Gruca ,Mateja,Pabich,Łopusiński

Więcej
12 lata 7 miesiąc temu #4099 przez Marta John
Replied by Marta John on topic Odp: Odpowiedź:SZUKAM!!!
Witam!

Matyjaszczyk Józefa to moja prababcia, po ślubie zamieszkała w Zawadzie/ Częstochowy. Wyszła za mąż za Franciszka Bartnicka ur w 1891 roku.Zapytam rodziny czy wiedza czy miała siostrę lub rodzeństwo.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 7 miesiąc temu #4101 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Odp: Odpowiedź:SZUKAM!!!
Przepraszam, że akurat przy okazji pytania m.in. o nazwisko Gruca, chciałbym poprosić, by osoby zadające na naszym forum pytania o rodziny skorzystały uprzednio z kilku linków oferowanych na stronie TGZC, np. słownik nazwisk Kazimierza Rymuta , czy link występowania danego nazwiska w Polsce. Dzieki emu wiemy, ile osób w Polsce posługuje się danym nazwiskiem, w jakich miastach i powiatach mieszkają.
Zawsze sądziłem,że na forum genealogicznym zadajemy pytania właściwe tej dyscyplinie (nauka pomocnicza historii jak np.heraldyka), a więc o konkretne osoby i filiacje (związki rodzinne,potomstwo itp.). Poszukiwania mają sens , jeśli wykonaliśmy uprzednio pewną intelektualną pracę. Mamy jakieś ślady, przypuszczany, ze to taka lub inna parafia.Chodzi o szanowanie swojego i naszego (zainteresowanych genealogią)czasu.
Nie wszystkich chyba porwali Cyganie, by rzucać w internetowy eter rozpaczliwą prośbę - niczym SOS - "skąd się wziąłem?"
Prawdopodobieństwo, że na tak postawione pytanie odezwie się jeden z 4725 właścicieli nazwiska i poda imiona pradziadów (albo całą genealogię od 1749 r. - wraz z dziećmi nieślubnymi i adoptowanymi - jest mało prawdopodobne. Jeszcze raz przepraszam, że marudzę, ale nie wiem , jak odpowiedzieć rzetelnie na pytanie: znasz Janka? A Halinkę?
The following user(s) said Thank You: Szymon Gruca

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 7 miesiąc temu #4103 przez Tomasz Kukuła
Replied by Tomasz Kukuła on topic Odp: Odpowiedź:SZUKAM!!!
Nie mogę nie skomentować. Internet to sieć tysięcy ludzi. Wiele osób bezinteresownie oferuje pomoc, inni nie, choć z tej pomocy ciągną jak najwięcej dla siebie.
Niektórym łatwiej wpisać pytanie na forum, mimo, ze zadano je już tysiące razy, zamiast wpisać to samo pytanie w wyszukiwarkę i tam znaleźć odpowiedź.

Po prostu ludzie przyjmują postawę pasywną i mimo, że mają pod ręką świetne narzędzia to z nich nie korzystają.

Chyba na każdej stronie genealogicznej podano jasne zasady, którymi warto się kierować rozpoczynając przygodę z genealogią. Najpierw zbieram informacje o rodzinie od rodziców, dziadków, wujków.
Potem USC, archiwa. Internet to dodatkowa pomoc a nie główne źródło informacji, przynajmniej obecnie - kiedyś to się zmieni gdy więcej archiwaliów będzie udostępnione on-line.
Stąd wejście na forum będzie pomocne ale jak coś już o swojej rodzinie wiem.

Owszem może się zdarzyć, że ktoś stworzył bazę danych metrykalnych z interesującej nas parafii. Ale zwykle będzie to baza danych o ludziach którzy urodzili się / zmarli ponad 100 lat temu. Ja w takiej bazie znalazłem informacje, które po przepisaniu do mojej bazy pozwoliły odtworzyć pełne gałęzie przodków mojego teścia do połowy XVIII wieku z jednej strony ido początków XIX w z drugiej.
Ale gdybym sam nie dotarł wcześniej do informacji o jego dziadkach to nijak bym tych danych nie połączył z żyjącymi osobami.
Teraz pozostaje jeszcze osobiste sprawdzenie tych danych z aktami metrykalnymi w archiwum, gdyż taka baza internetowa może być potraktowana jedynie jako źródło wtórne o słabej wiarygodności.

A na rozluźnienie atmosfery - www.lmgtfy.com - Let me google that for You
"Pozwól proszę, że wygugluję to dla (za) Ciebie", jeśli Twój znajomy zadaje zbyt wiele pytań :-)
The following user(s) said Thank You: Szymon Gruca, Lech Ciuk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 7 miesiąc temu #4111 przez Błażej Pawlica
Replied by Błażej Pawlica on topic Odp: Odpowiedź:SZUKAM!!!
Panowie Andrzeju i Tomku. Dwa zdania tytułem komentarza.
Prawdziwą siłą naszego forum jest to, że nawet na najbardziej abstrakcyjne pytanie ktoś znajduje rzeczową i konkretną odpowiedź!

Najlepszy przykład: właśnie ten wątek. Kolejne już pytanie o tak popularne w naszym regionie nazwisko, kapitalnie m.in. przez Pana
Szymona zbadane, i kolejne cierpliwe odpowiedzi.
Działanie z szablonu, że wszystko już zostało na ten temat napisane, może doprowadzić do tego, że forum stanie się absolutnie nieprzydatne dla osób zaczynających swoją przygodę z genealogią. Oczywiście trzeba w jakiś sposób propagować 'samodzielność', podawać na tacy utarte i doskonale nam znane podstawowe ścieżki dotarcia do interesujących nas wiadomości. Ale nie można sprawić, by na każde pytanie w dziale - nomen omen "SZUKAM..." odpowiadać: to już było, naucz się szukać...

Dla przeglądających stałych bywalców forum być może by było pomocne, czy raczej bardziej czytelne, możliwość np. użycia prefiksów dot. parafii, miejscowości. I jakiś jeden, konkretny szablon nowych tematów w tym dziele forum.

Jako drugi przykład podam swoje wczorajsze doświadczenie - z zupełnie odrębnej dziedziny: szukałem oznaczenia konkretnego kodu błędu, którym uraczył mnie mój samochód. Po wyszukaniu w google [dodam, że staram się powtórzyć zapytania w kilku 'wariantach' i 'odmianach'] mam następujące wnioski: średnio dwie pierwsze strony wyników w google to odnośniki do forów, gdzie na podobnie zadane pytanie odpowiedź brzmi: naucz się szukać, googlowanie nie boli, ten temat już był i odnośnik do nieistniejącej strony. I cała masa przytyków, że jeździ samochodem, a nie wie co oznacza błąd E9284W82094...

Dlatego życzę więcej cierpliwości, mało ciekawe lub wyczerpane wątki same wędrują na dół listy tematów. :)

pozdrawiam,
Błażej Pawlica, Częstochowa

genealogia.net.pl

Pawlica, Poraj - Częstochowa, Krzepice - Zwierzyniec, Popów
Ceglarek, Tałajczyk, Kardas - Wąsosz Górny, Popów, Kamieńszczyzna
Bebel - Częstochowa, Adamów, Małogoszcz - Cieśle, Wielgomłyny
The following user(s) said Thank You: Krystyna Tarnowska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 7 miesiąc temu #4114 przez Tomasz Kukuła
Replied by Tomasz Kukuła on topic Odp: Odpowiedź:SZUKAM!!!
Panie Błażeju. Odbiegliśmy od tematu tego wątku, ale: chodzi o to że, zasadą na forach internetowych jest najpierw korzystanie z funkcji szukaj a dopiero potem, jeśli nie znajdzie się odpowiedzi, to można zadać pytanie.
I to pytanie również podlega pewnym ograniczeniom gdyż musi być możliwie dobrze sprecyzowane. Na ogólniki się nie odpowiada lub dostaje odpowiedź – to już było --> funkcja szukaj.
Efektem jest zaśmiecenie googla przez nic nie znaczące odnośniki o czym Pan pisze. Ale to wina pytających.
Istnieje netykieta obowiązująca wszystkich. A każde forum rządzi się swoimi prawami, rejestrując się na jakimś zgadzamy się korzystać z niego w określony sposób. Zmiany można proponować ale trzeba do tego mieć jakieś podstawy.
Korzystam z forów na których niewłaściwie sformułowane wpisy są kasowane i nikt nie dyskutuje z delikwentem a notoryczne łamanie zasad skutkuje usunięciem użytkownika.
W muzeum, urzędzie czy teatrze też musimy się dostosować do obowiązujących tam zasad.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 7 miesiąc temu #4115 przez Błażej Pawlica
Replied by Błażej Pawlica on topic Odp: Gruca ,Mateja,Pabich,Łopusiński
Panie Tomku, do zasad absolutnie trzeba się stosować, natomiast jak się ma do tych zasad nasze pisanie off-topic? ;)

pozdrawiam,
Błażej Pawlica, Częstochowa

genealogia.net.pl

Pawlica, Poraj - Częstochowa, Krzepice - Zwierzyniec, Popów
Ceglarek, Tałajczyk, Kardas - Wąsosz Górny, Popów, Kamieńszczyzna
Bebel - Częstochowa, Adamów, Małogoszcz - Cieśle, Wielgomłyny

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie