Rodzina Ściubidło

Więcej
4 lata 2 miesiąc temu #38862 przez Krzysztof Barcikowski
Replied by Krzysztof Barcikowski on topic Rodzina Ściubidło
Witam
"Agnieszka umarła 27.I.1812 roku i została zapisana jako Raczyńska, córka Krzysztofa i Jadwigi, urodzona w Grabówce."
W jakiej parafii była Grabówka?
Pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 2 miesiąc temu #38864 przez Krzysztof Kucharski
Replied by Krzysztof Kucharski on topic Rodzina Ściubidło
Witam.
Najbliższa od Wręczycy, Grabówka należała do par. św. Zygmunta w Częstochowie.
Przypuszczam że: Marianna, Agnieszka i Antoni - byli rodzeństwem.
1. Marianna - urodzona w Grabówce ?
2. Agnieszka - urodzona w Grabówce ?- córka Krzysztofa i Jadwigi
3. Antoni - urodzony w Kopskie  par. Truskolasy - syn Krzysztofa i Jadwigi z Sochów
      Pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 2 miesiąc temu #38865 przez Krzysztof Kucharski
Replied by Krzysztof Kucharski on topic Rodzina Ściubidło
Jeszcze kilka aktów do przeanalizowania:
1. 40 / 1819 - Wręczyca - zmarła Franciszka Patyk z domu Raczyńska l.45 - córka Krzysztofa i Jadwigi Sosienka - 
urodzona Długi Kąt w par. Truskolasy / w akcie urodzenia dziecka 215 / 1812 - wpisana jako Franciszka Skrzat /
2. 108 / 1820 - Wręczyca - zmarła Jadwiga Raczyńska z domu Socha l.70 - urodzona w Łojkach
3. 17 / 1821 - Wręczyca - zmarł Krzysztof Raczyński l.90 - urodzony w Łojkach
       Pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 2 miesiąc temu - 4 lata 2 miesiąc temu #38866 przez Andrzej Szewczyk
Replied by Andrzej Szewczyk on topic Rodzina Ściubidło
Witam!
Pozwolicie Panowie że nie wnosząc nic nowego do rozwiniętej dyskusji nawiążę do pierwszego postu Pana Jerzego i problemu, który go intrygował. A tak się składa że problem ten interesuje również mnie - czyli przodkowie Ściubidło z Wręczycy z przełomu XVII i XVIII wieku.
Moje poszukiwania związane z rodziną Ściubidło rozpoczynają się od Małgorzaty Ściubidło, która 12 lutego 1775r wychodzi za Walentego Stacherę (Płecha). Małżeństwo mieszka sobie potem w Truskolasach lecz sama Małgorzata pochodzi z Wręczycy. Czyli analizujemy księgi z Kłobucka.
I okazuje się iż Małgorzata Ściubidło urodziła się 12 lipca 1756r. Rodzicami byli Maciej Ściubidło oraz Katarzyna Janik (ślub 5.02.1754). Zabieramy się zatem za Macieja i znajdujemy dane: urodzony 19.02.1731 , zmarł 01.03.1787.
I tak oto dochodzimy do Jana, który interesuje założyciela niniejszego wątku. Z moich poszukiwań wynika iż ojcem Macieja był właśnie Jan Wściubidło, który zmarł 5.07.1760r w wieku ok. 60 lat. Pierwszą połowę XVIIIw zarówno w metrykach urodzin jak i zgonów przejrzałem w miarę dokładnie (choć mogłem coś przeoczyć). Z początku nie wiedziałem kto okaże się ojcem Macieja więc wynotowywałem wszystkich "pretendentów" o zbliżonych nazwiskach. Poza małżeństwem Jana Wścibidło i Marianny (Napora) w tamtych latach we Wręczycy są również: Sebastian Szczubidło i Marianna oraz Lucas Wścibidło i Marianna. Jest również Jacobus Wrazidło. Problem Macieja rozwiązał się w miarę prosto gdyż tylko Jan miał syna o takim imieniu.
Niestety poszukiwania wcześniejszego pokolenia spaliły na panewce. Jan Wścibidło powinien urodzić się około 1700r - nie znalazłem. Sebastian Wcibidło zmarł 10.08.1739 w wieku 43 lat - aktu urodzenia nie znalazłem. Łukasz Wscubidło zmarł 17.02.1741r w wieku 47 lat - urodzenia też nie znalazłem. Za to Jakub Wrazidło , zmarły w czerwcu 1735r urodził się w 1684r. I jest synem Stanisława Wrazidło i Zofii. Stanisław Wrazidło i Zofia mają również syna Jana - urodzonego w 1696r. Niestety Jan Wrazidło zmarł 21.09.1722r (wiek wskazany w zapisie wskazuje iż najprawdopodobniej jest to faktycznie Jan syn Stanisława Wrazidło). Tym samym, moim zdaniem nazwisko Wrazidło nie jest tożsame z nazwiskiem Ściubidło, pojawiającym się we Wręczycy na początku lat 1700. Najprawdopodobniej jednak wszelkie oboczności nazwiska Ściubidło - czyli Szczubidło, Wścibidło, Wcibidlo i inne podobne odnoszą się do tej samej linii, która później ustabilizuje się jako Ściubidło.
Myślę iż nazwisko pochodzi od cechy konkretnej osoby, która była wścibska i ciekawska. Ale skąd pochodzi pierwszy Ściubidło?
W innych parafiach nie spotkałem się z tym nazwiskiem - ściślej nie ma go w latach wcześniejszych przez Kłobuckiem. Tu chyba pojawia się pierwszy raz.
Dlatego również ponawiam i przyłączam się do prośby Pana Jerzego - czy ktoś spotkał się z osobami o takim nazwisku przed rokiem 1700?
Kim byli przodkowie Jana Wścibidło? Czy mieszkańcami Wręczycy, których proboszcz przemianował na Wścibidło? A może sprowadzili się w te rejony? Może przodek Jana był żołnierzem ściągniętym do blokowania wioski podczas epidemii dżumy w latach 1708-1709? A może to konwertyta? Żyd lub Protestant? Gdzie szukać?

Andrzej Szewczyk
Ostatnia4 lata 2 miesiąc temu edycja: Andrzej Szewczyk od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 2 miesiąc temu - 4 lata 2 miesiąc temu #38868 przez Krzysztof Barcikowski
Replied by Krzysztof Barcikowski on topic Rodzina Ściubidło
Witam
W nawiązaniu do rozważań p. Andrzeja można podejrzewać, że Łukasz, Sebastian i Jan mogli być braćmi.
Łukasz ok. 1694 - 1741
Sebastian ok. 1696 - 1739
Jan ok. 1700 - 1760
Kto był ich ojcem to dalej pozostaje zagadką.

Pozdrawiam
Ostatnia4 lata 2 miesiąc temu edycja: Krzysztof Barcikowski od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 2 miesiąc temu #38869 przez Krzysztof Barcikowski
Replied by Krzysztof Barcikowski on topic Rodzina Ściubidło
Witam
Zestawiłem małżeństwa najstarszych:
1720 - Łukasz i NN Stobrawa
1721 - Gertruda i Jan Kalwik
1722 - Wojciech i Marianna Hladowa
1724 - Sebastian i Marianna Chłąd
1729 - Jan i Marianna Napora
1730 - Łukasz i Marianna Szumiak.
 Pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie