Hiszpańscy

Więcej
9 lata 3 miesiąc temu #17167 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Hiszpańscy
oczywiscie zdaje sobie sprawe, ze to niekompletne, ale na genealodzy.pl najstarzy slub Hiszpanskiego z pol XVIII wieku, dotyczy osoby zakwalifikowanej jako "pracowity" a nie "szlachetny"
The following user(s) said Thank You: Krzysztof R. Osada

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 3 miesiąc temu - 9 lata 3 miesiąc temu #17168 przez Krzysztof R. Osada
Replied by Krzysztof R. Osada on topic Hiszpańscy
Przeglądałem indeks osób urodzonych w parafii Żarki (1723-1830) i znalazłem rodzeństwo Macieja, a mianowicie:

- Eleonora 20.06.1784
- Tomasz 10.12.1785
- Marianna 27.03.1791
- Feliks 18.11.1795
- Ewa 17.12.1797

...jednak we wszystkich przypadkach nazwiska to różne warianty słowa „Łebek”, „Łebkowski”.

Sprawa jest dość niejasna. W parafii Złoty Potok do 1825 nie zmarła ani jedna osoba o nazwisku Hiszpański czy też Łebek i jedynie dwóch synów Macieja i Franciszki. Maciej starszy jest nazywany „mieszczaninem kowalem”, chociaż mieszka w Potoku (odniesienie jeszcze do Żarek?), Maciej młodszy występuje w dokumentach jako „miejskiego stanu komornik”. Nazwisko „Łebek” pojawia się tylko w aktach urodzenia: Macieja st. (1783), Macieja mł. (1812), Antoniego (1814, tu „Hiszpański albo Łebek” po raz 1.). Maciej mł. ożenił się w 1830 roku i tu już nie ma żadnej wzmianki ani o pochodzeniu matki, ani o podwójnym nazwisku ojca.

Dołączam kilka zgromadzonych przeze mnie aktów, może ktoś z Państwa podsunie mi jakąś wartościową wskazówkę.

Tomasz Krzywanski napisał: oczywiscie zdaje sobie sprawe, ze to niekompletne, ale na genealodzy.pl najstarzy slub Hiszpanskiego z pol XVIII wieku, dotyczy osoby zakwalifikowanej jako "pracowity" a nie "szlachetny"


Jak widać z dołączonego przeze mnie „akt2.jpg”, ewentualne szlachetne urodzenie mogę tylko przypisywać żonie Hiszpańskiego.
Załączniki:
Ostatnia9 lata 3 miesiąc temu edycja: Krzysztof R. Osada od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 3 miesiąc temu #17170 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Hiszpańscy
Hipoteza z uszlachceniem nazwiska tez moze byc prawdopodobna.
Mialem podobna w rodzinie, z tym ze Niemeczek zamieniono na Niemiecki u wspolmalzonka

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 3 miesiąc temu - 9 lata 3 miesiąc temu #17171 przez Krzysztof R. Osada
Replied by Krzysztof R. Osada on topic Hiszpańscy
Co nieco udało mi się znaleźć.

23.02.1817 w Żarkach umarła Joanna z Poroszowiczów Łebkowiczowa, żona Mateusza, ślusarza:

familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-267-116...,363253601,363421901

22.03.1823 z kolei odszedł Mateusz Łebkiewicz, ślusarz, ojciec niejakiego Feliksa:

familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-267-116...,363253601,363421901

O pomyłce raczej nie może być mowy, imiona i nazwiska się zgadzają. Ciekawe – wygląda na to, że z synów Mateusza Łebka tylko Maciej, niepiśmienny kowal, stał się Hiszpańskim. Jego bracia podpisali się nazwiskiem rodziców, więc ich to nie mogło dotyczyć.

Joanna Poruszowicz urodziła się 24.05.1760 jako córka Wawrzyńca i Anny.
Ostatnia9 lata 3 miesiąc temu edycja: Krzysztof R. Osada od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 3 miesiąc temu #17172 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Hiszpańscy
to moze byc proces jak u Nekandy-Trepki. Co bardziej zamozny czy wyksztalcony mieszczanin zenil sie ze szlachcianka i udawal szlachcica.
Tak moglo byc i w tym przypadku. Podobnie bylo z kuznikami, nauczycielami, organistami i nazwijmy to inna lokalna inteligencja.
Np kuznik Panek ozenil sie ze szlachcianka. Potem mial sporo problemow z jej rodzina (podal sie za szlachcica), ale fakt pozostaje faktem, ze "wsrobowywal" sie i "ślachcica udawał"
The following user(s) said Thank You: Krzysztof R. Osada

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 3 miesiąc temu #17570 przez Krzysztof R. Osada
Replied by Krzysztof R. Osada on topic Hiszpańscy
Poszukuję w dalszym ciągu dokumenty dotyczące wyżej wymienionych osób, a zwłaszcza aktu zgonu bądź małżeństwa Antoniego Łebka v. Hiszpańskiego – w parafii Złoty Potok urywa się ślad po tej osobie, a może jego historia pomogłaby mi rozwikłać losy jego rodziców. Gdyby ktoś z Państwa miał dużo wolnego czasu, będę wdzięczny za pomoc w odnalezieniu aktów zgonów Macieja Hiszpańskiego (ur. 1812) i Marianny z Liberdów Hiszpańskiej (ur. ok. 1812) – w akcie małżeństwa ich syna, Józefa, zasugerowano, jakoby w roku 1865 Marianna była już zmarła (10 lat wcześniej, w 1855 r., była jeszcze żyjąca), zaś dokumentu dotyczącego Macieja nie znalazłem w aktach ze Złotego Potoku aż do 1891 roku włącznie, aczkolwiek mogłem pominąć jakiś wpis, zważywszy na moją słabą znajomość cyrylicy i nieznajomość rosyjskiego.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie