Franciszek Klinger i Katarzyna zd. Bergel tkacze w Kamienicy Polskiej

Więcej
4 lata 9 miesiąc temu - 4 lata 9 miesiąc temu #36579 przez Robert Klarecki
Witam,
poszukuję korzeni mojej rodziny i utknąłęm na jednej parze.
Franciszek Klinger (zm. 10.05.1889 w Łodzi) i Katarzyna z domu Bergel (zm. 28.01.1891 w Łodzi). Zanim osiedlili się w Łodzi mieszkali w Kamienicy Polskiej (przynajmniej podczas ślubu córki w 1855). W Kamienicy zamieszkali w połowie lat 1830. - córka Franciszka rodzi się w Kromołowie (pow. Olkuski, obecnie Zawiercie) ok. 1834. Akt zgonu Franciszka mówi, że urodził się "na Morawach, w Austrii)
Czy ktoś może natknął się na tę parę i podpowie mi skąd pochodzą dokładnie?
I drugie pytanie, czy akta parafii w Poczesnej z lat 1830-1860 są dostępne w internecie? Może tam znajdę jakiś trop?

Pozdrawiam serdecznie,
Robert
Ostatnia4 lata 9 miesiąc temu edycja: Robert Klarecki od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 9 miesiąc temu #36581 przez Leowigild Wizygocki
A z aktu zgonu Katarzyny wynika, że gdzie się urodziła? Jeśli w parafii Kromołów, to pewnie tam też należy szukać aktu ślubu

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 9 miesiąc temu - 4 lata 9 miesiąc temu #36582 przez Robert Klarecki
Niestety AZ Katarzyny nie zawiera żadnej informacji na temat pochodzenia.
"... lat siedemdziesiąt osiem, wyrobnica, wdowa po zmarłym Franciszku Klingerze, córka Ignacego i Emilii, małżonków Berger. Po naocznym przekonaniu o zgonie Katarzyny Klinger akt ten przez nas zestawiony i stawiającym niepiśmiennym przeczytany."
Założyłem, że oboje przywędrowali z Czech, ale chwilowo nie potrafię tego zweryfikować.
Ostatnia4 lata 9 miesiąc temu edycja: Robert Klarecki od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 9 miesiąc temu - 4 lata 9 miesiąc temu #36583 przez Leowigild Wizygocki
Nazwiska Bergiel, Bergier, etc. pojawiają się w okolicznych parafiach. A tkacze, którzy przybywali do fabryk w Kamienicy Polskiej czy później w Pilicy (z Czech lub niemieckiego Śląska) często żenili sie z miejscowymi pannami.
Ostatnia4 lata 9 miesiąc temu edycja: Leowigild Wizygocki od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 9 miesiąc temu #36584 przez Robert Klarecki
Moje założenie wynika z tego, iż skoro ok. 1834 rejestrują córkę w Kłomorowie a w 1855 mieszkają w Kamienicy Polskiej, to pewnie skądś wędrowali zanim zatrzymali się w Kamienicy.
75% mojej rodziny to tkacze i rolnicy emigranci z Badenii, Nassau i Bawarii. Jeśli wchodzili w związek po osiedleniu się w Polsce to zawsze z kimś kto pochodził z ich rodzinnych okolic. Dopiero ich dzieci "wychodziły poza ten krąg".
Stąd też moje założenie, że Franciszek i Katarzyna pochodzą z Czech, a może i tam wzięli nawet ślub?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 9 miesiąc temu - 4 lata 9 miesiąc temu #36585 przez Leowigild Wizygocki
w Kromołowie też były warsztaty sukiennicze w początkach XIX wieku. Należy najpierw sprawdzić tamtejsze księgi, tym bardziej, że - jak wspomniałem - nazwisko Bergiel jest odnotowywane.
Ostatnia4 lata 9 miesiąc temu edycja: Leowigild Wizygocki od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie