Gaweda

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu - 8 lata 1 miesiąc temu #24032 przez J K R
Replied by J K R on topic Gaweda
Dobrze byłoby aby nie mieszać już i tak wątpliwej żałoby z prawem.

Pierwszym aktem prawnym, który zasłużył na miano kodeksu prawa kanonicznego (czyli systematycznego zbioru norm dotychczas istniejących, ale o własnej mocy obowiązującej) był kodeks prawa kanonicznego z 1917 (Codex Iuris Canonici, Pii X Pontificis Maximi iussu digestus, Benedicti Papae XV auctoritate promulgatus), promulgowany 27 maja 1917 przez papieża Benedykta XV bullą Providentissima Mater Ecclesia, który wszedł w życie 19 maja 1918.

Kodeks cywilny Królestwa Polskiego, Kodex Cywilny Królestwa Polskiego – w Warszawie dnia 1 (13) Czerwca 1825 r. (Dz.Pr.K.P. Tom X, Nr 41, s. 3) – ustawa obowiązująca w Królestwie Kongresowym od 1 stycznia 1826 roku w miejsce Tytułu Wstępnego, Księgi I i Tytułu V Księgi III Kodeksu Napoleona i przestał praktycznie obowiązywać w latach 1836-40.
W latach 1832–1918 Królestwo Polskie było integralną częścią Imperium Rosyjskiego (choć cesarze rosyjscy nosili tytuł króla Polski i reprezentowali ich namiestnicy). Posiadało stopniowo ograniczaną, a następnie zlikwidowaną autonomię; po jej likwidacji w roku 1874 zaczęto używać półoficjalnie na określenie ziem Królestwa, nazwę Kraj Przywiślański (ros. Привислинский край), choć w języku potocznym dawna nazwa nadal funkcjonowała.

Jak widać jedno prawo cywilne już nie obowiązwało a kanoniczne jeszcze.

Pozdrawiam JKR.
Ostatnia8 lata 1 miesiąc temu edycja: J K R od. Powód: dopisek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #24060 przez Mariusz Jan Kubat
Replied by Mariusz Jan Kubat on topic Gaweda
Witam. Mam podobną sytuację w mojej rodzinie. Nie roztrząsałem jej szczegółowo, ponieważ wydawało mi się niestosowne formułowanie wobec przodka zarzutów krótkiej żałoby po zmarłej żonie. Dopatrywałem się jakiejś przewlekłej choroby tej pierwszej (udar, wylew) i choć to w moim odczuciu, moralnie naganne, mąż poszukiwał następczyni. Otóż, Filip Kluba, syn Tomasza i Katarzyny urodzony ok. 1780 roku owdowiał 1 marca 1825 roku (akt nr 24). Zmarła Barbara z domu Koźmin (jeśli dobrze odczytałem). Już 2 maja tegoż roku żeni się z Rozalią Olszowską (akt nr 26). Jedno, co mnie niepokoi, to to, że w akcie ślubu z Rozalią występuje jako "młodzian", a więc kawaler, a nie wdowiec. Czyżby "marimonium non consumatum"? Bo chyba niemożliwe, żeby w Cygance żyło jednocześnie dwóch Filipów Klubów, w dodatku w jednym wieku. Mariusz J. Kubat

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie