Słomian-Zajączki

Więcej
5 lata 4 miesiąc temu #34910 przez Robert Słomian
Replied by Robert Słomian on topic Słomian-Zajączki
Dokładnie tak...a szkoda,bo miałem nadzieję,że coś przeoczyłem.
Dziwna sprawa z Zygmuntem i jego synem Franciszkiem-żadnej wzmianki o ich urodzeniu lub śmierci.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 4 miesiąc temu #34913 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Słomian-Zajączki
moze inaczej sie nazywal? Np Bugara zeni sie z corka organisty Krzywani , by nastepnie zmienic nazwisko na Wasinski.  Mozliwe, ze byli wzmiankowani od nazwy zawodu, jaki wykonywali np Ciesla, Krawczyk etc. Znam takie przypadki  "Prawie każdy chłop w owych czasach miał jakieś przezwisko albo przydomek, według których był we wsi znany i nazywany. Tak n. p. Wojciech Łuczak z Podłęża nazywany był Pończochą, Józef Słomka z Podłęża Rychlickim, Michał Wiącek z pod Nru 53 Kwapiszem, Józef Wójcikowski Drabem, Ignacy Gronek Kozieją, Jan Szczytyński Rysiem, Jan Mortka z pod Nru 27 Karolikiem, Stanisław Antończyk Mastelarczakiem i t. d. i t. d.Niejeden znany był więcej pod swojem przezwiskiem, niż pod nazwiskiem, albo nawet tylko pod przezwiskiem. Na przykład Łuczaka nazywali powszechnie tylko Pończochą, Wójcikowskiego Drabem, Mortkę Karolikiem i t. d. i oni sami podawali przezwiska zamiast nazwisk przy spisywaniu aktów urzędowych i w innych okolicznościach. Niektórzy nie znali nawet swoich właściwych nazwisk i naturalnie o przezwiska nigdy się nie obrażali.Mortkę nazywali Karolikiem z powodu, że jego dziadkowi było na imię Karol. Antończyka Mastalerczakiem, ponieważ ojciec jego był masztalerzem czyli stajennym u hrabiego, — przeważnie jednak nieznane były początki różnych przezwisk i przydomków."   www.linux.net.pl/~wkotwica/slomka/slomka-06.html#sec_6_07

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 4 miesiąc temu #34914 przez Robert Słomian
Replied by Robert Słomian on topic Słomian-Zajączki
Może tak było jak napisałeś,chyba już za bardzo nic nie wynajdę akurat z tą linią przodków...a szkoda,bo to moje główne nazwisko w drzewie.
Mam jeszcze nadzieję,że był sporządzony spis mieszkańców Zajączek z końca 1700-go roku i gdzieś go namierzę.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 4 miesiąc temu #34918 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Słomian-Zajączki
sprawdzilem w starych notatkach. Moja pra x5 babcia Franciszka Slomian corka Jana  Slomiana lub Jana Krawczyka.Może to będzie jakas wskazówka?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 4 miesiąc temu #34928 przez Robert Słomian
Replied by Robert Słomian on topic Słomian-Zajączki
Niestety w swoim drzewie nie mam Franciszki córki Jana.
Mam Jana Słomiana syna Piotra.
Być może gdzieś mamy wspólnych przodków-trochę tych Słomianów było w tych okolicach.
Może mówi Ci coś nazwisko Mazurek?
W okolicach 1800-go roku pojawia się to nazwisko naprzemiennie ze Słomian i coś jest namieszane i nie mogę tego rozwikłać...dla przykłady cytat z jednego z aktów:zmarł Piotr Słomian syn Franciszka Słomian i Tekli z Sopów małżonków Mazurków...i bądź tu mądry człowieku-Słomian czy Mazurek...co autor wpisu (ksiądz) miał na myśli?
Jest jakieś zamieszanie z tym podwójnym nazwiskiem,bo jakiś czas potem pojawia się akt  jednego ze Słomianów,w którym jest napisane 'vel Mazurek'.
Na dzień dzisiejszy nie doszedłem o co chodzi.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 4 miesiąc temu #34936 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Słomian-Zajączki
Mazurkowie tez pojawiaja sie jako swiadkowie w jakims z aktow, ktore znalazlem

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie