Topic-icon Franciszek Klinger i Katarzyna zd. Bergel tkacze w Kamienicy Polskiej

2 tygodni 17 godzin temu - 2 tygodni 17 godzin temu #36579 przez diabolito (Robert Klarecki)
Witam,
poszukuję korzeni mojej rodziny i utknąłęm na jednej parze.
Franciszek Klinger (zm. 10.05.1889 w Łodzi) i Katarzyna z domu Bergel (zm. 28.01.1891 w Łodzi). Zanim osiedlili się w Łodzi mieszkali w Kamienicy Polskiej (przynajmniej podczas ślubu córki w 1855). W Kamienicy zamieszkali w połowie lat 1830. - córka Franciszka rodzi się w Kromołowie (pow. Olkuski, obecnie Zawiercie) ok. 1834. Akt zgonu Franciszka mówi, że urodził się "na Morawach, w Austrii)
Czy ktoś może natknął się na tę parę i podpowie mi skąd pochodzą dokładnie?
I drugie pytanie, czy akta parafii w Poczesnej z lat 1830-1860 są dostępne w internecie? Może tam znajdę jakiś trop?

Pozdrawiam serdecznie,
Robert

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 tygodni 15 godzin temu #36581 przez Leovigild (Leowigild Wizygocki)
A z aktu zgonu Katarzyny wynika, że gdzie się urodziła? Jeśli w parafii Kromołów, to pewnie tam też należy szukać aktu ślubu

2 tygodni 15 godzin temu - 2 tygodni 15 godzin temu #36582 przez diabolito (Robert Klarecki)
Niestety AZ Katarzyny nie zawiera żadnej informacji na temat pochodzenia.
"... lat siedemdziesiąt osiem, wyrobnica, wdowa po zmarłym Franciszku Klingerze, córka Ignacego i Emilii, małżonków Berger. Po naocznym przekonaniu o zgonie Katarzyny Klinger akt ten przez nas zestawiony i stawiającym niepiśmiennym przeczytany."
Założyłem, że oboje przywędrowali z Czech, ale chwilowo nie potrafię tego zweryfikować.

2 tygodni 14 godzin temu - 2 tygodni 14 godzin temu #36583 przez Leovigild (Leowigild Wizygocki)
Nazwiska Bergiel, Bergier, etc. pojawiają się w okolicznych parafiach. A tkacze, którzy przybywali do fabryk w Kamienicy Polskiej czy później w Pilicy (z Czech lub niemieckiego Śląska) często żenili sie z miejscowymi pannami.

2 tygodni 14 godzin temu #36584 przez diabolito (Robert Klarecki)
Moje założenie wynika z tego, iż skoro ok. 1834 rejestrują córkę w Kłomorowie a w 1855 mieszkają w Kamienicy Polskiej, to pewnie skądś wędrowali zanim zatrzymali się w Kamienicy.
75% mojej rodziny to tkacze i rolnicy emigranci z Badenii, Nassau i Bawarii. Jeśli wchodzili w związek po osiedleniu się w Polsce to zawsze z kimś kto pochodził z ich rodzinnych okolic. Dopiero ich dzieci "wychodziły poza ten krąg".
Stąd też moje założenie, że Franciszek i Katarzyna pochodzą z Czech, a może i tam wzięli nawet ślub?

2 tygodni 14 godzin temu - 2 tygodni 14 godzin temu #36585 przez Leovigild (Leowigild Wizygocki)
w Kromołowie też były warsztaty sukiennicze w początkach XIX wieku. Należy najpierw sprawdzić tamtejsze księgi, tym bardziej, że - jak wspomniałem - nazwisko Bergiel jest odnotowywane.

2 tygodni 14 godzin temu #36586 przez diabolito (Robert Klarecki)
O tym, że w Kromołowie były warsztaty sukiennicze to nie wiedziałem.
Dzięki!

2 tygodni 5 godzin temu #36590 przez Urszula Ratman (Urszula Rosolińska-Ratman)
Z nazwiskiem BERGER spotkałam się w parafii Poczesna w 1816 roku. Małżonkom Janowi Berger i Mariannie Krawczyk zamieszkałym w Kolonii Uferland - obecnie Dębowiec, rodzi się syn Jan Józef Kazimierz ( akt 73 ). Jest jeszcze córka Agnieszka, która w 1833 r. w Częstochowie par. św Zygmunta bierze ślub z Michałem Bachniak ( akt 6 ) także urodzona w Kolonii Uferland około 1813 roku. Nie mam niestety notatek z akt urodzeń w par. Poczesna z lat 1813 - 1815.

2 tygodni 5 godzin temu #36591 przez diabolito (Robert Klarecki)
Dzięki za informację.
A z tego co widzę na SzwA, to Poczesna z tego okresu niestety nie jest zdigitalizowana :-(

2 tygodni 5 godzin temu #36593 przez Leovigild (Leowigild Wizygocki)
Zarówno akta metrykalne z Poczesnej, jak i akta małżeństw z Kromołowa do roku 1847 (czyli okres obejmujący ewentualny slub Klingera z Bergelówną) są dostępne online na familysearch

2 tygodni 5 godzin temu #36594 przez diabolito (Robert Klarecki)
Małżeństwa w Kromołowie tak, ale urodzenia tylko do 1817. Chyba, że coś przeoczyłem?
A interesuje mnie najbardziej 1834 bo wtedy rodzi im się córka Franciszka w Kromołowie.

2 tygodni 5 godzin temu #36595 przez Leovigild (Leowigild Wizygocki)
Ale skoro córka urodziła im sie w Kromołowie ok. 1834, to jest szansa, że przed 1834 tam zawarli ślub. Sprawdzał pan?

1 tydzień 6 dni temu #36603 przez diabolito (Robert Klarecki)
Dziękuję bardzo za to ukierunkowanie na Kromołów. Nie wiem jak to nazwać, ale totalnie zafiksowałem się na Czechach a tu niespodzianka :-) Znalazłem akt ślubu w Kromołowie w 1833. Liczę jeszcze, że istnieją alegata.
Jeszcze raz dziękuję.
Robert

1 tydzień 5 dni temu #36606 przez Leovigild (Leowigild Wizygocki)
Teraz widzę, że na familysearch są zmikrofilmowane jedynie akty kościelne - mające skrótową formę i po łacinie. W AP są natomiast księgi stanu cywilnego - a to znaczy, że sporządzone po polsku i zawierające więcej informacji. Więc i tak radziłbym zamówić sobie skan z Katowic. Alegata z tych lat są, ale wątpię by zawierały odpis aktu urodzenia Klingera; zbyt daleko się urodził by taki odpis sprowadzić i przedłożyć urzędnikowi w Kromołowie (to nie te czasy, co dziś)

1 tydzień 5 dni temu #36608 przez PG (P G)
Tutaj akt zgonu ojca Franciszka Klingera, Franciszka:
metryki.genealodzy.pl/metryka.php?ar=2&z...oom=1.75&x=246&y=117
akt 213
pozdrawiam
PG

1 tydzień 5 dni temu #36609 przez diabolito (Robert Klarecki)
Ogromnie dziękuję za AZ Franciszka.
Mail do AP w Katowicach już wysłany. Oczywiście napiszę jak odkryję skąd pochodzą dokładnie.

Pozdrawiam,
Robert

Czas generowania strony: 0.440 s.