Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945

Więcej
7 lata 10 miesiąc temu #25927 przez Barbara Bożek-Pattern
Replied by Barbara Bożek-Pattern on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Jeśli dobrze pamiętam to cały spis dotyczący parcelacji jest w teczce numer 60 i 76.
Urząd Ziemski Wydział Rolny Starostwo Powiatowe.
The following user(s) said Thank You: Krzysztof Łągiewka

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 10 miesiąc temu #26007 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Dotarłem do nowych informacji w sprawie majątku Kocin.
W 1908 r. młyn w majątku Kocin i wszystkie zabudowania osady młynarskiej Kocin spaliły się. Młyn znajdował się wtedy od dawna w dzierżawie rodziny Gromadzkich. Administracja dóbr Zagórze - Ostrowy w 1911 r. zamiast młyna wybudowała tartak, który prowadziła na własną rękę do wybuchu wojny w 1914 r. W roku 1914 wojska niemieckie spaliły tartak z którego ocalały tylko mury budynku dla turbiny i mocno uszkodzone przez ogień żelazne części urządzeń wewnętrznych tartaku. Ocalał również i dom mieszkalny. W roku 1918 dzierżawca Jan Gromadzki wraz ze wspólnikiem Bemem otrzymali od okupantów w dzierżawę spaloną osadę młynarską Kocin i niezwłocznie odremontowali dom mieszkalny, odbudowali pomieszczenie dla turbiny, postawili nową szopę i uruchomili tartak dodając nabyte własnym kosztem brakujące mechanizmy tartaku.
15.04.1927 r. majątek Kocin o powierzchni 212.0249 ha przekazano ostatecznie Ministerstwu Reform Rolnych na cele parcelacyjne. Wyłączenia spod parcelacji: 1.dla szkoły powszechnej we wsi Kocin 0.5563 ha. Na parceli tej znajduje się dom mieszkalny (były dwór) murowany z kamienia, kryty gontem, wymiary 27 x 13 m, 3 x 4.2m, w stanie złym. 2.osada młynarska przestrzeni 11.1117 ha (nie wiem czy chodzi o tę samą, którą sprzedano J. Gromadzkiemu czy jeszcze jakąś inną, gdyż jest lekka różnica w powierzchni). 3. na likwidację serwitutów leśnych 105.9522 ha. Ogółem rozparcelowano 94.4047 ha. Ogółem wyłączono z parcelacji 117.6202 ha.
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj, Barbara Bożek-Pattern

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 9 miesiąc temu #26574 przez Włodzimierz Stefani
Replied by Włodzimierz Stefani on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
@Krzysztof Łągiewka

Panie Krzysztofie,
czy wiadomo Panu, kto był właścicielem Nowej Wsi po Maxie Drejsingu ?
Wyszło mi ostatnio, że mój prapradziad Adolf Stefani [kucharz związany z Podczaskimi w Kruszynie] pracował w tamtejszym dworze w l. ok. 1882-86, i wypadało by wiedzieć u kogo? :)
z pozdrowieniami
WS

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 9 miesiąc temu #26587 przez Tomasz Szyrmer
Replied by Tomasz Szyrmer on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Witam.
A czy Adolf Stefani był synem Karola?
Tomek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 9 miesiąc temu #26588 przez Włodzimierz Stefani
Replied by Włodzimierz Stefani on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
zależy który :)
mój Adolf był synem Augusta z Kruszyny, a synem Karola był Adolf Stefani z Zawiercia, wł. dóbr Kwaśniów
The following user(s) said Thank You: Tomasz Szyrmer

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 9 miesiąc temu - 7 lata 9 miesiąc temu #26589 przez Tomasz Szyrmer
Replied by Tomasz Szyrmer on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Więc chodzi o tego drugiego.
W 1877 kupił od szwagra mojego pradziadka Kroczyce.
Tomek
Załączniki:
Ostatnia7 lata 9 miesiąc temu edycja: Tomasz Szyrmer od.
The following user(s) said Thank You: Włodzimierz Stefani

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie