Mobilizacja 1939 - kogo gdzie przydzielano?

Więcej
3 lata 10 miesiąc temu #39870 przez Przemysław Lizurej
Replied by Przemysław Lizurej on topic Mobilizacja 1939 - kogo gdzie przydzielano?
Niestety, nie wiem i nie mam za bardzo kogo się spytać. Dziadek zmarł jak mój tata miał 18 lat a mnie nawet w planach wtedy jeszcze nie było.
Wiem, że dziadek brał udział w obronie twierdzy Modlin, w czasie napadu Niemców na Polskę w 1939r. Stamtąd tez trafił do niewoli do Stalagu w okolicach Królewca. Stalblack 1A - Stabłówki.
A co do podobieństwa, to jest ono bezdyskusyjne, co widać na moim zdjęciu profilowym: 4 pokolenia Lizurejów.

Przemysław Lizurej (LIZUREJP@YAHOO.COM)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 10 miesiąc temu #39878 przez Krzysztof Kucharski
Replied by Krzysztof Kucharski on topic Mobilizacja 1939 - kogo gdzie przydzielano?
pl.wikisource.org/wiki/Obwieszczenie_mobilizacji_(1939)
Mobilizacja w 1939r przebiegała w kilku etapach. Najpierw była tzw. mobilizacja cicha. Było chyba 6 kolorów kart mobilizacyjnych. Jako pierwsi stawiali się z kartami zielonymi / Korpus Ochrony Pogranicza, Straż Graniczna /
Ostatecznie ogłoszono mobilizację powszechną. Ogłoszona została jednak za późno. Na punkty mobilizacyjne dotarło ok.900 tys. osób, ok. 450 tys. nie zdążyło / lub nie chciało /. Dla tych co dotarli na punkty zbiórki, nie zawsze starczało broni.
Brat mojego dziadka w 1939r był jednym z wykładowców w Szkole dla Podoficerów Piechoty w Śremie. Przydział mobilizacyjny 
miał do Łodzi. Stawił się tam 27.08. 1939r, gdzie został dowódcą Kompani Piechoty. Ich mobilizacja trwała do 03.09. 1939r.
Stamtąd z oddziałem / z ludźmi których nie znał, i którzy nie znali siebie / wyruszyli w kierunku Warszawy.
Zginął podczas przebijania się do Warszawy  / most na Pradze /
W pierwszej kolejności trzeba dokładnie ustalić w jakiej jednostce służył. Ja w C.A.W nic nie znalazłem. Udało mi się dopiero w instytucie gen. Sikorskiego w Londynie. Są tam tysiące raportów żołnierzy, którzy po wojnie znaleźli się na zachodzie, i którzy w danej jednostce służyli .Po przeczytaniu ? raportów, trafiłem wreszcie na właściwy, gdzie opisana jest cała / krótka/ droga tej kompani.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 10 miesiąc temu #39879 przez Przemysław Lizurej
Replied by Przemysław Lizurej on topic Mobilizacja 1939 - kogo gdzie przydzielano?
W jaki sposób kontaktował się Pan z Instytutem Sikorskiego?

Przemysław Lizurej (LIZUREJP@YAHOO.COM)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 10 miesiąc temu #39880 przez Krzysztof Kucharski
Replied by Krzysztof Kucharski on topic Mobilizacja 1939 - kogo gdzie przydzielano?
Nie wiem jak jest obecnie, ale jakieś 4 lata wstecz, mnóstwo raportów było dostępnych przez internet.
Ale trzeba wiedzieć, czego się szuka. Ja znałem numer dywizji, ale i tak się sporo naczytałem, zanim trafiłem na odpowiedni raport o kompani. Proszę sprawdzić na ich stronie.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 10 miesiąc temu #39881 przez Krzysztof Kucharski
Replied by Krzysztof Kucharski on topic Mobilizacja 1939 - kogo gdzie przydzielano?
W Archiwum w dokumentach onlie w grupie dokumentów B I znalazłem kilka teczek dotyczących Modlina: B.I.19a, B.I.19b, B.I.19c, B.I.19d, B.I.20h. Ta ostatnia opisana jest jako: 8 Dywizja Piechoty - załoga Modlina. Nie wiem czemu, ale u mnie się nie otwiera. Proszę próbować.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 10 miesiąc temu #39893 przez J K R

Przemysław Lizurej napisał: Niestety, nie wiem i nie mam za bardzo kogo się spytać. Dziadek zmarł jak mój tata miał 18 lat a mnie nawet w planach wtedy jeszcze nie było.
/quote]
No właśnie o to mi chodziło, że Bohdan lub jego rodzeństwo powinni coś wiedzieć na temat losów ojca.


Pozdrawiam JKR.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie