Szukam rodzeństwa babci - Kruszyna

Więcej
9 lata 10 miesiąc temu #14360 przez Teresa Z.
Replied by Teresa Z. on topic Szukam rodzeństwa babci - Kruszyna
Mam także Poroszowskich z Kruszyny na swoim drzewie genealogicznym, ale myślę, że to dalsza rodzina z Pani babcią.
Otóż brat mojego 3xpra z Kruszyny Marcin Szymon Olszowski poślubił tamże w 1821 r.Małgorzatę Poroszowską (Proszowską) ur.1798, córkę hon.Marcina Poroszewskiego i Katarzyny. Małgorzata miała rodzeństwo: Łukasz ur.1780, Zofia 1783, Marianna 1784, Michał 1789 i Mikołaj 1790 Poroszewscy.

Pozdrawiam,Teresa

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Magdalena Rybińska Markiewicz
  • Autor
  • Wylogowany
  • Użytkownik
  • Użytkownik
Więcej
9 lata 10 miesiąc temu #14362 przez Magdalena Rybińska Markiewicz
Replied by Magdalena Rybińska Markiewicz on topic Szukam rodzeństwa babci - Kruszyna
Tak będę szukała i dociekała.Rozmawiałam z księdzem ( w parafii w której brat babci pracował ) gdzie ten stwierdził,że inny Stanisław Poroszewski ( ksiądz ) być nie mógł i zastanawiam się dlaczego ewentualnie zmienił dane ? Jakoś mało prawdopodobne aby dwóch księży o tym samym nazwisku i imieniu rok po roku mogło zaistnieć.Będę próbowała się dowiedzieć z akt,które być może istnieją w jakiejś parafii skąd w/w pochodził i imiona rodziców na razie nic nie wiem i nikt nie jest mi w stanie nic potwierdzić. Poproszę osoby,które specjalizują się w wyszukiwaniu przodków ale to dopiero po wakacjach jak archiwum w Częstochowie będzie czynne.Sama z siebie poświęcę kilka dni i pojeżdżę po parafiach gdzie w/w przebywał - zobaczymy.Pani Teresko obiecuję,że jak już moje drzewo genealogiczne będzie kompletne to zamieszczę tu - być może odnajdzie się ktoś jeszcze.Będę równocześnie szukać przodków mojej kuzynki i wujka -> Marianny z domu Rybak ur.1916 r - koleżanki babci - zakładam,że w/w jest być może również skoligacona w jakiś sposób z moją rodziną.Wszak w Kruszynie główne nazwiska to Poroszewscy i Rybak.Byłam tam nawet 10 lat temu,nawiązałam kontakt z kobietą,która pamiętała moja babcię.Jednak nie utrzymałam kontaktu ( czego teraz bardzo żałuję ) Pozdrawiam serdecznie i do poczytania :)

ps. co do nazwiska Poroszewski - w starszych aktach również spotkałam się z pierwotną nazwą nazwiska Poroszewski/a - jednak z moim rosyjskim nie jest aż tak źle ;)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Magdalena Rybińska Markiewicz
  • Autor
  • Wylogowany
  • Użytkownik
  • Użytkownik
Więcej
9 lata 9 miesiąc temu #14683 przez Magdalena Rybińska Markiewicz
Replied by Magdalena Rybińska Markiewicz on topic Szukam rodzeństwa babci - Kruszyna
Znalazłam akt zgonu jednej z sióstr babci

familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1951-21...,364635001,364654201

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Magdalena Rybińska Markiewicz
  • Autor
  • Wylogowany
  • Użytkownik
  • Użytkownik
Więcej
9 lata 8 miesiąc temu #14789 przez Magdalena Rybińska Markiewicz
Replied by Magdalena Rybińska Markiewicz on topic Szukam rodzeństwa babci - Kruszyna
No i wyjaśniła się tajemnica -> Informację przy akcie urodzenia prawdopodobnie dopisano nie temu Stanisławowi, co trzeba.
Właściwy ks. Stanisław był synem Stanisława i Zuzanny Kokoszka i faktycznie urodził się 01.05.1905.
Brat mojej babci faktycznie tez był Stanisław ale żył 4 dni tylko :( Podpytałam wujka ( syna w/w Marianny Rybak ) i Stanisław ksiądz był kuzynostwem jego matki.Zresztą Pan Sławek Worwąg domyśla się na podstawie dostępnych dokumentów,że ród Poroszewskich ( Poroszowskich ) ciągnął się w kilku liniach - ciekawa jestem czy początkiem w/w nazwiska był jeden przodek czy może bracia? hmm być może kiedyś sie dowiemy.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Magdalena Rybińska Markiewicz
  • Autor
  • Wylogowany
  • Użytkownik
  • Użytkownik
Więcej
9 lata 8 miesiąc temu #14810 przez Magdalena Rybińska Markiewicz
Replied by Magdalena Rybińska Markiewicz on topic Szukam rodzeństwa babci - Kruszyna
Na tym etapie poszukiwań znalazłam w swojej rodzinie takie nazwiska jak : Poroszewska, Rybak,Kucharska,Rychter,Kołaczkowska,Zimoń,Pądel to tak na wszelki wypadek gdyby ktoś kiedyś szukał.Myslę,że miła świadomość iż ktoś tam gdzieś istnieje wywodzący się od wspólnego przodka.
pozdrawiam.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu #17884 przez Jolanta Skirewska
Replied by Jolanta Skirewska on topic Szukam rodzeństwa babci - Kruszyna
Witam, przypadkowo trafiłam na ten wątek, ale Marcin Olszowski, mąż Małgorzaty Poroszowskiej był bratem mojego przodka ze strony Matki mojego Ojca. Udało mi się odnaleźć 11 aktów urodzenia Ich dzieci, ale poszukuję aktów urodzenia i małżeństw wspólnego przodka Marcina i Jego brata Piotra Olszewskiego (Olszewskiego) - Ojca, Łukasza i ich Matki Franciszki z Czarneckich (Czarnickich bądź Szwarczyńskich). Wiem, że Franciszka zmarła w 1825 -akt 2 Kruszyna/Łęg, zmarła w domu swojego syna Piotra. Akt ślubu z 1787 Poczesna, tego nie mogę odnaleźć. Piotr był ożeniony z Katarzyną z Liszczyków (Leszczyków, Leszczyńskich). Czy przypadkiem nie natrafiła Pani w swoich poszukiwaniach na takie akty? Część informacji otrzymałam pośrednio od śp. P. Teresy Zagórowicz jak się okazało, jesteśmy rodziną,tylko z linii innego brata Olszewskiego. Będę wdzięczna za informację, mogę przesłać skany, które odnalazłam, dzieci Małgorzaty Poroszowskiej, pozdrawiam Jolanta Skirewska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie