Słomian-Zajączki

Więcej
4 lata 5 miesiąc temu #38112 przez Marie-Thérèse Tekieli
Replied by Marie-Thérèse Tekieli on topic Słomian-Zajączki
Witam,
Jeśli akt jest napisany po łacinie, to może ten "vel" znaczy "albo też, czyli". 
Więc Słomian czyli Mazurek!
pl.wiktionary.org/wiki/vel#vel_(j%C4%99zyk_polski)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 5 miesiąc temu - 4 lata 5 miesiąc temu #38115 przez T.A. Bogacz
Replied by T.A. Bogacz on topic Słomian-Zajączki
Może żona Franciszka była wdową i mógł ją zapisać jako Tekla z Sopów / Mazurek .  Tekla  Sopa c. Łukasza  w  1790  r.  bierze  slub  z  Franciszkiem  Mazurek  s. Zygmunta  ( Zajączki ) , może to wyjaśnia podwójne nazwisko . W  1809 r. rodzi się syn Stanisław Kostka   Słomian  - rodz. Tekla Sopa i Franciszek Słomian ( oboje po 40 lat ) , co w przypadku Tekli wiek może sie zgadzać .
Ostatnia4 lata 5 miesiąc temu edycja: T.A. Bogacz od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 5 miesiąc temu #38157 przez Robert Słomian
Replied by Robert Słomian on topic Słomian-Zajączki
Widzę,że po długiej przerwie ktoś poruszył ten watek :)
Niestety do dnia dzisiejszego nic nowego nie odnalazłem,nie mam aktu urodzenia Franciszka Słomian/Mazurek ani nikogo z jego rodzeństwa (a takowe raczej posiadał),aktu śmierci również brak.
Starałem się wyszukać coś na temat jego ojca Zygmunta ale również nic-brak aktów urodzenia i śmierci ale takowy chyba rzeczywiście istniał,bo kilkakrotnie przewija się Zygmunt Słomian jako świadek przy ślubach czy chrzcinach.
Odnoszę wrażenie,że księgi w których występuje wieś Zajaczki są jakieś niekompletne.
Może spis ludności tejże wsi z końca 1700-go roku coś by wniósł ale do takowego również nie dotarłem.
Będę wdzięczny za cokolwiek,co ułatwi mi poszukiwania.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 5 miesiąc temu #38161 przez Sławomir Worwąg
Replied by Sławomir Worwąg on topic Słomian-Zajączki
W sprawie lustracji z Zajączek proponuję zapytać Piotra Glądałę z Projetu Prosna, wiem, że miał do dyspozycji wszystkie mikrofilmy z AGAD z zespołu 64 - Komisja Porządkowa Cywilno-Wojskowa ziemi wieluńskiej i powiatu ostrzeszowskiego
gladala.com/spisy-ludnosci/ ale raczej chyba Dankowa i Zajączek tam nie ma.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 5 miesiąc temu - 4 lata 5 miesiąc temu #38162 przez Barbara Bożek-Pattern
Replied by Barbara Bożek-Pattern on topic Słomian-Zajączki
Witam,
 Pewnie nie napiszę nic nowego ale podzielę się swoimi odkryciami.                                                                                                                     Ja na swojej drodze również miałam kilka zagadek. Nie mogłam odnaleźć istnienia osób lub ich połaczenia.
W moim przypadku to mąż tak jakby przyjął nazwisko żony. Może rodzina żony była zamożniejsza, kto wie?
Dzieci rodziły się pod panieńskim nazwiskiem,Ślub brały jedne pod nazwiskiem ojca inne matki.
 Inny przykład; rodzice już nie żyją , są dwie siostry. Jedna starsza od drugiej koło 10 lat. Starsza wychodzi za mąż i przybiera nazwisko męża. Młodsza siostra gdy wychodzi za mąż ma swoje nazwisko ale już gdy rodzi dzieci jej nazwisko rodowe wpisywane jest jako nazwisko po mężu swojej siostry.
 Na pewno brał Pan pod uwagę to że Zygmunt mógł do Zajączek przybyć. Zazwyczaj przeszukuję wszystkie sąsiednie i nie tylko parafie. Mam link do mapy parafii rzymskokatolickich i to ułatwia mi działania.
Ostatnia4 lata 5 miesiąc temu edycja: Barbara Bożek-Pattern od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 5 miesiąc temu - 4 lata 5 miesiąc temu #38182 przez Robert Słomian
Replied by Robert Słomian on topic Słomian-Zajączki
Dziękuję za odzew.
Do Piotra Glądały już napisałem-może się odezwie i naprowadzi mnie na te spisy ludności,bo tak naprawdę nikt nie wie gdzie ich szukać i czy w ogóle wsie Zajączki i Zbrojewsko gdzieś występują.
Oczywiście biorę pod uwagę,że Zygmunt Słomian mógł przybyć do tej wsi z innej ale jak do tej pory stoję w miejscu w poszukiwaniach,żeby chociaż namierzyć jego akt zgonu.
Udało mi się potwierdzić istnienie Zygmunta w opracowaniu Ireny Rychlikowej które jest dostępne w bibliotece uniwersyteckiej we Wrocławiu ale poza tym,że takowa osoba żyła w tych czasach nie ma nic więcej.
Dla przykładu w spisie mieszkańców dla wsi Rębielice dostałem jak na tacy dane mojego pra,pra...dziadka z danymi jego żony,dzieci i podanym wiekiem.
Rzucało mnie już kilkakrotnie po dosyć odległych parafiach ale do tej pory nigdy trop się tak nie urywał i nie miałem takiego zamieszania z podwójnym nazwiskiem.
Ale nikt nie mówił,że będzie łatwo :)
Ostatnia4 lata 5 miesiąc temu edycja: Robert Słomian od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie