Historia w. Natolin, gminia Lipie, Klobuck

Więcej
13 lata 3 miesiąc temu #3035 przez Florian Huras
Replied by Florian Huras on topic Re: Odp: Historia w. Natolin, gminia Lipie, Klobuck
Z posiadanych w „moim archiwum” zapisów wynika, że parafia Danków z całą pewnością do 1830 roku nie wchodziła w skład dekanatu częstochowskiego. Wieś i parafia Danków istniała już w XV wieku ( Jan Hincza kasztelan sandomierski, starosta krzepicki i podskarbi koronny odnowił i na nowo kościół parafialny udatował w roku 1472).
Granicę parafii od południa stanowiła rzeka Liswarta będąca jednocześnie granicą pomiędzy ówczesną archidiecezją gnieżnienską a diecezją krakowską.
Jak wspomniałem – od XV wieku kościół w Dankowie należał do dekanatu krzepickiego. Był jednym z 42 kościołów ówczesnego archidiakonatu wieluńskiego Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W skład archidiakonatu wieluńskiego wchodził jeszcze - poza krzepickim- dekanat rudzki i wieruszowski. Podział taki przetrwał praktycznie w niezmienionych granicach do okresu rozbiorowego.
Moim zdaniem, aby dokładnie ustalić kiedy w zapiskach kościelnych po raz pierwszy „pokazał się” interesujący Cię Natolin, należałoby przejrzeć dokumenty Parafii Danków wstecz od 1867 roku. Podaję tą datę dlatego, że w wykazie miejscowości Guberni Piotrkowskiej (z tego właśnie roku) wskazano Natolin jako jedną z miejscowości przypisanych do parafii Danków gminy Lipie w ówczesnym dekanacie częstochowskim należącym do Diecezji kujawsko-kaliskiej.
Moim zdaniem wskazany przez Ciebie rok 1850 jako rok powstania Natolina jest prawdopodobny. Pozdrawiam Huras Florian
The following user(s) said Thank You: Ronny Heidenreich

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 3 miesiąc temu #3036 przez Ronny Heidenreich
Replied by Ronny Heidenreich on topic Re: Odp: Historia w. Natolin, gminia Lipie, Klobuck
Dziękuję! Nie wiesz, czy nie było parafii ewangelickiej w Natolinie? Czy to do ew. parafii Wielunia i do Częstochowy? Mam wieści o rozległy cmentarz ewangelicki w Natolinie. Moi przodkowie i wszyscy mieszkańcy byli katolikami (a przynajmniej: w ksiagi katolickiej parafii Danków)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 3 miesiąc temu #3038 przez Florian Huras
Replied by Florian Huras on topic Re: Odp: Historia w. Natolin, gminia Lipie, Klobuck
Niestety nie wiem czy w Natolinie (jest,była) parafia ewangelicka. Wiem natomiast że w okresie międzywojennym w miejscowości tej mieszkało dość duże skupisko mniejszości niemieckiej. Podobno do dzisiaj zachowały się pozostałości cmentarza ewangelickiego oraz zbór ewangelicki. Twoje poszukiwania są na rzeczy. Nie pochodzę „z tych stron” ale mam nadzieję ,że w tej sprawie odezwie się jakiś "miejscowy” pasjonat. Pozdrawiam
Huras Florian

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 3 miesiąc temu - 13 lata 3 miesiąc temu #3041 przez Hanna Hofman-Polańska
Replied by Hanna Hofman-Polańska on topic Odp: Re: Odp: Historia w. Natolin, gminia Lipie, Klobuck
Parafia ewangielicka była w Natolinie az do 2-ej wojny(filia parafii częstochowskiej)
Zachował sie nawet fragment ściany na budynku w Natolinie gdzie sie mieściła.
Moi przodkowie z pobliskich Rebielic szlacheckich byli ewangielikami i byli zapisywani w parafii ewangielickiej w Wieluniu-nie wiem dlaczego.
Parafia w Natolinie(Lindów tez należał) została formalnie rozwiazana w 1948r i wyposażenie przekazano do Czestochowy) a ziemie sprzedano 2 gospodarzom Romanowi Bisiowi i Fr.Mikołajczykowi.
Ostatnia13 lata 3 miesiąc temu edycja: Michał Jakubowski od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 3 miesiąc temu #3042 przez Hanna Hofman-Polańska
Replied by Hanna Hofman-Polańska on topic Odp: Re: Odp: Historia w. Natolin, gminia Lipie, Klobuck
dodam,że parafia powstała(kantorat) około 1850r.
Powstała na bazie ewangielków Niemców-kolonistów.Nabożeństwa odbywały sie po niemiecku.
The following user(s) said Thank You: Ronny Heidenreich

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 3 miesiąc temu #3046 przez Ronny Heidenreich
Replied by Ronny Heidenreich on topic Re: Odp: Re: Odp: Historia w. Natolin, gminia Lipie, Klobuck
To jest bardzo ciekawe. Tak więc należy skonsultować się z ksiąg Wieluń, jeśli chcesz zobaczyć wpisy z Natolinie. I bezpieczeństwa również Częstochowie.
Nie wiesz, czy jest więcej książek. Wiem tylko, mikrofilmów mormonów (LDS)
Akta urodzeń, małżeństw, zgonów 1825-1840 FHL INTL Film 753 118
Akta urodzeń, małżeństw, zgonów 1841-1855 FHL INTL Film 753 119
Akta urodzeń, małżeństw, zgonów 1856-1865 FHL INTL Film 753 120
Akta urodzeń, małżeństw, zgonów 1866-1870 FHL INTL Film 760 135
z Częstochowy tylko
Akta urodzeń 1859-1876 FHL INTL Film 1191842 pkt 9
Czy wiesz, z innych źródeł?
Gdzie można zapoznać się z historią niemieckich kolonistów?
Dziękuję!

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie