Projekt Olsztyn

Więcej
7 lata 3 miesiąc temu #28407 przez Arkadiusz Pluta
Replied by Arkadiusz Pluta on topic Projekt Olsztyn
W 1711 r umarł Andrzej Palka , ale to chyba jego syn o tym samym imieniu ur. w listopadzie 1686 r. W akcie zgonu nie napisano że był zamężny. I nie znalazłem potem o nim dalej żadnego śladu. Andrzej Palka ojciec oraz Gertruda ostatni raz byli wspominani przy urodzinach syna Stanisława w 1688 r. I chyba potem musiał być ich zgon. Jego żona Gertruda mogła być siostrą Tomasza Kozowskiego lub Kozłowskiego określanego jako Rector Scholaris Zrembicensis - nauczyciel. Występuje on przy chrztach wszystkich dzieciach Andrzeja i Gertrudy Palów.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 3 miesiąc temu #28408 przez Sebastian Górecki
Replied by Sebastian Górecki on topic Projekt Olsztyn
przepraszam, z braku czasu traktuję czasem 17ty i 18ty wiek jak 19ty, a tu trzeba by wszystkie poszlaki zbadać a nie tylko z wyszukiwarką kombinować. a podejrzanie szybko mi poszło, ale być moze cupiał to też nazwisko które przybyło do szecówków, tak jak Maciąg przybył do kręciwilkow. niestety za mało jest aktów i dużo braków

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 3 miesiąc temu #28479 przez Waldemar Wawrzak
Replied by Waldemar Wawrzak on topic Projekt Olsztyn
Witam
Jakiś czas temu, na prośbę przyjaciół, interesowałem się rodziną Zjawińskich/Ziawionych mieszkającą od XVIII w Olsztynie. Bardzo się zdziwiłem, gdy dowiedziałem się, że ojciec Franciszka Zjawińskiego (ur. 28.01.1866 r. w Olsztynie akt nr 20/1866), Jakub Zjawiński wywodzi się z Częstochowy. Mimo starań nie udało mi się natrafić na osobę łączącą tzw. linię "częstochowską" z osiadłą od lat w Olsztynie rodziną Zjawińskich, których przedstawicielem jest Wawrzyniec Zjawiński (urodzony w Olsztynie w 1834r. zmarł też w Olsztynie 26.06.1918 r. akt zgonu nr 39/1918). Jestem przekonany, że taka osoba żyła. Może dzięki Pana informacjom uda się ją odszukać.
Pozdrawiam
Waldemar Wawrzak

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 3 miesiąc temu #28481 przez Sebastian Górecki
Replied by Sebastian Górecki on topic Projekt Olsztyn
troche mnie to zaciekawiło, ale Krzepice są nie zindeksowane a w akcie ślubu wawrzyńca 1797 brak danych teleadresowych

Załącznik Franciszek-zjawinski.gif nie został znaleziony

Załączniki:

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 2 miesiąc temu #28502 przez Waldemar Wawrzak
Replied by Waldemar Wawrzak on topic Projekt Olsztyn
Witam
Dziękuję za zainteresowanie się tą sprawą. Informacje dotyczące tzw. linii „częstochowskiej” mamy podobne. Kolejność : Wawrzyniec Zjawiński – Szymon – Jakub ( on w 1854 roku ożenił się i osiadł w Olsztynie lub po dwóch - trzech pokoleniach powrócił do niego ) – Franciszek, jest niewątpliwa. Długo miałem nadzieję, że uda mi się odszukać osobę łączącą linię „częstochowską” z rodziną Zjawińskich/Zjawionych mieszkającą w Olsztynie od pierwszej połowy XVIII w. Najstarszym przedstawicielem tej linii „olsztyńskiej”, którego udało mi się odszukać jest Franciszek Zjawiony, który po przeżyciu 71 lat zmarł w Olsztynie w 1781 roku (metryka zgonu nr 25/1781). Możliwa jest też inna hipoteza. Oto w tą okolicę dociera rodzina Zjawionych ( być może z kierunku Krzepic ) i część jej osiada w Olsztynie a część w Częstochowie. Dodam jeszcze, że w księgach parafialnych Olsztyna nie udało mi się odszukać powiązań między tymi liniami po 1854 r.
Pozdrawiam
Waldemar Wawrzak

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 2 miesiąc temu - 7 lata 2 miesiąc temu #28503 przez Arkadiusz Pluta
Replied by Arkadiusz Pluta on topic Projekt Olsztyn
Witam. Pozwolę się odnieść do Lini częstochowskiej Zjawińskich/Zjawionych, ponieważ mam ich sporo w swoim drzewie. I tak Franciszek Zjawiony, który który po przeżyciu 71 lat zmarł w Olsztynie w 1781 roku, mógł mieć ojca Łukasza. Jego pierwszy syn urodzony w 1730 r miał na imię Łukasz. Zachował się bowiem dokument sprzedaży działki-roli z 1690 roku, gdzie wymieniana jest rola Łukasza Zjawionego ! Ten dokument podpisał także Jan Zjawiony jako Burmistrz Olsztyna i Dominik Zjawiony jako rajca miejski oraz Sebastian Będuch pisarz miejski. Prawdopodobnie Jan i Dominik byli to bracia. W moim drzewie występuje Jan Zjawiony z Olsztyna, który wziął ślub z Marianną Socha (córką Wojciecha Sochy - karczmarza ze Zrębic - też mam go w drzewie) w 1711 roku w Zrębicach. Może to ten sam Jan Burmistrz (ewentualnie jego syn), bo świadkiem na ślubie jest Sebastian Manka z Olsztyna.Natomiast w tym dokumencie z 1690 r. występuje Wojciech Manka z Olsztyna, który jest jedną ze stron transakcji sprzedaży działki. W aktach urodzenia dzieci pojawia się też Marianna Zjawiona Stara - może to matka Jana?

Może te informację coś wniosą do tematu.

Co do powiązania tych dwóch linii, to nie znalazłem dowodów, ale przychylam się do powyższej hipotezy. Z drugiej strony nazwisko Zjawiony, to trochę jak Nowak, i mogło być nadane każdemu nowo przybyłemu osadnikowi.
Ostatnia7 lata 2 miesiąc temu edycja: Arkadiusz Pluta od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie