Rybson Rypson

Więcej
10 lata 10 miesiąc temu #9607 przez Szymon Gruca
Replied by Szymon Gruca on topic Rybson Rypson

Katarzyna Wróbel napisał: A mam jeszcze pytanie - ta Julianna to kto? strzelam - pierwsza żona? Czy źle rozczytałam imię?

Zgadza się, Julianna Kałużyńska to jego żona, zmarła 4 lata wcześniej.

Szymon Gruca
The following user(s) said Thank You: Katarzyna Wróbel

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 10 miesiąc temu #9636 przez Katarzyna Wróbel
Replied by Katarzyna Wróbel on topic Rybson Rypson
Witam,

to jeszcze ja. Udostępniam akt urodzenia Jana Rypson (Repsan) z 1852. I jeśli to jest ten sam Jan, który brał ślub z Franciszką Piotrowską w 1903, to znaczy, że odkryłam, w jakim stopniu jestem spokrewniona z Mirosławem Stefanek :-)

familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1942-24...c=M979-4CH:739927421

(akt 75)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 10 miesiąc temu #9659 przez Mirosław Stefanek
Replied by Mirosław Stefanek on topic Rybson Rypson
W akcie małżeństwa z dn.23.06.1907r Jana Rypson podał że ma 51 lat, czyli że powinien się urodzić w 1856r. Dalej już się zgadza: był synem Jana i Salomei (już nieżyjących w 1907r). Myślę, że żeniąc się po raz drugi z 28-letnią Franciszką chciał się choć trochę odmłodzić. Z aktu zgonu Franciszki Rypson 02.02.1919. wynika, że zmarła już jako wdowa, a więc małżeństwo z Janem trwało mniej niż 12 lat. Podsumowując Jan, mój pradziadek był synem Jana i Salomei (zd.Kórlikowska?), prapradziadka.
The following user(s) said Thank You: Katarzyna Wróbel

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 10 miesiąc temu #9660 przez Mirosław Stefanek
Replied by Mirosław Stefanek on topic Rybson Rypson
Z tymi latami w tych dokumentach jest więcej nieścisłości. Franciszka Rypsoń w akcie zgonu z dn. 02.02.1919. ma podany wiek 35 lat (czyli ur.1884), a w akcie małżeństwa z1907r. występuje jako kobieta 28-letnia(ur.1879)? Trzeba poszukać aktu urodzenia Franciszki!
The following user(s) said Thank You: Katarzyna Wróbel

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 10 miesiąc temu #9661 przez Alicja Surmacka
Replied by Alicja Surmacka on topic Rybson Rypson
Witam!
Aby Wam jeszcze bardziej skomplikować albo nieco pomóc w poszukiwaniach Rypsonów wynotowałam przeglądając w AP Piotrków Tryb.
Akta Gminy Dmenin takie oto informacje:
18.01.1916 roku Mateusz Rypson wdowiec lat 66 syn Jana i Salomei z d. Kierlik czasowo zamieszkały w Dziepółci a na stałe w Dmeninie poślubił Anielę Niewiadomską lat 29 wdowę córkę Błażeja i Anny Staniec czasowo zamieszkałą w Strzałkowie a na stałe w Gidlach.

oraz urodzenie się 20.08.1915 roku Anny Rypson córki niezamężnej Franciszki z Rypsonów.
Ślady Rypsonów są również w Radomsku:

- Aniela Rybson zmarła w Radomsku w 1919 roku akt 781
- 23.04.1920 roku zmarła w Radomsku Marianna Rybson wdowa lat 80 z Teodorowa córka Mikołaja i Praksedy z Zarębów. akt 394
- 12.03.1928 roku zmarła Stanisława Zjawiona lat 18 córka Jana i Marii z.d. Rypson ( na gróźlicę)

Pozdrawiam serdecznie Alicja
The following user(s) said Thank You: Katarzyna Wróbel

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 10 miesiąc temu - 10 lata 10 miesiąc temu #9665 przez Katarzyna Wróbel
Replied by Katarzyna Wróbel on topic Rybson Rypson

Mirosław Stefanek napisał: Podsumowując Jan, mój pradziadek był synem Jana i Salomei (zd.Kórlikowska?), prapradziadka.


Natomiast Mateusz Rypson, syn Jana i Salomei z d. Kierlikowska, był moim praprapradziadkiem :)

Alicja Surmacka napisał: 18.01.1916 roku Mateusz Rypson wdowiec lat 66 syn Jana i Salomei z d. Kierlik czasowo zamieszkały w Dziepółci a na stałe w Dmeninie poślubił Anielę Niewiadomską lat 29 wdowę córkę Błażeja i Anny Staniec czasowo zamieszkałą w Strzałkowie a na stałe w Gidlach.
oraz urodzenie się 20.08.1915 roku Anny Rypson córki niezamężnej
Franciszki z Rypsonów.
Ślady Rypsonów są również w Radomsku:
- Aniela Rybson zmarła w Radomsku w 1919 roku akt 781
- 23.04.1920 roku zmarła w Radomsku Marianna Rybson wdowa lat 80
z Teodorowa córka Mikołaja i Praksedy z Zarębów. akt 394
- 12.03.1928 roku zmarła Stanisława Zjawiona lat 18 córka Jana i
Marii z.d. Rypson ( na gróźlicę)


Bardzo Ci dziękuję, Alicjo :)
właśnie się dowiedziałam, ze Mateusz Rypson, mój praprapradziadek (jak wspomniałam wyzej) poślubił Annę N. w 1916, czyli w rok po śmierci jego pierwszej żony, Julianny, (zm. w lutym 1915, nie
pamiętam dokładnie, czy 23go, czy 25go). Ciekawe, gdzie został pochowany...
-w sprawie Anny Rypson - z tego co pamiętam, to znalazłam kiedyś Franciszkę Ryspon jako córkę Mateusza i pierwszej żony, nie mogłam znaleźć aktu ślubu. Zastanawiam się, czy to ta sama osoba [niestety, nie mam przed sobą notatek z genealogii, ale sprawdzę w domu]
A tak z ciekawości - są gdzieś linki do tych dwóch aktów? Czy raczej wątpliwe (pisałaś, że robiłaś notatki). Na familysearch śluby w Dmeninie w 1916 są od 24.01... czyli, że albo Mateusz i Anna pobrali się tylko w USC, albo ślub kościelny był kiedyś później.. A akty (na familysearch) udostępnione są max do 1912 (czyli owe 100 lat) :-)
Pozostali Rypsonowie z Radomska - nic mi (jeszcze) nie mówią ;)
Ostatnia10 lata 10 miesiąc temu edycja: Katarzyna Wróbel od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie