Rodzina Szczuków

Więcej
5 lata 3 miesiąc temu #35331 przez Adam Darowski
Replied by Adam Darowski on topic Rodzina Szczuków
Bardzo Pani za to dziękuję. Nie wiem jak to Pani znalazła - czy jest w tej księdze indeks?

Ciekawi mnie skąd się wzieli Szczukowie herbu Grabie w Częstochowie. 
Wiem że urodził się w Branowie k Radiwiłowa (w Ziemi Wiskiej) Leopold Szczuka syn Stanisława herbu Grabie w odpowiednim czasie. Ojciec Stanisława był szambelanem królewskim w r1789, i stąd mogli znać rodzinę Rzewuskich - słynny Seweryn Rzewuski, ostatni Wielki Hetman Polny,  był przewodniczącym Konfederacji Targowickiej i skazany na śmierć przez Kościuszkowców in absentia.
Albo to jacyś chłopi ze wsi pod Częstochową.....

Tradycja rodzinna jest że pochodzimy ze Stanisława Antoniego Szczuki, sekretarza Jana Sobieskiego. Nie wiem na czym to jest oparte, oprócz podobieństwa wujka (prawnika Stanisława Szczuki) do portretu rzekomego przodka w pałacu królewskim. SA Szczuka miał synów ale ród wymarł w drugoim pokoleniu, i jedynie córka Waleria miała potomstwo.

Mówi Pani że coś się znajduje w metrykach Warszawskich - czy może mi Pani dać jakiś link. O tej gałęzi Szczuków nie ma nic u Miniakowskiego w tym okresie - zaczyna się od Leopolda.

Jeszcze raz Pani strasznie dziękuję. Przez lata śledzę tę sprawę nieskutecznie.

Pozdrawiam

Adam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 3 miesiąc temu - 5 lata 3 miesiąc temu #35333 przez Hanna Hofman-Polańska
Replied by Hanna Hofman-Polańska on topic Rodzina Szczuków
sprawdzałam w geneszukaczu.
po napisaniu nazwiska w danym województwie troszkę"wyskoczyło"!!
Co do ksiąg częstochowskich to sa dostępne w internecie  (Mormoni)
parafia św.Zygmunta(Częstochowa)  są indeksy ale lata wcześniejsze j.w. trzeba szukać poszczególne lata ale są na końcu rocznika spisy treści.Czy na miejscowośc to Branowo czy Baranowo?  gdzie to jest(gdzie było kiedyś)
Ta ostatnia informacja o Magistracie pochodzi z archiwum częstochowskiego.Nie ma skanów ale Archiwum są księgi Magistratu(dawno temu je miałam w ręku).Być może są tam zawarte jakieś akta osobowe pracowników?
To jednak trzeba przeglądać osobiście.
W Częstochowie istnieje OŚrodek Badania Dziejów Częstochowy.Może tam coś Pan znajdzie dla siebie.
Na naszej stronie   jest Pan Andrzej Kuśnierczyk (własnie z tego Ośrodka).
Chyba jednak najwięcej powinno być na wszelkich stronach dotyczących szlachty.Czy korzystał Pan ze strony Projekt Podlasie? tam chyba znajdzie Pan sporo..
Szkoda,że Pan nie zna miejsca pochówku Leopolda i jego żony Józefy.Napewno byłoby sporo informacji.
Można jeszcze spróbować na forum genealodzy.pl   .Jest tam forum)nazwiska)  i można szukać ,wpisać swoje poszukiwania. Ja tak znalazłam wiele osób z rodziny.
 życzę powodzenia.
Ostatnia5 lata 3 miesiąc temu edycja: Hanna Hofman-Polańska od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie