Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945

Więcej
7 lata 2 miesiąc temu #28763 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Panie Robercie, skąd te informacje o sprzedaży bądź zamianie dóbr Przystajń na Wolę Jedlińską pomiędzy Antonim Paciorkowskim, a Leopoldem Żabickim ?
Antoni Paciorkowski niestety nie przybył z Borowna do Przystajni. Związki rodziny Paciorkowskich z Borownem rozpoczynają się dopiero od roku 1775. Przejrzałem akta metrykalne parafii Borowno od początku czyli od końca XVII wieku i po raz pierwszy Paciorkowscy pojawiają się w 1775 roku. 20 marca 1775 r. ochrzczono Jana Andrzeja Sieniawskiego syna szlachetnych Franciszka Sieniawskiego i Anny z Szuleckich. Rodzicami chrzestnymi zostali ksiądz Kajetan Kaczkowski z Borowna i jaśnie wielmożna Róża z Reptowskich Paciorkowska, dzierżawczyni Borowieńska. 20 października 1775 r. ochrzczono imieniem Andrzej syna jaśnie wielmożnych Franciszka Paciorkowskiego i Róży z Reptowskich, urodzonego 19 października. Franciszek Ksawery Paciorkowski jest w 1774 r. wzmiankowany jako dzierżawca Miedźna. 7 kwietnia 1774 r. skarży do sądu urodzonego Jasińskiego chorążego za najście na dzierżawione przez siebie Miedźno w dniu 6 kwietnia tegoż roku, gdzie tenże Jasiński dopuścił się zelżenia go we dworze oraz na drodze, a także wraz z trzema swoimi pocztami dokonał kradzieży jadła i obroku w wielu chłopskich domach, w karczmie zatrzymał i pobił kowala. W tejże samej karczmie wraz ze swoimi ludźmi jadł chleb i pił trunki bez zapłaty oraz wiersze najzelżywsze swoją ręką napisał na drzwiach karczmy na tegoż Franciszka Paciorkowskiego. Wszystko to bez żadnego powodu, bo jak pisał w pozwie F. Paciorkowski żadnych sporów pomiędzy sobą nie mieli. Tenże Franciszek Ksawery Paciorkowski w 1775 r. jest już dzierżawcą Borowna i po pewnym czasie, trudno ustalić kiedy, zostaje właścicielem tejże wsi. Umiera 21.10.1802 r. w Borownie już jako dziedzic tej miejscowości.
Bratem Franciszka Ksawerego Paciorkowskiego z Borowna jest Antoni Paciorkowski z Przystajni. Nie wiem gdzie obaj się urodzili i skąd pochodził ród Paciorkowskich. Herbarz Niesieckiego pomimo podania informacji o przodkach obu braci nic nie wspomina o miejscowościach skąd rodzina się wywodziła.
Koziegłowy do 1790 r. należały do księstwa siewierskiego będącego własnością biskupów krakowskich. W 1790 r. księstwo wcielono do Rzeczpospolitej. W okresie rozbiorowym Koziegłowy wraz z okolicą były własnością rządową czyli państwową. 16 października 1835 r. Koziegłowy i przyległe tereny zostały nadane na własność gen. Włodzimierzowi Pankratiewowi. W 1919 r. dobra przejął skarb państwa. Także Paciorkowscy nie mogli być właścicielami Koziegłów czy okolicznych wsi, mogli je co najwyżej dzierżawić.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 2 miesiąc temu - 7 lata 2 miesiąc temu #28764 przez Robert Kunert
Replied by Robert Kunert on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Panie Krzysztofie,

na ten trop naprowadziła mnie ta strona

a) Paciorkowski
194.242.107.10/~tpzw/files/herbarz/p.pdf

b) Żabicki
194.242.107.10/~tpzw/files/herbarz/z-z.pdf

Posprawdzałem metryki z Jedlna i znalazłem wspomniane na tej stronie akty metrykalne.
Zgadzają sie narodziny Maksymiliana , znalazłem również akta Żabickich które pojawiają się po wyjeździe Paciorkowskiego w Jedlnie. Przegladałem strony z naszego linku do family.

Przejrzałem metryki w Przystajni i jest kilka drobnych błędów ale sens jest zachowany.

www.barbarafamily.eu/parafiehtml/Dobryszyce.htm

Faktycznie Ksawery był dzierżawcą Dąbia Dębia ? a przy drugim dziecku dzierżawcą Rudnika Małego i Dużego (metryki z Koziegłów). Istnieje jakiś związek ze starsza siostrą Marią. Mysłowice i Siewierz w których mieszkała juz blisko. Przepraszam za brak dokładności ale za każdym razem gdy piszę Ksawery mam na myśli syna Antoniego ur 1798/99 a nie jego stryja.

Niestety jeszcze nie sprawdziłem tej sprzedaży u Pstrokońskiego ale jeśli to się potwierdzi to daty mówią za siebie i potwierdzą kierunek z którego przybył.

Robert Kunert
Ostatnia7 lata 2 miesiąc temu edycja: Robert Kunert od.
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj, Krzysztof Łągiewka

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 2 miesiąc temu #28765 przez Robert Kunert
Replied by Robert Kunert on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Swoją drogą ten Pstrokoński od Tek Pstrokońskiego, to mąż siostry Ksawerego (syna Antoniego), więc musiał być zorientowany w sprawie

Robert Kunert
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 2 miesiąc temu #28776 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Interesujące informacje. Szkoda tylko, że Pstrokoński nie podał gdzie urodzili się Antoni z Przystajni i Franciszek Ksawery z Borowna.
Ze strony, którą Pan podał:
www.barbarafamily.eu/parafiehtml/Dobryszyce.htm
Rok 1775
4. Dwór dobryszycki
Dnia 11 lutego, roku bieżącego 1775. Ja, Stanisław Kolumna Walewski kanonik pułtuski, prepozyt dobryszycki, na mocy uprzedniego indultu Znakomitego i Wielebnego Kozierowskiego biskupa m. Adraa[?], obecnie wikariusza generalnego gnieźnieńskiego ? z dnia 17 stycznia, pomijając wszystkie zapowiedzi, nie znajdując żadnych kanonicznych przeszkód, błogosławiłem małżeństwo Wielmożnego Jana Pągowskiego kawalera, towarzysza wojsk pancernych Jaśnie Wielmożnego starosty wieluńskiego z Apolonią Paciorkowską, córką Wielmożnego burgrabiego opoczyńskiego, panną. Świadkami byli Wielmożny Piotr Szaniawski burgrabia grodzki piotrkowski, Wielmożny Gabriel Pągowski regent ziemi sieradzkiej, Urodzony Antoni Paciorkowski i Andrzej Bielski.
Wzmiankowany w powyższym akcie burgrabia opoczyński to Marcin Paciorkowski, ojciec Antoniego, Franciszka i Apolonii. Ciekawa rzecz, bowiem jego syn Franciszek Ksawery z Borowna również tytułowany jest w aktach jako burgrabia opoczyński.
Rok 1776
Zdania
Nr 1
Dnia 3-go stycznia. Ja, Stanisław Kolumna Walewski kanonik chełmeński, prepozyt dobryszycki, ochrzciłem imionami Ignacy Tomasz, urodzonego 30 grudnia poprzedniego roku, syna Urodzonych Jana Pągowskiego i Apolonii Paciorkowskiej, prawowitych małżonków. Rodzicami chrzestnymi byli Urodzony Gabriel Pągowski poseł ziemi sieradzkiej z Urodzoną Franciszką Wolską wdową. Asystentami zaś Urodzony Antoni Paciorkowski z Urodzoną panną Faustyną Wolską, Wojciech Wolski z Urodzoną Salomeą Paciorkowską.
Rok 1777
Dwór dobryszycki.
Nr 1
Dnia 16-go stycznia. Ja, Stanisław Kolumna Walewski kanonik chełmeński, prepozyt dobryszycki, dopełniłem ceremonię nad dzieckiem imion Marianna Salomea, ochrzczoną uprzednio z wody w niebezpieczeństwie śmierci, córką Urodzonych Antoniego Paciorkowskiego i Salomei Wolskiej, prawowitych małżonków. Asystentami przy tej ceremonii byli Urodzony Gabriel Pągowski poseł ziemi sieradzkiej z Katarzyną Bieniecką z Kletni, Karol Kolumna Walewski poseł ziemi wieluńskiej z Urodzoną Antoniną Pągowską żoną, Urodzony Gabriel Pągowski dzierżawca posesor z Sanik.
Dwór dobryszycki.
Dnia 25. października, roku 1777, zmarła Urodzona Salomea Paciorkowska, mająca przeszło 26 lat. Opatrzona wszystkimi sakramentami. Pochowana została u ojców franciszkanów w Radomsku.
Chodzi tutaj zapewne o Salomeę z Wolskich Paciorkowską, pierwszą żonę Antoniego Paciorkowskiego z Przystajni.
Ze strony Szlachta sieradzka XIX wieku, Herbarz, Elżbiety Haliny Nejman:
194.242.107.10/~tpzw/files/herbarz/p.pdf
Po Antonim burgrabim chęcińskim zostały dobra; Przystajń, Kuźnica Stara i Mała, Podłęże, Górki, Węzina, Siekierkowizna w p. lelowskim, kupione od Leopolda Żabickiego w 1781 r. za 273.467 zł, stanowiły dożywocie żony Justyny. (Pstrokoński 1815 k.142-72).
Ten akt kupna może znajdować się w AGAD w zespole Nr 60.Księgi ziemskie i grodzkie wieluńskie. Jeżeli jest Pan w AGAD to może zajrzeć do Libri castrenes oblatarum, sygn. 36 A, 36 B i 37. Dotyczą roku 1781. Ewentualnie gdyby tam nie było można jeszcze spróbować w Acta castrensia inscriptionum II, sygn. 130 i 131, również za rok 1781.
Podaję link do tych ksiąg, gdzie podano sygnatury:
www.agad.gov.pl/pomoce/wielunzgr60.xml#series12
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 1 miesiąc temu - 7 lata 1 miesiąc temu #29070 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Dobra Więcki do których należą Dąbrowa i kolonie: Antonina, Płaczki, Lelita, Smolarze oraz folwark Kąty, karczma zwana Smolarnia oraz osada karczemna i kowalska w Więckach, młyn z papiernią „Jelita”.
W 1871 r. od dóbr tych odłączono dobra Kąty i dobra Dąbrowa.
W 1872 r. dobra Więcki obejmowały 948 mórg powierzchni w tym w gruncie ornym pszennym 5 mórg, w gruncie ornym żytnim posiewanym co rok 436 mórg, w gruncie ornym żytnim posiewanym co trzy lub sześć lat 102 morgi, łąk jednokośnych 5 mórg, pastwisk 1 morga, lasy 346 mórg, nieużytki 53 morgi.
Według pomiarów z roku 1885 dobra Więcki posiadały powierzchnię 892 mórg i 188 prętów.
Kacper Kempisty odziedziczył jedną trzecią część tych dóbr w spadku po swym ojcu Jakubie Kempistym. Jedną trzecią nabył 11.07.1789 r. od Ignacego Klimaszewskiego. Jedną trzecią nabył 11.08.1789 r. od Mikołaja Więckowskiego.
Antonina z Kempistych Buczyńska nabyła dobra w spadku po swym bracie Kacprze Kempistym z mocy jego testamentu sporządzonego 1.11.1807 r. we Wrocławiu, a urzędownie jako właścicielkę zatwierdzono ją 17.02.1811 r. Szacunek dóbr Więcki w testamencie określono na 270.000 złotych.
Antonina z Kempistych Buczyńska zmarła 29.08.1837 r. Po jej śmierci dobra odziedziczli: 1. Placyda z Buczyńskich żona Franciszka Zaremby, 2. Dzieci Barbary z Buczyńskich Wzdulskiej tj. Antonina z Wzdulskich żona Stefana Sławianowskiego, Albina z Wzdulskich żona Antoniego Sulimierskiego, Andrzej Wzdulski, 3. Dzieci po Józefie Buczyńskim tj. Władysław, Bolesław, Franciszek, Emilia z Buczyńskich wdowa Kordzikowska, Albina, Marianna, Józefa. Co zatwierdzono urzędownie protokołem regulacji spadku 17.02/1.03.1839 r.
Antonina z Wzdulskich Sławianowska kupiła dobra Więcki na licytacji publicznej w Trybunale Kaliskim na żądanie sukcesorów Antoniny z Kempistych Buczyńskiej za 132.846 zł i 20 gr. tj. 19.927 rubli wskutek wyroku adjudykacyjnego 26.02/10.03.1842 r. i aktu działowego z dnia 29.05/10.06.1842 r.
Maksymilian Tyksicki nabył dobra od Antoniny z Wzdulskich Sławianowskiej 20.06/2.07.1857 r. za 243.000 zł tj. 36.450 rubli.
Teodozja z Suchodolskich Tyksicka odziedziczyła dobra w spadku po swym mężu Maksymilianie Tyksickim z mocy jego testamentu z dnia 31.01.1861 r. co urzędownie zatwierdzono protokołem regulacji spadku z dnia 12/24.01.1862 r.
Antoni Chełmicki nabył dobra od Teodozji z Suchodolskich Tyksickiej 29.08/10.09.1862 r. za 260.000 zł tj. 39.000 rubli.
Seweryn Tymowski nabył dobra na licytacji publicznej w drodze przymusowego wywłaszczenia przeciwko Antoniemu Chełmickiemu na skutek wyroku adjudykacyjnego 29.05/10.06.1868 r. za 21.500 rubli.
Agnieszka z Basińskich Wołowska wdowa nabyła dobra od Seweryna Tymowskiego 16/28.06.1870 r. za 13.500 rubli.
Juliusz Zeidler nabył dobra od Agnieszki z Basińskich Wołowskiej 15/27.03.1879 r. za 24.500 rubli.
Juliusz Zeidler w latach 1907 - 1913 rozparcelował dobra Więcki na skutek czego jako zwarta całość przestały istnieć.
Juliusz Zeidler zmarł 18.09.1918 r. o godzinie 5 po południu w Częstochowie. Miał 72 lata, był synem zmarłych Bolesława właściciela ziemskiego i jego żony Ernestyny z Beyerów, urodzonym w Bledzianowie powiatu Schildberg w Prusach, był wdowcem po Annie z domu Schipke, na stałe mieszkał w Rębielicach. Jako jego zawód podano: kapitalista. Świadkami byli Jerzy Zeidler lat 39 inżynier z Sosnowca i Ensch Eckert lat 60 właściciel domu z Częstochowy. (ASC parafii Ewangelicko - Augsburskiej w Częstochowie 16/1918).
Juliusz Zeidler ze związku z Anną z Szypków posiadał syna Włodzimierza używającego również imienia Waldemar urodzonego 28.04.1882 r. w Więckach, ochrzczonego tamże 22.07.1882 r. przy czym akt urodzenia zgłoszono do ksiąg parafii ewangelicko - augsburskiej w Sosnowcu dopiero 26.12.1902 r. Jako przyczynę opóźnienia podano przyczyny rodzinne. Rodzicami chrzestnymi byli Ernestyna Zeidler, Otylia Zeidler, Ernest Szypke i Władysław Kancler.
Waldemar Zejdler był w okresie międzywojennym dzierżawcą folwarku państwowego Panki. Tamże został zamordowany w 1923 r. Pochowany jest na cmentarzu w Truskolasach.
Na starym cmentarzu w Wąsoszu znajduje się grób Maksymiliana Tyksickiego zmarłego 2 lutego 1861 r. Obok niego pochowany jest Samuel Suchodolski i Walenty Tyksicki.
Na zdjęciach poniżej: groby Maksymiliana Tyksickiego, Samuela Suchodolskiego i Walentego Tyksickiego na starym cmentarzu w Wąsoszu. Oprócz tego mapa dóbr Więcki.
Załączniki:
Ostatnia7 lata 1 miesiąc temu edycja: Krzysztof Łągiewka od.
The following user(s) said Thank You: Hanna Hofman-Polańska, Michał Mugaj

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 1 miesiąc temu #29071 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Mapa dóbr Więcki ciąg dalszy
Załączniki:
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj, Elżbieta Kowalska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie