z rosyjskiego, nazwisko i miejscowość

Więcej
12 lata 9 miesiąc temu #3889 przez Robert Kunert
Replied by Robert Kunert on topic Odp: z rosyjskiego, nazwisko i miejscowość
Zastanawia mnie jeszcze nazwisko panieńskie żony Josepha Kunerta

"Marianny z domu Petiowt", - zasłyszane i pewnie zapis fonetyczny, kojarzący się z Piotrem. Znalazłem w słowniku śląskich nazwisk, dwa które najbardziej pasują do tego zapisu.

a) Petzold
b) Pietsch (mann)

Co o tym myślicie? Może Ktoś ma inny pomysł dotyczący tego nazwiska?

Robert Kunert

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 9 miesiąc temu #3891 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Odp: z rosyjskiego, nazwisko i miejscowość
a moze bardziej nazwisko francuskie, nieco znieksztalcone

www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/petiot.html

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 8 miesiąc temu - 12 lata 7 miesiąc temu #4056 przez Kazimierz Konopka
Replied by Kazimierz Konopka on topic Odp: z rosyjskiego, nazwisko i miejscowość
Witam

Zaintrygował mnie ten wątek, bo sam poświęciłem mnóstwo czasu na identyfikację miejscowości położonych na "Ślązku Pruskiem".

W dokumencie napisane jest:


Nie ulega wątpliwości, że należy przeczytać (wypowiedzieć) jak Hajdau

Zakładając, że jest to wierny fonetyczny zapis nazwy niemieckiej, przypuszczam że po niemiecku nazwa ta powinna wyglądać tak: Haidau albo (co bardziej prawdopodobne) tak: Heidau.

W wykazie miejscowości wydanym we Wrocławiu w 1845 roku "Alphabetisch-statistisch-topographische Uebersicht der Dörfer, Flecken, Städte und andern Orte der Königl. Preuss. Provinz Schlesien - Breslau 1845" można znaleźć:
- na stronie 199 (Haidau):


- na stronie 212 (Heidau):


- na stronie 213 jest dalszy ciąg:



Nie znam niemieckiego w stopniu upoważniającym do oceny zamieszczonych tekstów, ale - być może - znajduje się tutaj oczekiwana informacja

Pozdrawiam

Kazimierz

Kiedy żartuję - to żartuję, ale kiedy jestem poważny... to też żartuję. Poza tym bywam wściekły
Ostatnia12 lata 7 miesiąc temu edycja: Kazimierz Konopka od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 7 miesiąc temu #4059 przez Halina Klimza
Replied by Halina Klimza on topic Odp: z rosyjskiego, nazwisko i miejscowość
Panie Robercie,
ponieważ i ja zainteresowana jestem terenem Górnego Śląska, szperałam w książce Józefa Tyrola "Nad Liswarta i Potokiem Jeżowskim".
Nazwisko Pietr, Pietrzik,Pietrzyk,Pietrzica,Pietrucha wystepuje na tym terenie powszechnie i może miec zwiazek z poszukiwanym przez Pana nazwiskiem.Wersja żenska - Pietrowka,Pietrussonka.
Halina

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 9 miesiąc temu #10115 przez Robert Kunert
Replied by Robert Kunert on topic z rosyjskiego, nazwisko i miejscowość
Mija rok od zakończenia tego postu a ja zamiast mniej wątpliwości mam ich jeszcze więcej.

Kierując się wskazówkami przyjąłem zapis rosyjski Hajdau za uproszczenie niemieckiego Heidau. Idąc tym tropem poszukiwałem informacji w dwóch miejscowościach Heidau - Gać Oławska oraz Heidau - Hajduki Nyskie. W okolicach tej pierwszej miejscowości znalazłem kilkoro Kunertów w okresie 1800-1845 w tym dwóch innych Antonich.

Wszystko pięknie ale zacząłem odnajdować dokumenty pisane jeszcze w języku polskim. Pierwszy z nich z roku 1845 gdzie córka Antoniego z HAIDAU wychodziła za mąż.

Kolejny dokument to ponowny ślub Antoniego z pewna wdową gdzie również występuje Hajdau pisane przez "a"


www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/74454c14a078fb3c.html

Dwa pytania.

Czy stawiacie na to że w parafii Przystajn i parafii ewangelickiej zamieniono Heidau na Haidau?

Świadomość Antoniego odnośnie zapisu nazwy miejscowości była nikła?

Jeśli jednak powinno być Haidau to taka miejscowość istnieje dziś jako Międzyrzecze w powiecie świdnickim.


Było to dla mnie mało prawdopodobne. Ale przecież w tej samej Przystajni w latach 1845-49 pojawił się Franciszek Ruprecht urodzony w Lutomi pod Świdnicą. Mój krewny od strony babci.

CZY KTOŚ SPOTKAŁ SIĘ w swoich poszukiwaniach Z INNYMI OSOBAMI Z REGIONU ŚWIDNICY ?

Robert Kunert

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie