prośba o przetłumaczenie z rosyjskiego

Więcej
11 lata 9 miesiąc temu #6305 przez Teresa Z.
Replied by Teresa Z. on topic Odp: prośba o przetłumaczenie z rosyjskiego
A "Chłopi" Reymonta i literacka nagroda Nobla już w 1924?
To przecież nobilitacja.
4 tomy lektury, zachęcam, skojarzenia zmienią się same...
Teresa

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 9 miesiąc temu - 11 lata 9 miesiąc temu #6306 przez Kazimierz Konopka
Replied by Kazimierz Konopka on topic Odp: prośba o przetłumaczenie z rosyjskiego
Pani Tereso

Do "Chłopów" nie musi mnie Pani przekonywać - sam do tej lektury (z czysto "literackich" powodów) zachęcam innych - podobnie jak i do "Ziemi obiecanej". Ponadto uważałem, że z polskich noblistów tylko Reymont zasłużył na tę nagodę; ostatnio "dodałem" do niego Szymborską.

Ale... nie rozumiem, co do tej sprawy mógłby wnieść Reymont i jego "Chłopi". :unsure:

Czy sugeruje Pani, bym tłumaczył inkryminowane słowo jako "chłop"? Toż by mnie ludziska (może już inne) paluchami wytykali, że to ten, któren im źdźbła słomy za cholewą liczy!
A może (ze względu na podobieństwo brzmieniowe) wskazuje mi Pani na wątły związek, jaki zachodzi między Noblem i nobilitacją?
Czy to nie podobny związek jak między słowem крестьянин (czyt.: kriest'janin) i słowem chrześcijanin? Poprawię się ociupinkę: wydaje mi się, że ten drugi związek jest trochę silniejszy, bo chłop był zawsze bogobojny - bo taki miał być, bo były odpowiednie organa, które mu ustawicznie i skutecznie (pozostałości tej terapii są zauważalne do dziś) o tym przypominały.

Skołowany i stropiony

Kazimierz

Kiedy żartuję - to żartuję, ale kiedy jestem poważny... to też żartuję. Poza tym bywam wściekły
Ostatnia11 lata 9 miesiąc temu edycja: Kazimierz Konopka od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 9 miesiąc temu - 11 lata 9 miesiąc temu #6307 przez Teresa Z.
Replied by Teresa Z. on topic Odp: prośba o przetłumaczenie z rosyjskiego
...
Ostatnia11 lata 9 miesiąc temu edycja: Teresa Z. od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie