Mobilizacja 1939 - kogo gdzie przydzielano?

Więcej
12 lata 10 miesiąc temu #3827 przez Przemysław Lizurej
Mobilizacja 1939 - kogo gdzie przydzielano? was created by Przemysław Lizurej
Witam,
mam pytanie związane z moim dziadkiem, Mieczysławem Lizurejem (Blachownia/Ostrowy), który przez mobilizację został wcielony do armii i w 1939 brał udział w obronie twierdzy Modlin, po czym wzięty do niewoli, do obozu: Stablack.Stabłówki: Stalag IA.

Czy i gdzie można się dowiedzieć, kto i kiedy był powołany, do jakiego oddziału i rodzaju wojsk. Tata mówił o artylerii w Piotrkowie Trybunalskim.

Przemysław Lizurej (LIZUREJP@YAHOO.COM)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 10 miesiąc temu #3828 przez Mariusz Kolmasiak
Replied by Mariusz Kolmasiak on topic Odp: Mobilizacja 1939 - kogo gdzie przydzielano?
Może warto byłoby zajrzeć w Centralnym Archiwum Wojskowym w Warszawie do zespołu Materiały z Kampanii Wrześniowej. Choć przed tym proponowałbym zadzwonić do Informacji i zapytać, gdzie takiego typu informację będzie można znaleźć. Przy odrobinie szczęścia pracownik będzie potrafił odpowiednio pokierować.

Pozdrawiam
MK

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 10 miesiąc temu - 12 lata 10 miesiąc temu #3829 przez Teresa Z.
Replied by Teresa Z. on topic Odp: Mobilizacja 1939 - kogo gdzie przydzielano?
Jeśli coś znajdziesz, napisz; osobiście w CAW w mojej sprawie byłam i nic nie znalazłam. Mój bohater podporucznik wcześniej służył w 27 Pułku Piechoty, podejrzewam również, że brał udział w bitwach o Modlin, gdyż w grudniu 1939 roku poślubił pannę stamtąd - dokładnie rodem z Pomiechówka...
Mój bohater, później już porucznik, absolwent prawa na Uniwersytecie Warszawskim, brat mamy mojej teściowej Jan Szwejda po kilku obozach koncentracyjnych został rozstrzelany w Palmirach w 1941 roku.
Latem przed mobilizacją odbywał ćwiczenia w Łodzi lub okolicach - w tym okresie były już młode ziemniaki w polu, czym żołnierze się żywili..
Mobilizacje były często tajne, więc chyba dlatego brak o nich informacji
Teresa
Ostatnia12 lata 10 miesiąc temu edycja: Teresa Z. od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 10 miesiąc temu #3844 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Odp: Mobilizacja 1939 - kogo gdzie przydzielano?
2 zdjecia z mobilizacja z 1939 roku.Byla ona chyba odwolana na skutek interwencji Anglii i Francji.
Moj dziadek Edward Kasprzak mieszkal wtedy w Blachowni, wiec zdjecia moga dotyczyc tych terenow.
Załączniki:

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 11 miesiąc temu - 3 lata 11 miesiąc temu #39866 przez Przemysław Lizurej
Replied by Przemysław Lizurej on topic Odp: Mobilizacja 1939 - kogo gdzie przydzielano?
Oto 2 zdjęcia mojego dziadka, Mieczysława Lizureja (ur. 1912, Brzózka, Blachownia), z tamtego czasu. Prawdopodobnie też były wykonane w Blachowni.

Załącznik Lizurej_Mieczyslaw_w_mundurze_na_koniu.jpg nie został znaleziony



Załącznik LizurejMieczyslawWojsko1.jpg nie został znaleziony


Przemysław Lizurej (LIZUREJP@YAHOO.COM)
Ostatnia3 lata 11 miesiąc temu edycja: Przemysław Lizurej od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 11 miesiąc temu #39869 przez J K R
Moim zdaniem jest pewne podobieństwo w rysach twarzy dziadka i Twojej.
Wiesz może kto jest na zdjęciu po za dziadkiem?
Do 1967 r. mógł dość sporo powiedzieć/przekazać. 

Pozdrawiam JKR.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie