Poniński

Więcej
15 lata 1 miesiąc temu #816 przez Poniński
Poniński was created by Poniński
Szukam informacji o rodzinie Ponińskich. Tradycja rodzinna mówiła o pochodzeniu rodziny z okolic Potoku Złotego, Dąbrowy Zielonej. Poszukiwania w archiwach niewiele przyniosły. W księgach ze Złotego Potoku udało się odnaleźć tylko akt chrztu Antoniego Ponińskiego (1863), w księgach Dąbrowy Zielonej (mikrofilmy w archiwum w Łodzi) znajduje się tylko akt chrztu Olimpii Julii córki czterdziestoletniego Hipolita Ponińskiego (1852) irygatora łąk. Pokrewieństwa tych osób nie sposób określić. Z publikacji o Powstaniu Styczniowym dowiedziałem się, że w 1863 w Kromołowie burmistrzem był Poniński. Nie znane jest jednak jego imię. Poszukuję przede wszystkim zapisu o zgonie Wincentego Ponińskiego ojca Antoniego, który umarł przed jego urodzeniem. Najprawdopodobniej nie nastąpiła ona w Złotym Potoku. Jego żona gdy urodziła syna miała lat trzydzieści i pięć.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
15 lata 1 miesiąc temu #817 przez Hanna Hofman-Polańska
Replied by Hanna Hofman-Polańska on topic Odp:Poniński
Mam kilka informacji(metryk) Ponińskich z majątku Lipie .

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
15 lata 1 miesiąc temu #819 przez Poniński
Replied by Poniński on topic Odp:Poniński
Dziękuję za odpowiedź. Będę bardzo wdzięczny za udostępnienie. Hipoteza o pokrewieństwie bardzo dla mnie atrakcyjna, różnica w statusie społecznym daje jednak do myślenia.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 9 miesiąc temu #6268 przez Wojciech Gajewski
Replied by Wojciech Gajewski on topic Odp: Poniński
Działo się w MIEŚCIE Lublinie na Czwartku dnia (dwudziestego) SIÓDMEGO stycznia tysiąc dziewięćset dwudziestego trzeciego roku o godzinie pierwszej po południu. Stawili się pełnoletni Jan (M) WOŹNIAK organista i Antoni (P) PRÓCHNIAK. kościelny, obydwaj z Czwartku, i oświadczyli, że dnia wczorajszego o godzinie pierwszej po nocy umarł w Lublinie Cyprjan Poniński – urzędnik – lat siedemdziesiąt dwa liczący, pochodzący ze Złotego Potoku powiatu (Przemyskiego) PRZASNYSKIEGO, syn Hipolita i Emilii małżonków Ponińskich, (pozostawiając) (pozostawiwszy) POZOSTAWIŁ żonę Annę. Po przekonaniu się o zejściu Cyprjana Ponińskiego akt ten stawającym przeczytawszy przez nas tylko podpisany.
Ks A............C……….
Tyle udało mi się odcyfrować z aktu zgonu Ojca mojej babci Cyprjana Justyna Ponińskiego ze Złotego Potoku (nazwy powiatu można się tylko domyślać). Jego żona to Anna Natalia z Niwińskich.
Akt zgonu wystawiony w najstarszej dzielnicy Lublina (na Czwartku)
Złoty Potok to raczej nie ten k/Częstochowy; bardziej prawdopodobny jest ten na podolu k/Buczacza.(Potok Złoty (ukr. Золотий Потік) – osiedle typu miejskiego na Ukrainie, 24 km od Buczacza, w rejonie buczackim na południu obwodu tarnopolskiego)
.
Czy możliwa jest tożsamość tych dwu Hipolitów Ponińskich - mojego pra... i wspomnianego przez Pana - bo z dat wnioskować można taką mozliwość.
Pozdrawiam i liczę na nawiązanie korespondencji.
Wojciech Gajewski - Warszawa (aktualnie)
The following user(s) said Thank You: Poniński

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 6 miesiąc temu - 11 lata 6 miesiąc temu #6603 przez Poniński
Replied by Poniński on topic Odp: Poniński
Działo się w Wsi Dąbrowie Zielonej dnia dwudziestego drugiego Lutego Tysiąc Ośmset pięćdziesiątego Drugiego roku, o godzinie dwunastej w południe. Stawił się Poniński Hipolit Irygator Łąk lat czterdzieści liczący w obecności Tenschert Pawła Piwowara lat czterdzieści jeden i Bartlińskiego Ignacego Ekonoma lat dwadzieścia cztery liczących w Kniei zamieszkałych, i okazał Nam dziecię płci Żeńskiej urodzone w Kniei dnia siedemnastego Lutego roku bieżącego o godzinie ósmej rano, z Jego Małżonki z Wroczyńskich Emilii lat dwadzieścia pięć liczącej. Dziecięciu temu na Chrzcie Świętym w dniu dzisiejszym odbytym dano Imiona Olimpia Julia a Rodzicami Jego Chrzestnymi Byli Zarzecki Dezyderiusz nadleśny lasów Potoka i Magdalena Gruźdź Kontrolerowa z Kamienicy Polskiej. Asystujący temu obrzędowi Grabowski Karol z Dąbrowy i Gruźdź Michalina Panna z Kamienicy Polskiej. Akt ten stawającemu i świadkom odczytany, wraz z Nami podpisany został.

Wśród podpisanych Hipolit Poniński. Kształt podpisu wyklucza tożsamość z nieznanym mi z imienia burmistrzem Kromołowa (AGAD).

Daje do myślenia miejsce śmierci jego syna. W Lublinie napotykamy Ponińskich jako ogrodników Ogrodu Saskiego. Jako pierwszy zatrudniony został Michał (u Jerzego Żywickiego, Urzędnicy, architekci, budowniczowie..., Lublin 2010, błędnie jako Mikołaj - autor publikacji nie skorzystał z AGAD, co zaważyło na zbyt pochopnej, a negatywnej ocenie "Mikołaja" Ponińskiego)

W samym akcie zgonu wymienienie Złotego Potoku należy traktować dość ostrożnie. U mojego Pradziada zamiast Złotego Potoku podano pobliską Świętą Annę, a informacji najprawdopodobniej udzielił zięć zmarłego.
Ostatnia11 lata 6 miesiąc temu edycja: Poniński od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 6 miesiąc temu #6606 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Odp: Poniński
Panie Ireneuszu!

Nieopodal Janowa, a właściwie na jego granicy jest wioska Ponik.
Dużo zresztą starsza od Janowa. A wszystko w parafii Potok, od połowy XIX wieku Potok Złoty.

Może to trop w etymologii pańskiego nazwiska

Jacek Tomczyk
The following user(s) said Thank You: Poniński

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie