. w Miedznie też są wymieniane łany suchanowskie) mówi, że wojska królewskie biorące udział w ćwiczeniach zbudowały szałasy pod placami do dziś pulsującego źródełka. W czasie nagłej wichury wszystkie szałasy uległy zniszczeniu, a pozostał tylko jeden szałas, dowódcy o nazwisku Suchan, który stał się eponimem tego miejsca - źródło Wikipedia.
Załączniki:
Ostatnia9 lata 1 miesiąc temu edycja: Arkadiusz Pluta od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 1 miesiąc temu #18356 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Historia Krzepic
W "Rejestrze poborowym woj.krakowskiego z 1629 roku" na str 36, wystepuje JAN SUCHAN z Jaworzna pow.chrzanowski
The following user(s) said Thank You: Arkadiusz Pluta

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 1 miesiąc temu #18357 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Historia Krzepic
Suchanowie zapisani juz jako Suchanscy wystepuja w Czestochowie . Zapisani sa jako "szlachetni" (Ks.Mizera)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie