Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945

Więcej
7 lata 10 miesiąc temu #25853 przez Krzysztof Kucharski
Replied by Krzysztof Kucharski on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Informacje na temat wsi Kocin:
1.Strona internetowa Gminy Mykanów /ogólna historia wsi/
2.Artykuły TGZC /folwarki Starostwa Kłobuckiego/
3.Akta Komisji Porządkowej Cywilno-Wojskowej woj. Krakowskiego-spis mieszkańców z dn.31.12.1790r /porównując z metrykami niezbyt dokładny/
The following user(s) said Thank You: Barbara Bożek-Pattern

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 10 miesiąc temu #25874 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945

Andrzej Kuśnierczyk napisał: Ostrzegałem początkujących genealogów, że na pana Krzysztofa nie ma mocnych - chodzi o znakomitą bazę, (materiały hipoteczne), precyzję opisu, dociekliwość, dokładność i umiejętność weryfikowania danych wynikających z dokumentacji ze stanem faktycznym . Do tego potrzebne są wyjazdy " za miasto" ,wędrówki po zaniedbanych nekropoliach i z tego, co pozostało w pejzażu po kataklizmie 1944- 1945 roku. Liczymy na dalszą znakomitą współpracę z TGZC. Zapraszamy p. Krzysztofa na czerwcowe spotkanie do Pałacu Ślubów (9 czerwca, godz. 17.00).

Panie Andrzeju, mocni zawsze mogą się pojawić. Ja też wszystkiego nie wiem i cały czas uzupełniam swoje materiały. Dzieląc się swoją wiedzą otrzymuję czyjąś. Dzięki temu forum udało mi się już poznać kilka osób, które podzieliły się ze mną swoimi informacjami, których nie znałem. Na pewno będę kontynuował współpracę z TGZCz.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 10 miesiąc temu #25877 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Kocin był majątkiem królewskim wchodzącym w skład starostwa w Kłobucku.
W 1658 r. starostwo to zostało przekazane w wieczystą dzierżawę klasztorowi OO Paulinów na Jasnej Górze. Po drugim rozbiorze własność i wieczyste dzierżawy klasztoru jasnogórskiego przechodzą na własność króla Prus.
W XIX i na początku XX wieku dobra Kocin składały się z folwarku Kocin, osady młynarskiej Kocin, osady karczemnej Kocin, osady leśnej Lemańsk.
W 1875 r. dobra Kocin miały powierzchnię 4533 morgi i 121 prętów.
29 marca 1797 r. król pruski Fryderyk Wilhelm II nadaje Kocin oraz inne majątki Chrystianowi Henrykowi Kurcyuszowi hr. Haugwitz (1752 - 1832).
23 stycznia 1833 r. na mocy postępowania spadkowego po poprzednim właścicielu, nowym zostaje jego syn, Paweł hr. Haugwitz.
Benedykt Lemański nabył te dobra od Pawła hr. Haugwitza 15 stycznia 1833 r. za 480.000 zł. Paweł hr. Haugwitz sprzedał dobra nie czekając nawet na zakończenie postępowania spadkowego, a jedynie okazując testament ojca sporządzony w dniu 31 stycznia 1820 r.
Edward Lemański nabył dobra od swego ojca Benedykta Lemańskiego 4 / 16 grudnia 1851 r. za 750.000 zł.
Edward Lemański został zamordowany przez powstańców w marcu 1863 r. Po jego śmierci na mocy regulacji spadku z dnia 17 / 29 stycznia 1864 r. dobra przejęło jego rodzeństwo: 1.Ludwik Lemański, 2.Karolina z Lemańskich Stojowska - żona Hipolita Stojowskiego, 3.Marianna z Lemańskich Steinkeller, 4.Kamilla z Lemańskich - żona barona Karola de Maltzan, 5.Wiktor Lemański.
5 / 17 maja 1865 r. dobra od poprzednich właścicieli nabył Guido Henckel von Donnersmarck za 850.000 zł.
Car Rosji Aleksander III Romanow nabył dobra od Guido Henckel von Donnersmarcka 23 marca / 4 kwietnia 1891 r. za 1.700.000 rubli.
Na mocy Najwyższego Ukazu z dnia 3 czerwca 1899 r. dobra te nadał car Mikołaj II swemu bratu wielkiemu księciu Michałowi Aleksandrowiczowi.
Ostatnim właścicielem stało się Państwo Polskie na zasadzie ustawy z 15 kwietnia 1921 r. o ratyfikacji traktatu pokoju między Polską, a Rosją i Ukrainą podpisanego w Rydze w dniu 18 marca 1921 r. oraz zgodnie z art. 12 tegoż traktatu.
16.02.1927 r. majątek Kocin został przejęty w posiadanie Urzędu Ziemskiego na cele parcelacyjne. Jego powierzchnia wynosiła 212.0249 ha. Spod parcelacji wyłączono 117.6202 ha pozostawiając je dla Skarbu Państwa. Brak jednak dowodów, by obszar przeznaczony na parcelację istotnie został rozparcelowany. Sprzedano jedynie osadę młynarską Kocin o powierzchni 10.9994 ha Janowi Gromadzkiemu synowi Jana 29.05.1926 r. za 24.500 zł.
W 1875 r. dobra Kocin posiadały powierzchnię 4533 mórg, a w 1927 r. 212 ha. Duża różnica w obszarze to zapewne grunty leśne, które po odzyskaniu przez Polskę niepodległości przejęły lasy państwowe.
Jak do tej pory nie wiem niestety gdzie w Kocinie znajdowały się jakieś zabudowania folwarczne i czy coś z nich pozostało.
The following user(s) said Thank You: Danuta Blachnicka-Łebek, Michał Mugaj, Mariola Rybak, Barbara Bożek-Pattern, Małgorzata Flis /Cieśla/

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 10 miesiąc temu #25901 przez Marek Mietelski
Replied by Marek Mietelski on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Budynek Dworu w Kocinie był w miejscu gdzie obecnie znajduje się sala gimnastyczna szkoły podstawowej w Kocinie, resztki zabudowań dworskich są na prywatnych posesjach t.z.na zachód i na pn-wsch.od szkoły w Kocinie.
The following user(s) said Thank You: Krzysztof Łągiewka

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 10 miesiąc temu #25917 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Ciekawe czy coś wiadomo kiedy budynek dworu przestał istnieć i czy zachowały się gdzieś jego fotografie?.
To że resztki zabudowań dworskich znajdują się na prywatnych posesjach oznacza, że jednak parcelacja folwarku Kocin miała miejsce. Jak do tej pory nie natrafiłem jednak na akta takowej parcelacji, więc albo nie zachowały się one do naszych czasów lub też jeszcze nie udało mi się ich odnaleźć.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 10 miesiąc temu #25919 przez Barbara Bożek-Pattern
Replied by Barbara Bożek-Pattern on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Dokumenty w sprawie parcelacji zachowały się w Państwowym Archiwum w Częstochowie. Posiadam zeskanowanych kilka takich dokumentów dotyczących moich przodków. Posiadam również kilka fotografii budynku dworu w którym była szkoła . Moją klasą była kuchnia!
The following user(s) said Thank You: Danuta Blachnicka-Łebek, Krzysztof Łągiewka

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie