Poszukiwania pradziadków zmarłych w 1916r.

Więcej
14 lata 6 miesiąc temu #1329 przez Anna M. Nalepa
Replied by Anna M. Nalepa on topic Odpowiedź:Poszukiwania pradziadków zmarłych w 1916r.
Witam,

tak jak Państwo radzili skontaktowałam się z USC w Częstochowie i uzyskałam odpowiedź, że w ksiegach tut. USC figuruje akt urodzenia na nazwisko "Radzki Stanisław", syn Zofii Cygan rod. Nowak, adoptowany przez "Pawła i Marie Naugebauer - małżonkow Radzkich".

Ponadto informacja zawierała wzmiankę, o widniejącej na marginesie aktu urodzenia wzmiance o adopcji dziecka.

Dodatkowo otrzymałam sugestię skontaktowania się z Parafią św. Rodziny, gdyż byc może w aktach zbiorowych znajduje się pełna dokumentacja dot. adopcji mojego dziadka i tym samym bliższe informacje dotyczące jego biologicznych rodziców.

Tak tez zrobiłam, niemniej jak na razie bez odzewu.

Szczerze powiedziawszy nie mam pojęcia, jak ustalić w USC czy widnieje w tut. zbiorach akt zgonu i urodzenia w/w Zofii Cygan z domu Nowak?

W USC nie wykluczają, że być może owe dokumenty sa w ich posiadaniu, niemniej bez konkretnej daty urodzenia, bądź zgonu nie sa w stanie tego ustalić.

Czy Ktoś z Państwa posiada informacje czy Parafia św. Rodziny faktycznie posiadać by mogła dane w tej sprawie, oraz jeśli tak, to czy istniałaby szansa uzyskac odpis owych dokumentów?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 5 miesiąc temu #1338 przez Mariusz Kolmasiak
Replied by Mariusz Kolmasiak on topic Odpowiedź:Poszukiwania pradziadków zmarłych w 1916r.
Witam!

Pisze Pani, że Zofia nazywała się Cygan a z domu była Nowak. A czy przypadkiem słowo „Cygan” nie odnosi się do pochodzenia? Takie przynajmniej wrażenie odniosłem czytając Pani ostatni wpis, a mając przy tym w świadomości sposób zapisów metrykalnych. Moim zdaniem zapis z USC należy odczytać tak: Stanisław Radzki, Cygan czyli narodowości romskiej, syn Zofii Nowak. Mogę się oczywiście mylić.

Co do sposobu jej poszukiwania, to proszę sprawdzić zgony w tym 1916 roku, kiedy urodził się jej syn, a ona miała umrzeć.


Pozdrawiam
MK

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 5 miesiąc temu - 14 lata 5 miesiąc temu #1343 przez Anna M. Nalepa
Replied by Anna M. Nalepa on topic Odpowiedź:Poszukiwania pradziadków zmarłych w 1916r.
Witam,

Dziękuję za wskazówkę.

Bardzo prawdopodobne, że tak jest jak Pan pisze.

Osobiście odpisu zupełnego aktu urodzenia dziadka jeszcze nie widziałam, jedynie rozmawiałam telefonicznie z Panią, która wyszukała ten akt (wcześniej dostałam mailem informacje o odnalezienieu go w zasobach tut. USC - właśnie z takim zapisem, jakim podałam w swoim poprzednim poście oraz z prośba o kontakt telefoniczny z USC)

Jak tylko dostanę pocztą w/w odpis sprawdzę.

Pozdrawiam
Ostatnia14 lata 5 miesiąc temu edycja: Anna M. Nalepa od. Powód: capslock nie chcacy

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 5 miesiąc temu - 14 lata 5 miesiąc temu #1428 przez Anna M. Nalepa
Replied by Anna M. Nalepa on topic Odpowiedź:Poszukiwania pradziadków zmarłych w 1916r.
Witam,

na początek przepraszam, że zamiast edytować post poprzedni, piszę w nowym, ale to dla większej klarowności wątku, ze wzg. na nowe informacje jakie się pojawiły.

Otrzymałam od USC w Częstochowie odpis zupełny aktu urodzenia dziadka, jak równiez informację o natrafieniu na akt zgonu prawdopodobnie jego matki, jednocześnie okazało się, że historia przekazana w mojej rodzinie, nieco odbiega od danych faktycznych. Ale po kolei.

Dziadek, jak to już wspominałam, urodził się 8 maja 1916 r. w Częstochowie, natomiast otrzymany odpis zupełny jest dokonany z aktu urodzenia sporządzonego 3 października 1923 r., czyli w momencie kiedy dziadek ma już 7 lat. Jak mniemam ma to coś wspólnego z jego adopcją.

W w/w odpisie występują następujące dane:

I. Dane dotyczące dziecka:

1. Nazwisko: Cygan
2. Imię: Stanisław
3. Płeć: męska
4. Data urodzenia: ósmego maja tysiąc dziewięćset szesnastego (08.05.1916) roku
5. Miejsce urodzenia: Częstochowa

II. Dane dotyczące rodziców:

- w rubryce ojciec brak jakichkolwiek wpisów, natomiast dla rubryki matka:

1. Nazwisko: Cygan
2. Imię: Zofia
3. Nazwisko rodowe: Nowak
4. Data urodzenia: lat 39
5. Miejsce urodzenia: -
6. Miejsce zamieszkania w chwili urodzenia dziecka: Częstochowa

III. Dane dotyczące osoby (zakładu) zgłaszającej urodzenie:

1. Nazwisko i imię (nazwa zakładu): Mańkowska Jadwiga
2. Miejsce zamieszkania (siedziba zakładu): Częstochowa

- powyższa osoba złożyła również podpis jako osoba zgłaszająca, natomiast kierownik Urzędu Stanu Cywilnego z podpisu: Ks. Wróblewski

Wzmianki dodatkowe:

Decyzją Sądu Powiatowego w Piekarach Wielkich z dnia 17 grudnia 1923 r. Stanisław Cygan został adoptowany jako syn Pawła i Marii z domu Naugebauer małzonków Radzkich.
Częstochowa, dnia 05 sierpnia 19126 r. /-/ Podpis nieczytelny


Ponadto otrzymałam informację, iż w trakcie poszukiwań aktu zgonu na nazwisko Cygan/Nowak/ Zofia natrafiono na akt zgonu Zofii Cyganowskiej zm. 20.04.1919 r. w szpitalu w Częstochowie, lat 42 córki Stanisława i Marianny, stałej mieszkanki gm. Miedźno.


Nawiązując do wątku "Króla Cygańskiego", według danych z Wikipedii:

Po roku 1918 królami nazywano samozwańczych przywódców pochodzących ze społeczności romskiej, współpracujących z władzami centralnymi lub terenowymi. Ich władza, często szeroko nie uznawana, wywoływała sprzeciw tym większy, iż przywódcy ci starali się narzucać swoje zwierzchnictwo siłą oraz obejmować nim wszystkie grupy Romów zamieszkałych w Polsce. Często zdarzało się, iż na danym terytorium i w danej grupie istniało kilku królów rywalizujących ze sobą, zaś konflikty te bywały elementem szerszego tła politycznego. W okresie tym większość z nich stanowili przedstawiciele grupy Kełderaszów, która przybywszy do Polski w II połowie XIX wieku usiłowała zdominować inne lokalne społeczności romskie.



Jeżeli tak jak to twierdziła babcia, żona w/w Stanisława Radzki, nazwisko pierwotne: Cygan, jak i teściowie jej córki, ojciec dziadka był pretendentem do tytułu "Króla Cyagńskiego", albo tez już nim był, który został zamordowany po urodzeniu syna, to na podstawie informacji z Wikipedii, data faktyczna śmierci Zofii bardziej pasuje do tej historii (1919 r.), tylko jest pewien problem - na podstawie danych z USC, dziadek w momencie jej śmierci ma 3 lata, a wdg. rodzinnych podań, matka zmarła w połogu, czyli idąc tym tropem i na podst. uzyskanych danych, być może miała później po urodzeniu Stanisława, drugie dziecko, po przyjściu na świat którego zmarła, na wieśc o zabójstwie męża(?)?

Przeglądając archiwalne numery Gońca Częstochowskiego, udostepnione elektronicznie przez Bibliotekę Publiczną w Częstochowie, natknęłam się w wydaniu z 23 kwietnia 1919 r. na informację o odnalezieniu w dole kloacznym trupa noworodka, przy ulicy św. Barbabry 50.

Zastanawiam się czy ma to coś wspólnego z ową rodzinną historią, jako, że wdg. danych z USC - Zofia umiera 20.04.1919 r. w szpitalu w Częstochowie, zaś wdg. rodzinnej 'historii' w gorączce połogowej (nie wiem z jakiego powodu przebywała w szpitalu), wydanie Gońca Częstochowskiego z 23.04.1919 r. wspomina o odnalezieniu trupa noworodka porzuconego w dole kloacznym ...

Dodatkowo nie wiem gdzie przebywał dziadek do 1923 r. kiedy to został adoptowany przez rodzinę Radzkich.
W rodzinie nikt sobie nie przypomina, żeby wspominał o pobycie w sierocińcu, natomiast wspominał coś, że wywodzi się od "Króla Cygańskiego", niemniej niechętnie o tym rozmawiał podobno (w momencie śmierci dziadka, w 1992 r. miałam 7 lat, stąd niestety nie mogłam się go o nic więcej wypytać, bo wówczas nie znałam jeszcze tej historii), więcej w tym temacie swoim dzieciom opowiedziała jego żona, która tez już obecnie niestety nie żyje.

Nie wiem zatem czy oprócz niego Zofia miała faktycznie drugie dziecko, jak to przypuszczam, na podst rodzinnych podań oraz danych z USC dot. informacji o dacie jej zgonu, czy też nie.


[Mam nadzieję, że za bardzo nie zamotałam w powyższych dywagacjach w tym temacie.]


Mam też inne pytanie - na Cmentarzu św. Rocha prawdopodobnie znajduje się grób "Króla Cygańskiego" będący sprawą powojenną - czy dotyczył on sprawy mającej miejsce po I-wszej, czy po II-iej Wojnie Światowej?

Pozdrawiam
Ostatnia14 lata 5 miesiąc temu edycja: Anna M. Nalepa od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 6 miesiąc temu #4337 przez hedy konecki
Witam
Ja jestem też Adoptiert. Mam duże szczęście
Mam dwie Matryki Urodzenia.
1)Na Nazwisko rodzone. na drugiej stronie stoi Numer Aktu Adopcji
Data Nazwa Okolivy Sąndu.
1) Nan Nazwisko Adoptowane I Rodzice Adopci. Matryka jest 4lata pużniej wystawiona.Tag śe może być że dziadek miał 7lat pszy Adopcji.
Pozgrawiam hedy

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 6 miesiąc temu #4340 przez Tomasz Kukuła
Replied by Tomasz Kukuła on topic Odp: Poszukiwania pradziadków zmarłych w 1916r.
Jeśli chce Pani ustalić, czy dziadek miał młodsze rodzeństwo, urodzone zaraz przed śmiercią prababki w 1919 roku to proszę się zwrócić do USC o sprawdzenie, czy niedługo przed śmiercią urodziła dziecko. Ze swoich poszukiwań mogę dodać, że historie opowiadane przez krewnych niekiedy znacznie odbiegają od tego co potem odkrywamy w dokumentach. Usłyszałem kiedyś, że moja prababcia urodziła się w 1863 roku, w czasie powstania styczniowego, wyszła za mąż zaraz po skończeniu 16 lat i pochodziła z rodziny Słodek.Żadna z tych informacji nie była prawdziwa. Pani prababcia też zmarła 3 lata później niż to Pani opowiedziano. Zalecam ostrożne podejście do historii przekazywanych w rodzinie. Jeśłi są jedynym tropem to trzeba z nich czerpać by jakoś dotrzeć do źródeł, mogą jednak prowadzić w ślepy zaułek.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie