szukam informacji o rodzinie PUSZCZEWICZ

Więcej
11 lata 2 miesiąc temu #7864 przez Beata Szajda
Replied by Beata Szajda on topic szukam informacji o rodzinie PUSZCZEWICZ
Tu jest drugi ślub Mateusza(akt 28/1846)
familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1-12886...=MM1N-B47:n886241974
The following user(s) said Thank You: janusz puszczewicz

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 2 miesiąc temu #7866 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic szukam informacji o rodzinie PUSZCZEWICZ
W "korzennej" poczcie wysłałem informację o Piotrze Puszczowiczu ur. 1835 ( syn Ignacego)
The following user(s) said Thank You: janusz puszczewicz

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 2 miesiąc temu #7867 przez janusz puszczewicz
Replied by janusz puszczewicz on topic szukam informacji o rodzinie PUSZCZEWICZ
Panie Piotrze - może już za dużo pytam, ale wracam jeszcze do przesłanego drzewa genealog.
Czy nie spotkał się Pan - gdzie był urodzony protoplasta rodu JAN PUSZCZOWICZ ur. 1764 roku.
Wiele by mi to rozjaśniło, skąd się zjawili w Koziegłowach ???

Pytałem inne osoby o tym nazwisku /nie będące naszą rodziną/ rozsiane w Polsce skąd są ... jedni odpowiadali Wielkopolska, inni Kresy itd...

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Piotr Gerasch
  • Gość
  • Gość
11 lata 2 miesiąc temu - 11 lata 2 miesiąc temu #7890 przez Piotr Gerasch
Replied by Piotr Gerasch on topic szukam informacji o rodzinie PUSZCZEWICZ
... w poszukiwaniach trzeba od początku. Jest akt Wincentego Jana, więc jest sukces. Z aktu wynika, że rodzicami byli Mateusz i Marianna z Dyrdzińskich. W akcie ślubu Puszczowicza z Dyrdzińską (x1848) zapisano, że Mateusz był wdowcem, a więc należało przeszukać zgony i wcześniejsze małżeństwa. Okazuje się, że Mateusz żenił się wcześniej dwukrotnie - w 1835 (Koziegłowy) z Marianną z Adamieckich, a po jej zgonie (+1846), z Agnieszką wdową Kupczak z Królikowskich (x1846; Koziegłówki). Agnieszka z Królikowskich zmarła w 1848 (Koziegłowy). Pod aktem - bratanek Mateusza Jan - podpisał się, jako Puszcz...
Z aktów małżeństw Mateusza wynikało, że był synem Jana i Brygidy z Maszczyków, i że urodził się gdzieś w połowie II dekady XIX wieku. Sęk w tym, że w tym czasie - wg akt metrykalnych - nie urodził się żaden Mateusz, ale... z takiego małżeństwa Puszczowicz-Maszczyk urodził się w 1814 syn Maciej. W łacinie Maciej i Mateusz było "nierozróżnialne" (w dużym uproszczeniu), inaczej mówiąc pierwotnie nie było różnicy pomiędzy tymi imionami, stąd zakładam, że Maciej to... Mateusz. Zresztą zgadza się mniej więcej rok, więc wszystko wskazuje na niego. Nawet... jeśli gdyby nie była to ta sama osoba, to pochodziła na pewno z tej samej pary rodziców. Jana i Brygidy.
W akcie zgonu Jana (1831; Koziegłowy) zapisano, że urodził się z Michała i Teresy. Namierzyłem taką parę w księdze z indeksami urodzeń, a więc Jan urodził się prawdopodobnie w 1769 roku, chociaż nie wykluczam, że kilka lat później lub wcześniej. Tak, czy inaczej, w Koziegłowach rodził się w 1769 Jan Puszczowicz, prawdopodobnie twój bezpośredni przodek. Jeżeli nie... Znów nie ma problemu, bowiem jego bezpośrednimi przodkami byli NA PEWNO Michał i Teresa Puszczowiczowie (Puszczowie), którzy z całą pewnością mieszkali w Koziegłowach w latach 60 i 70 tych XVIII wieku. Na razie nie namierzyłem ich zgonów. To mogłoby rozjaśnić kwestię pochodzenia Puszczów-Puszczowiczów (notowani w aktach wymiennie, co nie jest czymś nadzwyczajnym)...
mam nadzieję, że to jest czytelne
pozdrawiam
Piotr
Ostatnia11 lata 2 miesiąc temu edycja: Piotr Gerasch od. Powód: korekta tekstu

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie