potomkowie urodzeni w Dąbrowie Górniczej, Zagórzu lub Sosnowcu

Więcej
11 lata 11 miesiąc temu #5947 przez Barbara Kazimierska
Dzień dobry!
Czy ktoś z Państwa może mi podpowiedzieć gdzie poszukiwać akt urodzenia potomków pochodzących z Dąbrowy Górniczej, Zagórza i Sosnowca?
Zupełnie utknęłam w miejscu. Będę wdzięczna za podpowiedź.
Pozdrawiam Barbara :kiss:

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 11 miesiąc temu - 11 lata 11 miesiąc temu #5951 przez Kazimierz Konopka
Pani Barbaro

Zadała Pani pytanie bardzo ogólne, bo dotyczące dwóch miast: Dąbrowy i Sosnowca (Zagórze jest dzielnicą Sosnowca) oraz trzeciego ośrodka - Sławkowa, który do niedawna był dzielnicą Dąbrowy. Jest to olbrzymi obszar, przekraczający 300km2, liczący ponad 350 tys. mieszkańców, na którym jest ponad 50 kościołów rzymsko-katolickich i kilka innych wyznań.
Akty starsze niż 100 lat są przechowywane w Archiwum Państwowym w Katowicach przy ul. Józefowskiej - choć nie wszystkie, bo te z okresu ca 1900-1910 nie zdążyły jeszcze się przenieść z archiwów USC.
Akty młodsze są przechowywane w archiwach USC w Dąbrowie Górniczej przy ul. Granicznej - dla dzielnic Dąbrowy i w Sosnowcu przy Alei Zwycięstwa - dla dzielnic Sosnowca.
Nie należy wykluczać, że ze względu na płynność granic administracyjnych na tym terenie, trzeba będzie poszukiwać po sąsiedzku, np. w Będzinie czy Czeladzi.
W archiwach tych, niestety, jest przestrzegana ustawa o ochronie danych osobowych i nie wszystko się otrzyma, a żeby coś w ogóle załatwić trzeba się wylegitymować pokrewieństwem.
Można też próbować w archiwach parafialnych, np. w Dąbrowie w kościele pw. MB Anielskiej (centrum) czy u św. Antoniego (dla Gołonoga). Wykaz parafii jest w internecie na stronie Diecezji Sosnowieckiej.

Proszę bardziej sprecyzować zakres poszukiwań i okres, którego miałyby one dotyczyć, a chętnie (w miarę możliwości) Pani pomogę.

Kazimierz

Kiedy żartuję - to żartuję, ale kiedy jestem poważny... to też żartuję. Poza tym bywam wściekły
Ostatnia11 lata 11 miesiąc temu edycja: Kazimierz Konopka od.
The following user(s) said Thank You: Barbara Kazimierska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 11 miesiąc temu - 11 lata 11 miesiąc temu #5955 przez Tomasz Kukuła
Dobrze, że urzędy przestrzegają przepisów. Chciałbym natomiast sprostować jedną rzecz - ustawa o ochronie danych osobowych nie dotyczy osób zmarłych.
A akta metrykalne wytworzone ponad 100 lat i temu przechowywane w archiwach państwowych zawierają dane niemal wyłącznie osób zmarłych.

cytuję ze strony Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych:
www.giodo.gov.pl/319/id_art/974/j/pl/

Czy dane osób zmarłych podlegają ochronie przewidzianej w ustawie o ochronie danych osobowych?

Ustawa o ochronie danych osobowych określa zasady postępowania przy przetwarzaniu danych osobowych oraz prawa osób fizycznych, których dane osobowe są lub mogą być przetwarzane w zbiorach danych (art. 2 ust. 1 ustawy).

Ustawę stosuje się zatem tylko do danych osobowych osób fizycznych. Zgodnie z powszechnie obowiązującą wykładnią osobą fizyczną jest człowiek uczestniczący w stosunkach prawnych. Zdolność prawna człowieka, a tym samym zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków ustaje z chwilą jego śmierci. Osoba zmarła nie może być podmiotem praw i obowiązków w stosunkach prawnych i nie może być uznana za osobę fizyczną.

Sama ustawa o ochronie danych osobowych, wśród przesłanek dopuszczalności przetwarzania danych wymienia zgodę osoby, której dane dotyczą, a także mówi m. in. o sprostowaniu, dostępie do danych, czy możliwości sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych. Skorzystać z tego rodzaju uprawnień może jedynie osoba żyjąca, której dane dotyczą.

W związku z powyższym ustawa o ochronie danych osobowych ma zastosowanie tylko do przetwarzania danych osobowych osób żyjących, a odmowę udzielania informacji na temat osób zmarłych z powołaniem się na ustawę o ochronie danych osobowych należy uznać za nieuzasadnioną.

W przypadku wykorzystania danych osób zmarłych (np. przesyłania ulotek reklamowych adresowanych do nieżyjącej osoby), osobom bliskim, których dobra osobiste, tj. na przykład kult pamięci o osobie zmarłej, zostały naruszone przysługuje prawo wystąpienia z powództwem cywilnym do sądu powszechnego.
.

Oczywiście sytuacja w której pracownik AP powoła się na powyższą ustawę jest prawdopodobna. W różnych instytucjach ludzie zasłaniają się ochroną danych osobowych aby zbyć petentów.
Jednak powyżej podano jak traktować taką odmowę w przypadku danych dot. osoby zmarłej.

Dane osobowe przetwarzane przez AP to głównie te, które każdy z użytkowników pracowni naukowej udostępnia corocznie w formularzu zgłoszeniowym. Swoją drogą ciekawe czy są one właściwie zabezpieczone a skoro co roku musimy podawać nasze dane to chciałbym też mieć pewność, że stare formularze są niszczone w bezpieczny sposób.

Z tym udokumentowaniem pokrewieństwa to zabawna rzecz. Pytanie w formularzu jest niezbyt mądre - stąd i odpowiedź nie musi być całkiem serio. W każdym razie brakło by miejsca by wykazać pełną listę koligacji rodzinnych między mną i każdym z poszukiwanych przeze mnie przodków i osób z bocznych gałęzi rodziny :-)
Do niedawna warto też było zaznaczyć punkt "oświadczam, że wszystkie dane dotyczące poszczególnych osób będę publikował wyłącznie za ich zgodą". Zwłaszcza w kontekście przeglądanych ksiąg XIX wiecznych.
Od niedawna tego punktu już nie ma.
Pozdrawiam
Ostatnia11 lata 11 miesiąc temu edycja: Tomasz Kukuła od.
The following user(s) said Thank You: Barbara Kazimierska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 11 miesiąc temu #5958 przez Barbara Kazimierska
Panie Kazimierzu!
Bardzo serdecznie Panu dziekuję za odpowiedź. Jak to wspaniale, że są tacy bezinteresowni ludzie jak Pan. Nadal jestem nowicjuszem i napewno przygotuję się do przekazania Panu pytania szczegółowego.
Jestem bardzo samotna w tym poszukiwaniu przodków - nikt z rodziny nie pomaga mi (przeważnie z braku czasu.... pracują itd)- ale bardzo się cieszą jak przekazuję im różne ciekawostki z życia naszych przodków.
Bardzo, bardzo pozdrawiam. Barbara

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 11 miesiąc temu #5961 przez Urszula Rosolińska-Ratman
Replied by Urszula Rosolińska-Ratman on topic Odp: potomkowie urodzeni w Dąbrowie Górniczej, Zagórzu lub Sosnowcu
Pani Basiu,
Dołączam kilka zdań do informacji Pana Kazimierza.
W przypadku Sosnowca ( i Zagórza )dużą pomocą byłaby wiedza o miejscu zamieszkania przodków. W II połowie XIX w. i w pierwszych latach XX w. mieszkańcy tego terenu należeli do dwóch parafii: św. Joachima w Zagórzu i św. Stanisława w Czeladzi. Granica między parafiami przebiegała prawdopodobnie wzdłuż Przemszy; na wschód od niej była parafia Zagórze, na zachód - Czeladź. Ta wiedza jest istotna bowiem są to bardzo duże parafie a księgi Zagórza z początku XX w. przechowywane w archiwum katowickim są w fatalnym stanie, co prawda po konserwacji ale bez odtworzenia uszkodzonych zapisów.
Proponuję też sprawdzić kiedy na terenie Sosnowca powstawały kolejne parafie ( na stronie diecezji sosnowieckiej ) aby nie tracić czasu na przeglądanie niewłaściwych ksiąg.
Pozdrawiam
Urszula Ratman

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 11 miesiąc temu #5962 przez Barbara Kazimierska
Dzień Dobry Panie Tomaszu!
Bardzo Panu dziekuję za super informację. Chcę również ponownie podziekować za podpowiedź odnośnie informacji dotyczącej akt z USC w Zawierciu. Rzeczywiście Panie są przesympatyczne i szybko udzieliły mi odpowiedzi. A dokładnie dzisiaj. Niestety nie odnalazły mojego dziadka Jana Mazura urodzonego wg aktu zgonu w Zawierciu w 1889 roku. Sugerowały mi abym zwróciła się do AAC lub Parafii w Zawierciu ale ja już to zrobiłam ......bez "echa".Chwilowo nie jestem w posiadaniu aktu zgonu dziadka ale jestem pewna że urodził się w Zawierciu.
No to już mam ręce związane. Może jakieś znaczenie ma to że był adoptowany.
Pozdrawiam Barbara :)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie