Hiszpańscy

Więcej
9 lata 3 miesiąc temu #17146 przez Krzysztof R. Osada
Hiszpańscy was created by Krzysztof R. Osada
Poszukuję dokumentów dotyczących rodziny Hiszpańskich z okolic parafii w Złotym Potoku.

Mój przodek urodził się 1.03.1783 w Żarkach jako Maciej Łebek (Łabiok), syn Mateusza i Joanny, zmarły 11.09.1830, potem zamieszkały w Potoku. Z zawodu był kowalem, ożenił się przed 1812 r. z Franciszką Gęsiorowską v. Gąsiorowską (ok. 1790-1847), córką Jacka (Jacentego) i Agnieszki (lub Rozalii z Jastrząbskich), rzekomą szlachcianką z Krakowa. Nie posiadam, niestety, aktu zawarcia małżeństwa przez tych dwoje, nie wiem też, z czego wynika ta zmiana nazwiska... ale ich potomek, Maciej Hiszpański (1812-po 1855) używał już „nowego” nazwiska, podobnie jak jego syn, Franciszek (1834-po 1868), ojciec Małgorzaty Nocuń (1861-1934), mojej praprababki. Wyżej wymienione osoby zamieszkiwały Złoty Potok, Janów oraz Skowronów.

Będę wdzięczny za każdą wzmiankę – nieujętą w indeksach metrykalnych – odnośnie tych osób (lub tych, co były z nimi spokrewnione), ponieważ brakuje mi wielu danych.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 3 miesiąc temu #17149 przez GRZEGORZ BORECKI
Replied by GRZEGORZ BORECKI on topic Hiszpańscy
witam,

zmiana nazwiska w tamtych czasach była dość częstą praktyką - sam mam w drzewie przypadek zmiany nazwiska w zamian za ziemię ...

pozdrawiam
Grzegorz

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 3 miesiąc temu #17150 przez Krzysztof R. Osada
Replied by Krzysztof R. Osada on topic Hiszpańscy
Ma Pan na myśli to, że mój przodek mógł oddać ziemię w zamian za zmianę nazwiska na bardziej adekwatne do pochodzenia żony? Franciszka w akcie swojego drugiego małżeństwa deklarowała, że jest komornicą... a jej pierwszy mąż w chwili zgonu był kowalem.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 3 miesiąc temu #17156 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Hiszpańscy
moze bral udzial w kampanii Napoleona w roku 1808 ? Taka hipoteza

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 3 miesiąc temu #17163 przez GRZEGORZ BORECKI
Replied by GRZEGORZ BORECKI on topic Hiszpańscy
Pana przodek mógł przyjąć ziemię i przybrać nazwisko jej dotychczasowego właściciela - to działało zazwyczaj w tę stronę.
The following user(s) said Thank You: Krzysztof R. Osada

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 3 miesiąc temu #17165 przez Ireneusz Niemczyk
Replied by Ireneusz Niemczyk on topic Hiszpańscy
Czasami przeglądam księgi parafii Żarki (tam byli Niemczykowie i staram się prześledzić skąd się tam wzięli i czy jest jakiekolwiek powiązanie) i utkwiło mi w pamięci nazwisko Hiszpański. A indeksując parafię Mrzygłód (koło Żarek) często widywałem zapisy nazwisk z "czyli" lub "zwany". Zatem sugeruję prześledzić głębiej rodzinę przodka wstecz, jak i jego losy, czy przypadkiem nie byli "Łebek czyli/zwany Hiszpański" lub "Hiszpański czyli/zwany Łebek".

Powodzenia,

Ireneusz
The following user(s) said Thank You: Krzysztof R. Osada

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie