Poszukuję ksiąg metrykalnych Parafii Łęka (Dąbrowa G.) oraz Giebło

Więcej
3 lata 2 miesiąc temu - 3 lata 2 miesiąc temu #41802 przez Tadek Kowalski
Witam!
Jędrzeju! Często, używa się pojęcia księgi metrykalne w stosunku do ksiąg ASC. Powinniśmy rozróżnić te księgi.
1. Księgi metrykalne - to księgi wyznaniowe (parafialne) prowadzone od połowy XVI w. (ja osobiście z najstarszymi spotkałem się coś z 1620 roku). Ograniczamy się do metrykalnych, pozostawiając księgi przyjmujących I Komunię Świętą, sakrament Bierzmowania, czy przystępujących do spowiedzi wielkanocnej.
Były do księgi chrztów, zaślubionych i najczęściej pogrzebanych. Rzadko spotykamy się z księgami zmarłych - najczęściej w akcie takiej księgi cztamy: "Dnia 20 Kwietnia pogrzebano ...". Były one prowadzone z reguły w języku łacińskim, chociaż zdarzają zapisy w języku polskim. Prowadzone były w 1 egzemplarzu. Dokąd były prowadzone? Chyba nikt nie da jednoznacznej opowiedzi. Ktoś powie, że do 1810 roku, inny, że do 1825 roku (bardzo często tak było - o czym przy ASC), kolejny zaś, że do czasu zamknięcia danej księgi, następny, że jeszcze dłużej. Ja osobiście miałem do czynienia z księgami metrykalnymi z lat 1870-tych. 
2. Księgi ASC będące rejestracją cywilną wprowadzone zostały Kodeksem Napoleona w Księstwie Warszawskim w 1808 roku. Na naszym terenie (Sławków) było to trochę póżniej - po wejściu tych terenów do KW, czyli dla Sławkowa będzie to w trakcie 1809 rok.
a) Okres 1808(10)-25. Rejestracja strikte cywilna, prowadzona przez gminy. W naszym przypadku gminą była parafia, która prowadziła oddzielne księgi urodzenia, małżeństw i zejścia dla wszystkich mieszkańców (bez względu na wyznanie). W aktach urodzenia nie ma nic o chrzcie, przy małżeństwie powoływanie się na Kodeks Napoleona i bodajże art. 6  o małżenstwie.
b) Okres od 1826 roku, prowadzone dalej w opraciu o kodeks cywilny, ale zmodyfikowny przez Rosjan. Są to księgi cywilno-wyznaniowe, prowadzone przez urzedników stanu cywilnego (najczęściej proboszcz) osobno dla każdego wyznania, w jednej księdze U, M i Z dla danego roku. 
Przy księgach ASC mówimy o pierwopisach (unikatach) i wtórowpisach (duplikaty), czyli o 2 egzemplarzach tych samych ksiąg. Wtóropisy po skończeniu roku przekazywane były do odpowiedniego Sądu Pokoju (obecnie są one w AP), zaś unikaty pozostawały na parafiach (obecnie mogą być w AD). Do 1825 roku, o ile duplikaty zawierały w danej księdze powiedzmy urodzenia z jednego roku, to przy unikatach w jednej księdze mogą być urodzenia z kilku kolejnych lat (z osobnym indeksem po każdym roku). Stan ten trwał praktycznie do ... 1946 roku. W międzyczasie w 1868 roku pojawia się język rosyjski, od 01.05.1915 roku księgi "galicyjskie" (tabele robione ręcznie i wypełniane łaciną), w latach 1916-18 księgi austriackie wypełniane po polsku i po I wojnie akta opisowe w języku polskim. Okres I wojny światowej - sprawa oczywista - tereny te przeszły do tzw Gubernatorstwa Lubelskiego (zabór austriacki).
3. Sławków wychodzi z tego, że:
- unikaty ASC z lat 1826-69 (ogólnie) mamy w AD w Będzinie,
- duplikaty ASC z lat 1809-1914  mamy w AP Katowice (zdygitalizowane ostatnio cyfrowo) + u Mormonów ( www.familysearch.org/search/catalog/3010...%20History%20Library ), ale niedostępne on-line z powodu " Mikrofilm mógł zostać zeskanowany, ale z powodu kwestii umownych, ochrony danych lub innych ograniczeń nie można udostępnić jego zawartości. FamilySearch dokłada wszelkich starań, aby zapewnić dostęp zgodny z decyzją właścicieli zapisów i obowiązującym prawem.". Czyli jak nie wiemy o co chodzi, to chodzi o ... .
- parafia - zapewne będą unikaty ASC po 1869 roku oraz z lat 1809-25 oraz księgi metrykalne od 1720 do ???
- w 2015 roku parafie miały obowiązek przywieźć wszystkie dostępne księgi do archiwum w Będzinie. Po jakimś czasie księgi te zostały zwrócone na parafie. Czy były one skanowane, dygitalizowane - nie mam takich informacji.
Pozdrawiam!
Tadek
Ostatnia3 lata 2 miesiąc temu edycja: Tadek Kowalski od.
The following user(s) said Thank You: Jędrzej Gryko

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 1 miesiąc temu #41847 przez Anna Chmielowska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 1 miesiąc temu - 3 lata 1 miesiąc temu #41848 przez Anna Chmielowska
Proszę podać adres to przekażę ten akt  Anna   annach18@wp.pl
Ostatnia3 lata 1 miesiąc temu edycja: Anna Chmielowska od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
2 lata 10 miesiąc temu #42333 przez Jędrzej Gryko
Replied by Jędrzej Gryko on topic Skorowidz z parafii Chruszczobród
Szanowni Państwo,

Upłynęły już ponad trzy miesiące odkąd opisałem w tym wątku problem z odnalezieniem aktu urodzenia mojego prapradziadka.

Tak jak wtedy zapowiedziałem, złożyłem w Archiwum Diecezji Sosnowieckiej w Będzinie zamówienie na wykonanie fotokopii aktu urodzenia Marcina Lekkiego, który według indeksu opracowanego przez Panią Annę Chmielowską, urodził się 29 października 1853 r. w Okradzionowie (AU 151/1853 w Parafii Rzymskokatolickiej w Sławkowie). W odpowiedzi na moje zamówienie, otrzymałem z Archiwum Diecezji Sosnowieckiej fotokopię tego aktu urodzenia pochodzącą z pierwopisu księgi urodzeń, małżeństw i zgonów Parafii Rzymskokatolickiej w Sławkowie z 1853 r. Przyjąłem zatem, że prawdziwa była hipoteza, iż duplikat tej księgi posiadany przez Archiwum Państwowe w Katowicach różni się treścią z pierwopisem w ten sposób, że akt urodzenia znajduje się w pierwopisie, natomiast nie został przepisany do duplikatu.

Po jakimś czasie dowiedziałem się o tym, że akta stanu cywilnego z Parafii Rzymskokatolickiej w Sławkowie zostały niemal w całości zdigitalizowane. Złożyłem do Archiwum Państwowego w Katowicach wniosek o nieodpłatne udostępnienie mi tych reprodukcji, które otrzymałem pod koniec maja br. 

Dysponując kopiami cyfrowymi, samodzielnie sprawdziłem jeszcze raz czy rzeczywiście w duplikacie księgi urodzeń, małżeństw i zgonów z 1853 r. posiadanej przez Archiwum Państwowe w Katowicach nie ma aktu urodzenia mojego prapradziadka Marcina Lekkiego. Okazało się, że ten akt urodzenia znajduje się zarówno w pierwopisie posiadanym przez Archiwum Diecezjalne, jak i w duplikacie posiadanym przez Archiwum Państwowe.

Archiwum Państwowe w Katowicach zrealizowało zatem moje zamówienie nierzetelnie, informując mnie 24 lutego br., że "[...] w pomocach ewidencyjno-informacyjnych do zespołu nr 12/1118 Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej Sławków nie odnaleziono aktu urodzenia Marcina Lekiego (Lekkiego)". Akt znajdował się bowiem dokładnie pod tym numerem, który podała Pani Anna Chmielowska w opracowanym przez siebie indeksie. Złożyłem do Dyrektora AP w Katowicach skargę na nierzetelną realizację m.in. tego zamówienia, za co zostałem przez niego przeproszony oraz otrzymałem obietnicę zwiększenia nadzoru nad pracownikami realizującymi zamówienia.

Dzielę się tym doświadczeniem, żeby zwrócić uwagę na to, że trzeba podchodzić ze znaczną dozą ostrożności do informacji udzielanych przez archiwistów realizujących zamówienia użytkowników zasobu archiwalnego.

Z wyrazami szacunku,
Jędrzej
The following user(s) said Thank You: Barbara Piaskowska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
2 lata 9 miesiąc temu #42377 przez Jakub Sz
Witam, 
W maju obecnego roku sporządziłem inwentarz cmentarza w Łęce i chciałbym się z wami podzielić tym co udało mi się stworzyć. Musiałem jednak podzielić go na 3 części ze względu limitów rozmiaru plików.
Jeśli ktoś poszukuje tutaj pochowanych osób możliwe jest wysłanie zdjęć nagrobków. Wszystko opisane jest w pierwszym pliku.

 

Załącznik ka-Cmentarzcz.I.pdf nie został znaleziony


 

Załącznik ka-Cmentarzcz.II.pdf nie został znaleziony


​​​​​​​ 

Załącznik ka-Cmentarzcz.III.pdf nie został znaleziony




Pozdrawiam 
Kuba 
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj, Barbara Piaskowska, Barbara Szwarcer

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
2 lata 7 miesiąc temu #42588 przez Jędrzej Gryko
Szanowni Państwo,

Skany aktów stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej w Sławkowie (zespół archiwalny o sygn. 12/1118) z lat 1808-1912 oraz tamtejszych alegat z lat 1809-1914 zostały opublikowane w portalu metryki.genealodzy.pl:

metryki.genealodzy.pl/ar24-zs1118d

Jędrzej
The following user(s) said Thank You: Barbara Szwarcer

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie