Koloniści w Przystajni - ich potomkowie nadal są wśród nas

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu #27659 przez Robert Kunert
Koleżanki i Koledzy,
zwracam się...

Koleżanki i Koledzy,

zwracam się do Was z bardzo osobistym apelem o pomoc w odtworzeniu losów naszych kolonistów z terenu obecnej Przystajni.

Na naszym forum wielokrotnie podejmowaliśmy temat osadnictwa w Czarnym Lesie, Kuźnicy Kiedrzyńskiej, Puszczewa, Lindowa, Aleksandrowa, Huty Starej czy Kamienicy.

Dla mnie osobiście, jako potomka tej fali osadniczej, poruszane zagadnienia były ważne i pozwalały budować lokalną tożsamość.

Podjąłem się w swojej pracy magisterskiej próby zrekonstruowania procesu osadniczego jaki zainicjował Ksawery Paciorkowski w 1845 roku. Szukając szczegółowych informacji znalazłem w Archiwum w Częstochowie, a następnie przedstawiłem na forum odnaleziony dokument, który nazwałem „inwentarzem Przystajni i pozostałych miejscowości należących do Ksawerego Paciorkowskiego”.  Dokument ten powstał prawdopodobnie na przełomie roku 1847/48. Podpisany został  22 stycznia / 3 lutego 1848 roku. 

Dziś przedstawiam Wam kolejny dokument, który ilustruje tą właśnie kolonizację. Zamieszczam go w oryginale bez dodatkowego komentarza. Możemy na jego podstawie utworzyć imienną listę kolonistów, z wysokością zobowiązań i wielkością dzierżawionej ziemi. 

W komentarzach do listy, umieszczać będę informacje, dotyczące miejscowości z jakiej osadnicy dotarli do Przystajni. Swoją wiedzę opieram na aktach notarialnych Ignacego Budrewicza, aktach metrykalnych Przystajni, Siółkowic, Czarnego Lasu i Wielunia.

Was Koleżanki i Koledzy  proszę o przychylność. Jeżeli odnajdziecie na tej liście swoich przodków, zechciejcie podzielić się dalszymi losami Waszych rodzin. Dokument datowany jest na 22 stycznia / 3 lutego 1848 roku. Proszę o przekazywanie informacji o kolejnych przyjazdach osadniczych, które patrząc po spisie nazwisk na pewno miały miejsce. 

Z wyrazami szacunku
Robert Kunert

Dokument w galerii


Robert Kunert
The following user(s) said Thank You: Maciej E. J. Rozpondek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu - 7 lata 4 miesiąc temu #27660 przez Robert Kunert
Na forum znalazł się już Inwentarz oraz spis kolonistów i ich powinności a teraz dla kompletności trzeci dokument.

To spis treści z Akt notariusza Ignacego Budrewicza za rok 1845. Posiadam kopie pierwszych, drugich i ostatnich stron z podpisami.

Uwaga: Spoiler!

Robert Kunert
Załączniki:
Ostatnia7 lata 4 miesiąc temu edycja: Szymon Gruca od. Powód: uzupełnienie
The following user(s) said Thank You: Ania Oleksiak

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu - 7 lata 4 miesiąc temu #27671 przez Robert Kunert
Przyjąłem sposób przedstawiania kolonistów wedle daty pojawienia się w dobrach Paciorkowskiego.

20 sierpień 1844

1. Wolff Benedict, przybył z Groß Schnellendorf – Falkenberg , Przydroże Wielkie obecnie gmina Korfantów, powiat nyski, urodzony w Arnsdorf również kreis Falkenberg, jako syn Jana i Marii. W roku 1844 rodzi mu się córka Anna. Pierwsza żona Maria Hibner (córka Ignacego i Gertrudy) umiera w roku 1847, w wieku 36 lat. Z innego aktu wynika że pozostawiła dzieci: Teresę, Jana i Agnieszkę. Druga żona Augusta Luniak (córka Wincentego i Doroty Welców) urodzona w Namysłowie, po śmierci Benedykta (26 listopad 1851, pięć dni po śmierci swojej córki Marianny)wyszła w 1855 roku ponownie za mąż, za Jana Klotz z Puszczewa.
To ciekawy przypadek. O ile rok 1845 uznać możemy za rozpoczęcie procesu osadzania kolonistów, o tyle Wolff może być osobą, która dotarła tu pół roku wcześniej i później wzięła udział w procesie kolonizacji ale również może być dowodem na to, że osadnicy dotarli kilka miesięcy wcześniej a dokumenty dzierżawy podpisano w lutym 1845 roku. Co może wyjaśnić opis w akcie dzierżawy "zamieszkały w Przystajni" dla części z nich.

2. Herde Thomas (Herda) – nie mamy informacji skąd przybywa. W roku 1844 (27/1844) umiera mu czteroletni syn Wojciech a rok później w 1845, chrzci Matyldę, żona Anna Maria Hilrich. Thomas Herde (46) umiera 13 marca 1848, 23 marca 1848 umiera jego żona a 15 kwietnia 1848 ich córka Matylda

3. Poziemski Szczepan (Pozieński, Posiński), nie ma informacji o miejscu z którego przybył. Dnia 3 listopada 1844 roku chrzci wraz z żoną Anną Kucharczyk ich syna Józefa. W roku 1847, rodzi im się syn Karol.

4. Włodarz Szymon (Wodarz), urodzony w 1793 roku w Alt Budkowitz / Budkowice gmina Murów, jako syn Wawrzyńca i Jadwigi Bieniek. Pojawia się 19 października 1844 roku jako chrzestny Piotra, syna Andrzeja Włodarz. W roku 1849 poślubił Mariannę Anioł, córkę Józefa i Magdaleny Jurczyk, urodzoną w Zwoos / Zwóz, gmina Dobrodzień zamieszkałą w Przystajni. Zmarł 6 grudnia 1871.

7/19 lutego 1845

1. Schultz Gotfried, zmarły 5 czerwca 1846, nr 49/1846 r. ewangelickie akta Wieluń, urodzony w Głogowie, jego rodzice zmarli w Thiergarten, kreis Ohlau (Zwierzętnik pod Oławą), najpewniej z tego terenu przybył do Przystajni, żona Zuzanna Lammchen , 7 synów

2. Snej Chrystian , - poszukiwane informacje o jego losie, nazwisko Smel błędnym tropem

8/20 lutego 1845

1. Grochol Kasper (czasem Grochala), przyjeżdża z Dembiohammer, (Dębska Kuźnia) obecnie gmina Chrząstowice, powiat Opole. W roku 1856 umiera jego żona Marianna, Kasper ma wtedy około 53 lat. W roku 1858, Karol Grochol (prawdopodobnie syn) chrzci Franciszka, którego matką była Beata z Kośnych – osiada w Bujakach Przystańskich

2. Radziejowski Grzegorz przyjeżdża z Dembiohammer, (Dębska Kuźnia) obecnie gmina Chrząstowice, powiat Opole, żona Łucja Golec, w roku 1848 umiera jego ośmioletni syn Marcin (65/1848), w 1850 rodzi się Julianna – osiada w Ksawerowie
3. Lyra Paweł (Lira), przybywa z miejscowości Raschowa, obecnie gmina Leśnica powiat strzelecki żona Joanna Król, w 1846 rodzi mu się córka Apolonia - osiada w Ksawerowie, umiera 5 sierpnia 1848, (32) pozostawiając żonę i dzieci Piotra i Paulinę

13/25 luty 1845

1. Künert Anton, ur. Heidau, kreis Ohlau , ostatnia potwierdzona obecność to dawna gmina Eckersdorf / Biestrzykowice, powiat namysłowski, żona Johanna Hoffmann, umiera w 1847 roku, Anton umiera w 1870 roku, dwójka znanych dzieci August i Karolina później zamężna jako Zucker/ Cukier w Aleksandrowie – osiada w Ksawerowie

2. Berger Gottlieb Minkowsky / Minkowskie, k/ Biestrzykowic powiat namysłowski, ostatni ślad w 1854 roku jako świadek zgonu. - osiada w Ksawerowie

3. Koch Karol Gottlieb (Antoni skreślone w akcie) przyjechał z Peterswaldau (Pieszyce), kreis Reichenbach (obecnie Dzierżoniów)

4. Weißbrich August (później Weisbrich, Weisprych, Wajsprych), urodzony w obecnych Rynarcicach, gmina Korfantów, kreis Falkenberg , żona Marianna z Rigrów w roku 1847 umiera mu córka Maria 60/1847, jego synowie żenią się w 1859 i 1860 roku – osiada w kolonii Konstantynów

5. Pruditsch Franz (Prudysz), występuje jako świadek w roku 1845, - osiadł w Ksawerowie, poszukiwane informacje o tym koloniście

6. Norbert Czaja – tajemnicza postać. W grudniu 1846 roku rodzi mu się syn Aleksander, ma wtedy 30 lat, żona Dorota Szternecka (28), ale już rok wcześniej 9 stycznie 1845 roku odnotowano chrzciny Augusty, którą chrzci Albert Czaja (27) i Dorota Starszewska (26). Nie ma informacji skąd przybył. Mógł być z okolicznych miejscowości.

7. Knof Karol przybyły z Friedrichsthal (Zagwiździe) gmina Murów powiat opolski stolarz, (pierwsza żona Krystyna Kaiser zmarła przed przyjazdem)druga żona Franciszka Szermer. W roku 1845 chrzci w Przystajni Fryderyka 108/1845. Pięć lat później jako mieszkaniec Częstochowy chrzci w Czarnym Lesie Matyldę 2/1850, urodzoną przy ulicy Mariańskiej nr 48. W roku 1858 w Czarnym Lesie ślub bierze jego córka z pierwszego małżeństwa Emilia Adelajda a w 1863 syn Karol.

8. Czarnecki Wojciech przybył z Popowic, gmina Kamionka. Jego pierwsza małżonka Marianna Nowak (rodzice Karol i Małgorzata Nowakowie), umiera w roku 1851, pozostawiając dzieci Mariannę, Franciszkę, Ludwikę i Szczepana. Mąż żeni się ponownie i w 1853 z Marianną Szlengel chrzci Katarzynę, w roku 1855 Jakuba a matką jest Marianna Wentzel lat 38, (pewnie ta sama osoba). Jednak już w roku 1860 przy swoich około 73 latach chrzci Stanisława syna Marianny z Henglów (50). Do Przystajni Wojciech Czarnecki przyjechał z córką Ludwiką urodzoną w Babczaku (może chodzi o Budziaki, gmina Kamionka) i córką Marianną urodzoną w Popowicach.

(w zbliżonym okresie w Przystajni mieszka inna rodzina Czarneckich. Jest tam grabarz kościelny Franciszek który umiera w roku 1847, mając około 70 lat. Ma m.in. syna, również Franciszka który w 1839 poślubił Katarzynę Skrzydeł. To on w roku 1842 chrzci syna Aleksandra). Nie znalazłem jak dotąd związków pomiędzy tymi rodzinami.

9. Lubczyński Józef – pojawia się w roku 1845, wymieniony również w inwentarzu z roku 1848. Co ciekawe 29 listopada 1847 roku za kwotę 75 srebrnych rubli odkupuje własność dzierżawczą od Józefa Hejno. W akcie tym zeznaje że mieszka w Pankach. Na chwilę obecną brak informacji o tym koloniście.

10. Hejny Józef (Hejno) z Kuźnicy Starej, dozorca pieca rządowego, żona Emilia Lange, w roku 1842 chrzci Otylię. Jednak już w roku 1847 odstępuje własność dzierżawczą Józefowi Lubczyńskiemu. W akcie tym zeznaje że mieszka w Opatowie.

11. Siedlaczyk Józef, żona Marianna Rösel. Józef wkrótce umiera zostawiając synów Józefa, Wacława i córkę Karolinę. W roku 1855 syn Józef bierze ślub z Joanną Fiszer a w dokumencie podane jest miejsce urodzenia Szwabice (może to Schwanowitz, Kreis Brieg - Zwanowice). W jego akcie zgonu w 1860 roku zapisana jest jednak miejscowość Bettersdorf. W jednym i drugim przypadku najpewniej doszło do przekręcenia zapisu fonetycznego. W roku 1859 (4/1859) Karolina wychodzi za Władysława Gworys formierza, syna Walentego (werkmajstra w Kuźnicy) i Marianny z Rostów, urodzonego w mieście Smoleńsku.

12. Wuttke Gottlieb (Wodtke, Wudke), miejsce urodzenia nieznane, żona Maria Grügermann zmarła w wieku 51 lat w Strojcu (81/1852 Wieluń) pozostawiając męża, syna i dwie córki. Gottlieb zmarł 6 listopada 1864 roku (858/1864 Wieluń)

13. Schmidt Stefan, nie wiadomo skąd przyjechał. W roku 1848 zmarł (67/1848), a kilka miesięcy później zmarła jego żona Elżbieta (98/1848). Pozostawili Syna Franciszka i dwie córki Klarę i Annę.

14. Dworzak Wenzel (Wacław), brak informacji skąd dotarł do Przystajni. Potwierdzone jest w dokumencie z 30 listopada 1847 roku, że osobami, które nabyły prawa od Dworzaka są Jan i Marianna Latusek. Co ciekawe, nazwisko to pojawia się ponownie w pobliskim Podłężu w roku 1919, gdy Wacław Dworzak poślubił Franciszkę Matuszewską.
Pozostaje jeszcze jeden trop. W roku 1845 (66/1845) Wacław Warzak z żoną Anną z Kolbów chrzczą Annę a w 1847 Konrada. Imię pasuje nazwisko również zbliżone.

15. Dittrich Frantz (Dytrych), pojawia się w 1845 roku i ślad po nim się urywa. Nie ma go już w listopadzie 1847 roku, wśród osób podpisujących ugodę z Paciorkowskim, tym bardziej w inwentarzu z lutego 1848 roku. Rodzina wymarła lub wyjechała dalej.

16. Pitsch Anton – przybywa z (Charptan ?) kreis Falkenberg / Niemodlin. Pojawia się jednak pewne zamieszanie z imionami. W akcie dzierżawy występuje imię Antoni aby rok później jako Jan Pitsch (64 lata) chrzcić córkę Ludwikę, której matką jest Joanna Sztyk (34). W innym akcie występuje nazwisko Szpicer. Dnia 2 grudnia 1847 umiera Antoni Pitsch a w akcie zgonu wspomniano że pozostawia żonę Joannę ze Szpicerów. 30 listopada 1848 wdowa Joanna wychodzi za wdowca Andrzeja Austermann syna Franciszka i Marii, ur. w Sztrygau?

17. Bulik Marcin – zmarł 10 sierpnia 1847 w wieku 50 lat, żona Marianna z Kamlów,
- córka Maria urodzona w Popielowie zamężna z Bogumiłem (Gottliebem) Gabriel nr 24/1859 -syn Michał Bulik (22) urodzony w Popielowie, poślubił 19 listopada 1855 roku, Franciszkę Miłek (Mielek) urodzoną w Siółkowicach z Grzegorza i Marianny Synowskich (Schoenowskich), zamieszkałą w Kuźnicy Kiedrzyńskiej, parafia Biała
-syn Aleksander Bulik (20) urodzony w Popielowie, poślubił 19 listopada 1855 roku Juliannę Miłek (Mielek) urodzoną w Siółkowicach z Grzegorza i Marianny Synowskich (Schoenowskich), zamieszkała w Kuźnicy Kiedrzyńskiej, parafia Biała.
Siostry wyswatały swoja najmłodszą siostrę Józefę Miłek (Mielek) z Augustem Künert, synem Antona.

18. Polak Grzegorz, przybył z Dąbrowy gm. Świerczów, powiat namysłowski. W roku 1850 z Polaka staje się Polaczkiem (43) i zgłasza narodziny Józefy, córki Rozalii z Rosfów (40)

19. Kośny Józef, przybył z Popielowa, nic nie wiadomo więcej o tej osobie. W aktach metrykalnych z opisem kolonista pojawiają się (98/1846) Jakub Kośny 45 lat z żoną Jadwigą chrzczą Franciszkę, (47/1858) Filip Kośny (32) i Julianna Karkos chrzczą Jana oraz 28/1856 Feliks Kośny (31) i Julianna Karkos chrzczą Józefa.

20. Hollek Szymon (Halek, Holler), umiera 9 stycznia 1849 roku w wieku 40 lat pozostawiając żonę Zofię (3/1849). W tym samym okresie pojawia się też Józef Hollek (42) który z żoną Marianną Schultz (36) chrzczą w 1848 roku (30/1848) syna Jana a także Marianna Kąt z domu Holler / Heller, która z Janem Kąt w roku 1849 chrzci syna Józefa. Nie ma informacji skąd przybyli.

21. Czeplik Jakub ( Cieplik), nie ma informacji skąd przybył. Podpisuje się Czeplik, świadkują mu koloniści a synowi w roku 1845 nadaje imię Johann, żona Krystyna Babik ma wtedy 30 lat a mąż 44

22. Czora Franz (Cora), przybył z Budkowic gmina Murów wraz z córkami z pierwszego małżeństwa z Anną z Sykułów. Następnie żonaty z Joanna Koc. Chrzci z nią Floriana (1845), Juliannę (1852), Jakuba (1855). Po śmierci drugiej żony żeni się z Marianna Gburek z którą w 1861 roku chrzci Mariannę.

Robert Kunert
Ostatnia7 lata 4 miesiąc temu edycja: Robert Kunert od.
The following user(s) said Thank You: Marek Mietelski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu #27685 przez Michał Urbaniak
Panie Robercie, wysłałem Panu prywatną wiadomość w dwóch częściach.
The following user(s) said Thank You: Robert Kunert

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu - 7 lata 4 miesiąc temu #27744 przez Robert Kunert
c.d.

23. Kunze Bernhard (Kunce) - nie mamy informacji skąd przybył. W roku 1846 wraz z żoną Małgorzatą Klejnejd, (Kleinert) chrzczą syna Bernarda 84/1846.

24. Kunt Józef (Kąt, Kundt) - nie mamy informacji skąd przybył. Interesujący przypadek. Jeszcze w roku 1846 wraz z żoną Rozalią z Schepków chrzczą córkę trzech imion Mariannę Józefę Emilię i nosi nazwisko Kunt ale już w latach następnych Kunt występuje tylko w spisie a w samym akcie zmieniają mu nazwisko na Kąt :) W roku 1849 z drugą żoną Marianną Heller / Holler chrzczą Józefa a w 1851 roku córkę dwóch imion Rozalię Matyldę (w tym akcie zmienione jest także imię matki na Rozalia Heller / Holler)

25. Kamla Johann przybywa z Popielowa, później ślad po nim się urywa.

26. Psykała Mateusz, przybywa z Popielowa, żona Anna Czech. Mateusz umiera w roku 1852. W roku 1849 jego syn Jakub żeni się w Przystajni z Marianną Wochnik (córką Wojciecha i Mariany urodzoną w Domaradzu, gmina Pokój, powiat namysłowski) a następnego roku rodzi im się pierwsze dziecko, Joanna

27. Jeleń Szymon przybył z Popielowa, syn Michała i Anny Wójcik, żona Anna Sitek. Umiera w roku 1856 mając około 53 lat (18/1856). Przyjeżdża z liczną rodziną: synem Urbanem Jeleń który jak dowiadujemy się później żonaty jest z Marianną Parkitną, córką Agnieszką (w 1859 roku jest stanu gdy umiera jej córka Magdalena), córką Teklą Jeleń (urodzoną w Siółkowicach, gm. Popielów, która w 1854 wychodzi za Franciszka Pigieł) oraz córką Joanną Jeleń (urodzoną w Popielowie, w 1859 roku, która wychodzi za Mariana Płackiewicza z Kłobucka).

28. Gburek Mateusz , przybył z Budkowic, gmina Murów. Żonaty z Marianną Wochnik zmarłą w roku 1847 w wieku 47 lat (25/1847). Mateusz Gburek umiera w roku 1849 (14/1849) w wieku 56 lat. Pozostawia po sobie syna Jana Gburka. (pierwsza żona Jana to Elżbieta Kokot umiera w 1856 roku. Druga żona to Urszula Augustynowicz), córkę Rozalię (zmarłą w wieku 15 lat – 1853), córkę Zuzannę (ślub z Jędrzejem Wittek w 1950 roku), córkę Mariannę (ślub z Franciszkiem Cora w roku 1855).

29. Wittek Johann (Witek), przybył z Popielowa. Urodził się w Bischwitz / Biskupicach Oławskich, żona Maria Słowik urodzona w Popielowie, zmarła w wieku lat 70, 14 sierpnia 1856 roku, następnie 29 sierpnia 1856 roku zmarł Johann a wkrótce 14 września 1856 roku, ich syn Jan Wittek urodzony w Neu Köln / Nowe Kolnie gm. Lubsza. Pozostał na gospodarstwie w Przystajni Andrzej Wittek, żonaty z Zuzanną Gburek. Przychodzą im na świat dzieci m.in. Marcella i Marianna.

30. Tomziński Tomasz, podpisuje również akt dzierżawy, ale jako pierwszy z wymienionych, od lat mieszka już w Przystajni, tutaj się urodził z Sebastiana Tomzińskiego i Rozalii Grajcar. Pierwszy ślub w 1830 roku, drugi w roku 1854.

31. Kosek Jakub (Kosik) urodził się w Friedrichsthal ( Zagwiździe) gmina Murów, w roku 1801 ze Szczepana i Rozyny Mikula. Do Przystajni przybył z zoną Anną Adamus. Oboje podpisywali akt dzierżawy w 1845 roku, obejmując pod swoją opiekę młyn w Podłężu. Jednak już 6 czerwca 1848 roku Jakub bierze ślub z Elżbietą Czok, córką Grzegorza i Małgorzaty Łepek (25/1848). W roku 1859, Filip, syn Jakuba urodzony w Zagwiździu, bierze ślub z Agnieszką Okwiecińską, córką organisty, urodzoną w Dzietrznikach a w roku 1860 córka Marianna wychodzi za Matheusa Gajde. Drugi syn Szymon poślubił w 1864 roku Mariannę Sendal.

1845

- źródła inne niż akt dzierżawy z 1845 roku

1. Hein Benjamin - urodzony w Ober-Hillersdorf - Holčovice w październiku 1811 roku z Johannesa Hein i Anny Kappel, ewangelik, garbarz. Przyjechał z żoną Theresą Bischoff (córką Johannesa i Anny Richter). Umiera 1 marca 1847 roku w "borku Złochowskim", pozostawiając dzieci Wilhelma i Marię. Wdowa wychodzi za Franciszka Ruprecht. O jego obecności w 1845 roku świadczy akt notarialny 97/1845 i późniejsze.

2. Gebel Jan (Goebel), brak informacji o miejscu z którego przybył, ewangelik. W roku 1846 umiera jego żona Anna Rozyna Fentur, (córka Samuela i Zuzanny Mentzel urodzona w Schwanowitz / Zwanowicach, powiat brzeski). W roku 1847 Jan Gebel i Rozalia Kunert (23) chrzczą córkę Joannę. O jego obecności w 1845 roku świadczy akt notarialny 108/1845.

3. Złoty Roch (Złotoś), brak informacji o miejscu z którego przybył. W roku 1857 umiera mu żona, Agnieszka Prudlik, urodzona w Krościcach / Chrosczutz, gmina Dobrzeń Wielki, powiat opolski. Rodzą mu się dzieci: 1845 - Marcin, 1850 - Paweł, 1852 - Katarzyna.

4. Schmidt Gottlieb - znajduje się na liście kolonistów opłacających dzierżawę. W roku 1845 świadkuje w akcie metrykalnym mając około 26 lat. Brak informacji o tym koloniście. Ponadto pojawia się jeszcze Szczepan Schmidt, który również jest świadkiem w tym samym roku, mając 47 lat. (66/1845)

5. Schmidt Gotthold. pojawiający się jako świadek w ewangelickich aktach metrykalnych. Niestety brak szczegółowych informacji o tej osobie. W roku 1846 miał 53 lata.

6. Draś Mateusz przyjechał z Popielowa wraz z żoną Jadwigą Gandera i córką Franciszką (która wychodzi za mąż w 1859 roku za Alojzego Weißbrich ). W Przystajni rodzi się m.in. Marta (ślub w 1860 z Józefem Weißbrich ) i Józefa ( ślub w 1862 roku z Antonim Krawczykiem), Jadwiga (ślub w 1866 roku z Hermanem Tomala). Mateusz Draś umiera w roku 1860 (33/1860) Jego obecności w 1845 roku poświadcza akt notarialny 127/1845. Mateusz Draś jest stroną zbiorowego aktu dzierżawy z 1847 roku.

7. Klich Andrzej , na podstawie aktu ślubu jego syna Jana Klicha z Franciszką Czora / Cora dowiadujemy się że jego syn przyszedł na świat w Falkowitz / Falkowicach w gminie Pokój, powiat namysłowski. Najpewniej z Falkowic dotarli do Przystajni (22/1864). Żona Anna (ze Stróżnych / Straszników lub Draśników ). W Przystajni umiera ich syn Wojciech (1848), a rodzą się Andrzej (1845) i Piotr (1855). Ich obecność w 1845 roku poświadczają akty notarialne 61/1845 i 142/1845.

8. Skrzypiec Michał. Pojawia się w Przystajni w 1845 roku gdy świadkuje w akcie metrykalnym 127/1845. Później odnajdujemy o nim informacje w inwentarzu dzierżawy z roku 1848. I to można powiedzieć, że tyle. Ale okazuje się że w 1858 roku (27/1858) w parafii Truskolasy ma miejsce ślub Jana Skrzypca zamieszkałego w Puszczewie, a pochodzącego z Przystajni młodziana z Julianną Pasieką. Jego rodzicami są nieżyjący Jakub i pozostająca na gospodarstwie w Przystajni Barbara. Urodzony na Śląsku w „Tojnlowie / Tojrilowie ?? Nie zgadza nam się imię ojca ale nie było w tym okresie innych Skrzypców w Przystajni. W 1868 roku Jan Skrzypiec chrzci w Truskolasach swojego Józefa.

9. Fiszer Karol przybywa do Przystajni wraz z matką Weroniką i żoną Franciszką Tilsch. Matka Weronika będąca wdową, po Antonim umiera w 1845 roku w wieku 70 lat. W roku 1848 umiera również żona Karola, Franciszka Tilsch (45 lat), pozostawiając syna Antoniego i córki Joannę oraz Karolinę. Jeszcze tego samego roku Karol poślubia wdowę Beatę Szermer (po mężu Kindermann). Joanna Fiszer wychodzi w roku 1855 za Józefa Siedlaczek. W akcie ślubu wpisana miejscowośc urodzenia Hausdorf na Śląsku. W roku 1857 mamy informację o chrzcie Marianny, córki Karoliny Fiszer stanu wolnego. Z drugiego małżeństwa Karolowi urodziła się Matylda i Franciszek.

10. Gierczyk Jan Ignacy, nie mamy informacji skąd przybywa. Przyjeżdża z żoną Konstancją z Płocińskich / Plecińskich. W roku 1846 rodzi im się Leokadia, w 1848 Bronisław, a w 1851 Grzemisław. Figuruje jako kolonista w inwentarzu z 1848 roku. Ich obecność w 1845 roku poświadcza akt notarialny 144/1845

11. Małczak Wawrzyniec - syn Tomasza, mąż Małgorzaty Radlak (ślub w 1824 roku). Druga z osób po Tomzińskim, mieszkająca w Przystajni na kilkanaście lat przed podjęciem akcji kolonizacyjnej. Występuje w akcie dzierżawy z roku 1847.

12. Jelonek Wincenty - syn Antoniego i Marianny Pigieł, trzecia osoba która widnieje jako kolonista w inwentarzu z 1848, ale w 1845 roku opisywana jako komornik. Urodził się w Przystajni i tutaj mieszkał przed podjęciem akcji kolonizacyjnej.


13. Sendal Dominik - czwarta osoba urodzona i zamieszkała w Przystajni a później podpisująca akt dzierżawy w 1847 roku.

14. Lida Marcin (Łyda) przybył z Popielowa. Pierwszy akt metrykalny potwierdzający obecność 34/1845 . W kolejnym gdy chrzci syna Mateusza, podpisany jest jako sołtys. Wymieniony jest również w inwentarzu z 1848. W tym samym roku umiera pozostawiając żonę Mariannę z Zarców / Sasów / Lasów? oraz synów Jana, Juliana (w 1866 roku poślubił Marianne Cioch, w opisie że urodzony w Popielowie) i Agnieszkę ( w 1856 roku urodziła nieślubnego Jana).

15. Tomala Karol, przybył najprawdopodobniej z Biestrzykowic, gmina Świerczów, powiat namysłowski. Tam rodzi się jego córka Augusta Amelia. Karol dotarł do Przystajni z żoną Rozalią Wencel. W Przystajni rodzą się Joanna (1845) i Herman (1847). Rozalia umiera w roku 1849 mając około 35 lat. Karol Tomala występuje w akcie dzierżawy z roku 1847.

16. Wieczorek Józef - urodził się i przybył ze Sternalic, syn Antoniego i Agaty Szewczyk. W 1845 roku umiera jego żona Małgorzata lat 40 (25/1845). W tym samym roku żeni się ponownie z Marianną Fabijańczyk 12/1845. Występuje w inwentarzu dzierżawców z 1848 jako kolonista.

P.S.

Lubczyński Józef c.d. - w roku 1858 jako emaliernik Zakładów Fabrycznych w Pankach lat 44 wraz z żoną Łucją Hejny lat 22 chrzczą w parafii truskolaskiej syna dwóch imion Henryk Paweł

Robert Kunert
Ostatnia7 lata 4 miesiąc temu edycja: Robert Kunert od.
The following user(s) said Thank You: Elżbieta Kowalska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 3 miesiąc temu #27784 przez Barbara Bożek-Pattern
Replied by Barbara Bożek-Pattern on topic Koloniści w Przystajni - ich potomkowie nadal są wśród nas
Witam Skończyłam indeksować małżeństwa parafii Mykanów za lata 1812-1882 , pojawiają się w różnych latach małżeństwa 'Kolonistów'. Mam powypisywane nazwiska Kolonistów ,numer akt i lata. Wypiszę Panu wszystko co mam jeśli Pan jest zainteresowany.
Pozdrawiam
Basia
The following user(s) said Thank You: Robert Kunert

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie