Biczak

Więcej
4 lata 1 miesiąc temu #39067 przez Rafał Molencki
Replied by Rafał Molencki on topic Biczak
Nie bardzo wiem, o jakie spisy Pani chodzi. Jeśli ma Pani na myśli lustrację królewszczyzn z 1789 roku (fragment dot. Suliszowic powyżej), to tej części nie ma w Internecie. Parę lat temu zamówiłem skany w Archiwum Głównym Akt Dawnych (AGAD) w Warszawie i dostałem je po kilku tygodniach. Są to pliki dość ciężkie, więc proszę mi podać na priv swój adres mailowy - mam dwie strony spisu poddanych z Biskupic. Zaborze nie było królewszczyzną, tylko wsią prywatną, więc nie mogło być uwzględnione w tej lustracji.
The following user(s) said Thank You: Danuta Mucha(Czarnecka)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 1 miesiąc temu #39068 przez Danuta Mucha(Czarnecka)
Replied by Danuta Mucha(Czarnecka) on topic Biczak
Panie Rafale.. Spodobał mi się ten spis z Suliszowic i pomyślałam, że dobrze byłoby zobaczyć takie spisy z Zaborza i Biskupic. Jeżeli nie ma z Zaborza, to trudno.. W dawnych rozmowach w Zaborzu padało określenie "Dziedzic zaborski.."
Nie wiedziałam, że te wsie miały różny status. Proszę przysłać na adres mailowy ten spis z Biskupic.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 1 miesiąc temu - 4 lata 1 miesiąc temu #39069 przez Tadek Kowalski
Replied by Tadek Kowalski on topic Biczak
Witam!
Jeżeli mamy na myśli dziedzica ("Dziedzic zaborski") to mówimy o własności prywatnej. Osoba ta posiadała dane dobra jako własne - dziedziczne (stąd pojęcie dziedzic). Oprócz tego mieliśmy dobra kościelne i rządowe (królewszczyzna, starostwa, dobra wojewody).  Właścicielami w tych wypadkach byli odpowiednio zakon, biskup, rząd, król, wojewoda, itp. Dobra te były wydzierżawiane na pewien okres czasu (z reguły 2 do 12 lat - najczęściej od dnia święta św. Jana Chrzciciela). O takiej osobie, która te dobra wydzierżawiła  (wzięła w posesję) powinniśmy mówić  dzierżawca, arendarz albo posesor (tj. osoba trzymająca dobra).
Dobra prywatne i kościelne też miały swoje lustracje, ale one są w innych źródłach.
Pozdrawiam!
Tadek
Ostatnia4 lata 1 miesiąc temu edycja: Tadek Kowalski od.
The following user(s) said Thank You: Danuta Mucha(Czarnecka)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 1 miesiąc temu #39070 przez Danuta Mucha(Czarnecka)
Replied by Danuta Mucha(Czarnecka) on topic Biczak
Witam..
Dzięki za szczegółowe informacje na temat różnych form własności. Teraz mogę inaczej spojrzeć na to, co mógł mieć na myśli mój dziadek..
Pozdrawiam....Danuta

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 2 dni temu - 4 lata 2 dni temu #39524 przez Danuta Mucha(Czarnecka)
Replied by Danuta Mucha(Czarnecka) on topic Biczak
W moim drzewie jest Marianna Biczak (ur.1871) z Biskupic, córka Mikołaja (1831), wnuczka Stanisława.
Ostatnia4 lata 2 dni temu edycja: Danuta Mucha(Czarnecka) od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie