okolice Częstochowy w Archiwum na Wawelu

Więcej
7 lata 6 miesiąc temu #27253 przez Jacek Lesnik
Replied by Jacek Lesnik on topic okolice Częstochowy w Archiwum na Wawelu
Witam
Czy posiadacie Państwo materiały dotyczące wsi królewskich Staromieście Ślęzany i miasta Lelów
Pozdrawiam
Jacek Leśnik

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 6 miesiąc temu #27257 przez Maria Nowicka-Ruman
Replied by Maria Nowicka-Ruman on topic okolice Częstochowy w Archiwum na Wawelu
W tym wątku przywilej wybraniectwa dla Foltynów ze Staromieścia.
The following user(s) said Thank You: Jacek Lesnik

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
2 lata 9 miesiąc temu #42361 przez Beata Haras
Replied by Beata Haras on topic okolice Częstochowy w Archiwum na Wawelu
Dzień dobry,
Szanowni Państwo, czy w Archiwum na Wawelu odnajdę księgi grodzkie lub ziemskie z Mysłowa ( chodzi mi tu o Konopnickich oraz Królickich ) oraz z Winowna?
POzdrawiam
Beata

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
2 lata 9 miesiąc temu #42362 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic okolice Częstochowy w Archiwum na Wawelu
W okresie I RP Mysłów i Winowno wchodziły w skład księstwa siewierskiego. W księstwie tym prowadzono księgi grodzkie i ziemskie. Wspomniałem już o nich w wątku "Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 - 1945". Zacytuję tutaj to co wtedy napisałem:
"Niestety nie zachowały się księgi ziemskie i grodzkie siewierskie, które bardzo by nam pomogły w ustaleniu nazwisk rodzin szlacheckich i stanu ich posiadania majątkowego. Księgi te przechowywane były w AGAD i niestety uległy tam zniszczeniu w 1944 r. Były to:
Księgi ziemskie siewierskie z lat 1404 - 1802, liczące 13 ksiąg i 3 fascykuły
Księgi grodzkie siewierskie z lat 1545 - 1790, liczące 148 ksiąg i 32 fascykuły
Księstwo Siewierskie w okresie I RP należało do biskupów krakowskich, ale pomimo tego praktycznie nic na ten temat nie ma w Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Trochę jest tylko zapisów dotyczących Koziegłów.
Według mnie w tym układzie najlepszym rozwiązaniem będzie tylko kompletny przegląd ksiąg metrykalnych z parafii wchodzących dawniej w skład Księstwa Siewierskiego. Można by wtedy na podstawie ksiąg urodzonych, zaślubionych i zmarłych stwierdzić jakie rodziny szlacheckie mieszkały na terenie księstwa, jakie majątki ziemskie posiadały, jakie zachodziły pomiędzy nimi koligacje. O ile wiem to nikt nigdy czegoś takiego nie zrobił. Proszę przeczytać artykuł "Szlachta na Siewierzu Biskupim w latach 1442 - 1790". Opublikowany w 1913 r.
crispa.uw.edu.pl/object/files/293949/display/Default ".
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj, Małgorzata Flis /Cieśla/, Beata Haras

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie