Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945

Więcej
7 lata 3 miesiąc temu #28350 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Niestety nie posiadam żadnych innych informacji o rodzinie Żabickich ponad to co Pan podał. Być może coś o nich mogłoby się znajdować w archiwum państwowym w Krakowie w księgach ziemskich krakowskich. Księgi te przegląda p. Maria Nowicka. Prowadzi na tym forum wątek: okolice Częstochowy w Archiwum na Wawelu. Proszę ją spytać czy nie spotkała się w swoich poszukiwaniach z rodziną Żabickich. Żabiccy pojawiają się na pewno w księgach metrykalnych parafii Przystajń. Przykładowo: 16.10.1764 r. ochrzczono imionami Marianna Agnieszka córkę wielmożnych Leopolda Żabickiego i Teresy z Łykowskich. Na pewno więc kwerenda w księgach metrykalnych Przystajni dałaby nowe informacje o tej rodzinie oprócz rzecz jasna ksiąg ziemskich krakowskich. Są też na family search w parafii Przystajń: Miscellaneous documents and administrative correspondence (Różne dokumenty i administracyjna korespondencja) 1440-1804. Może w tych dokumentach coś by było. Ja sam ze względu na rozległość tematyki zajmuję się ziemiaństwem począwszy od roku 1793 i nie zawsze mam informacje sprzed tej daty dotyczące ziemiaństwa na naszym terenie.
The following user(s) said Thank You: Robert Kunert

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 2 miesiąc temu #28615 przez Robert Kunert
Replied by Robert Kunert on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Znalazłem Panie Krzysztofie.

Leopold Żabicki odsprzedał klucz Przystajński Antoniemu Paciorkowskiemu. Antoni przybył do Przystajni z Borowna lub Woli Jedlińskiej (tam rodzi się jego najstarszy syn).

Następuje zamiana. Teraz to dzieci z kolejnego małżeństwa Leopolda chrzczone są w Jedlnie a dzieci Paciorkowskiego w Przystajni.

Robert Kunert

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 2 miesiąc temu #28629 przez Marek C. Rokosa
Replied by Marek C. Rokosa on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Żabiccy Jan i Jan jr. pojawiają się w XVI wiecznych dokumentach Castrensia Vielulensia Rel.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 2 miesiąc temu - 7 lata 2 miesiąc temu #28631 przez Robert Kunert
Replied by Robert Kunert on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Dziękuję Marku.
Swoja drogą, tyle razy mijałem kościół w Jedlnie i nie przyszło mi na myśl, że związani z nim są aż dwaj byli właściciele Przystajni.

Mam jednak pytanie które mnie frapuje i denerwuje. Miałem zapiski dotyczące tej sprawy ale je zapodziałem gdzieś.

Koledzy przypomnijcie jeśli wiecie w jaki sposób Paciorkowski Xaw. został dzierżawcą Dąbia koło Koziegłów a jego syn urodził sie na dworze w Koziegłowach. Dzierżawił też Koziegłowy? Sam je nabył?, po Żabickich? (Naniecki wspomina coś o Wyrzynach - pisownia oryginalna, i Piasku)

a może to domena żony?

(w innym wątku Pan Andrzej wspominał " Antoni Rutkowski z żona Teklą (z Łąbęckich) mieszkał w dworze koziegłowskim (...) Brat Antoniego , Stanisław, był właścicielem Rudnika"

Drugie dziecko Xawiera urodziło się w Rudniku Wielkim
Dziękuję

Robert Kunert
Ostatnia7 lata 2 miesiąc temu edycja: Robert Kunert od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 2 miesiąc temu #28635 przez Krzysztof Kucharski
Replied by Krzysztof Kucharski on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Witam.
Na Antoniego Paciorkowskiego natknąłem się w Borownie,gdzie występował jako jeden z rodziców chrzestnych./nie wiem czy o tego chodzi / W tym samym okresie mieszka tam również Tekla Paciorkowska.W 1806r jest matką chrzestną Katarzyny,córki jednego z moich prapra....Walentego Surleja.
/wpisana jest jako panna/
Pozdrawiam.
Krzysztof

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 2 miesiąc temu #28637 przez Robert Kunert
Replied by Robert Kunert on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Tak , to ten sam Antoni. Jest tam już w 1775 . Najstarszy ślad jaki po nim znalazłem

Robert Kunert

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie