Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945

Więcej
8 lata 6 miesiąc temu #20985 przez Tomasz Szyrmer
Replied by Tomasz Szyrmer on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Dziękuję.Postaram się sprawdzić czy ta zmarła była w jakiś sposób spokrewniona z "moimi"Broniewskimi.Zawsze ciekawiło mnie jak oni się znaleźli w rejonie Kroczyc bo z tego co wiem rodzice Witolda byli właścicielami Zbludowic,wsi koło Buska.Proszę do mnie napisać na maila tomekszyrmer@vp.pl to postaram się przesłać Panu umowę dzierżawy bo nie chce mi się załadować na forum.
Tomek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 6 miesiąc temu #21004 przez Paweł Molendowski
Replied by Paweł Molendowski on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Witam.

Interesuje mnie rodzina Rogowskich, którą opisał Pan w swoim artykule.Nie znałem losów Józefa Nikodema, bardziej interesowały mnie pokolenia poprzednie .Józef Nikodem był wg. mojej wiedzy najmłodszym z dziesięciorga dzieci Wincentego i Franciszki z Marsów. Urodził się w Chruszczobrodzie w roku 1833 w rodzinnym majątku 3 lata przed śmiercią ojca, który był dziedzicem 1/3 części tej wsi. Interesujące są okoliczności, w których Wincenty Rogowski nabył dobra w Chruszczobrodzie gdyż prawdopodobnie przejął je od wcześniej tu zamieszkałych Rogawskich.Pierwszy raz jego nazwisko pojawia się w aktach metrykalnych przy okazji chrzcin córki Salomei Elżbiety w 1829 roku.Kim był Wincenty Rogowski? Urodził się prawdopodobnie w Górze Siewierskiej par. Siemonia w roku 1769 w majątku rodzinnym. Jego rodzicami byli Wojciech i Barbara Rogowscy(akt. zgonu Wincentego par. Chruszczobród 1836) Jego braćmi mogli być: Stanisław 1772, Jan Nepomucen 1774 i Józef 1777.Był dzierżawcą majątków: Rogoźnik, Sarnów, Preczów .Przyznam, że nie udało mi się w żadnym z dostępnych mi źródeł potwierdzić przynależności herbowej tych Rogowskich.Zawsze uważałem,że pochodzą od starej siewierskiej szlachty Rogożów h.Strzemię. Jakie jest Pana zdanie na ten temat ? Pozdrawiam i dziękuję za interesujący artykuł.
The following user(s) said Thank You: Krzysztof Łągiewka

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 6 miesiąc temu #21066 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Wincenty i Franciszka małżonkowie Rogowscy nabyli dobra Chruszczobród litera A od Józefa Rogawskiego aktem z dnia 21.06.1827 r., a urzędownie zeznanym 14.07.1827 r. za 50.000 zł. Tenże Józef Rogawski nabył dobra od Jana Nepomucena Rogawskiego 27.10.1820 r. za 50.000 zł., który kupił ten majątek 24.06.1788 r. od Michała Bontaniego.
28.01.1836 r. o 5 po południu zmarł w Chruszczobrodzie Wincenty Rogowski, dziedzic trzeciej części wsi Chruszczobród, lat 70, syn Wojciecha i Barbary Rogowskich w Górze Siewierskiej zamieszkałych. Pozostawił wdowę Franciszkę z Marsów.
3 / 15.01.1842 r. połowę dóbr od Franciszki z Marsów Rogowskiej nabył Wawrzyniec Rogowski za 3546 rubli i 67 kopiejek.
20 grudnia 1851 r. o 7 rano zmarł w Chruszczobrodzie Wawrzyniec Rogowski, lat 45, posiadacz trzeciej części wsi Chruszczobród, syn Wincentego i Franciszki, pozostawiwszy wdowę Emilię z Grabiańskich. Ochrzczony 1.08.1807 r. w parafii Siemonia.
Teodora z Rogowskich, żona Wiktora Błeszyńskiego i Jan Władysław Kajetan Rogowski nabyli obie połowy pierwszą 28.01.1836 r. i drugą 20.12.1851 r. odziedziczywszy takowe po wyżej wymienionych jako dzieci i wnuki.
15 / 27.09.1860 r. Franciszka z Marsów Rogowska, wdowa, zamieszkała na zamku Mirów w gminie Książ Wielki wypuściła w trzyletnią dzierżawę należącą do siebie jedną trzecią części Chruszczobrodu A Emilii Rogowskiej, wdowie po Wawrzyńcu.
28.11 / 10.12.1866 r. część należącą do Jana Władysława Rogowskiego nabyła Teodora z Rogowskich Błeszyńska za 3000 rubli.
Sebastian Wacławczyk, Paweł Czapla, Ignacy Cesarz i Franciszek Duda nabyli te dobra z wyjątkiem folwarku Czyżowizna 10 / 22.08.1868 r. za 10.200 rubli.
25.03.1836 r. urodziła się w Sarnowie w parafii Będzin Marianna Teodora Katarzyna Rogowska, córka Wawrzyńca dzierżawcy dóbr Sarnów lat 29 i jego małżonki Emilii z Grabiańskich lat 15.
5.05.1842 r. urodził się w Glanowie w parafii Imbramowice Jan Władysław Kajetan Rogowski syn Wawrzyńca dzierżawcy wsi Glanowa lat 32 i Emilii z Grabiańskich lat 27 (w ciągu 6 lat ta pani "postarzała się" o 12 lat).
Jeżeli zaś chodzi o Górę Siewierską to 5.03.1824 r. Stanisław Rogowski wraz z małżonką Teklą z Trepków sprzedali należącą do siebie część tej wsi zwanej Rogowszczyzna księciu Ludwikowi de Anhalt Coethen za 15.000 zł. Po przekonaniu się, że żadne ciężary na tych dobrach nie ciążą odnowiono kontrakt 24.06.1824 r.
Józef Nikodem Rogowski, syn Wincentego i Franciszki z Marsów ur. 19.03.1833 r. w Chruszczobrodzie był dzierżawcą majątku Przeginia, gdzie urodziły się jego dzieci. Następnie 23.07 / 4.08.1869 r. nabył na licytacji publicznej przez Towarzystwo Kredytowe Ziemskie dobra Rząsawy za 19.000 rubli.
Rodzina ta pieczętować ma się herbem Jastrzębiec jak sami mnie poinformowali, wspominając również o pochodzeniu od Rogożów. W ich posiadaniu znajdować się ma sygnet z tymże herbem, ale ja go nie widziałem. Co ciekawe nie ma wylegitymowanych członków tej rodziny w opracowaniu Elżbiety Sęczys "Szlachta wylegitymowana w Królestwie Polskim w latach 1836 - 1861". Są tam Rogowscy herbu Jastrzębiec, ale nie ma tych "naszych".
Sprawę herbu należałoby też jeszcze wyjaśnić. A czy nie udało się Panu przesunąć w czasie dalej w wieku XVIII czy XVII ?
A może Rogowscy herbu Jastrzębiec nie pochodzili od Rogożów tylko do ks. siewierskiego przywędrowali ? Lub też przypisywanie się rodu do herbu Jastrzębiec jest błędne ? Na razie na te pytania nie potrafię odpowiedzieć.
The following user(s) said Thank You: Paweł Molendowski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 6 miesiąc temu #21101 przez Grzegorz Kosta
Replied by Grzegorz Kosta on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Witam.
Interesuje mnie nazwisko Grabiański.Zbierając wiadomości spotkałem tez nazwisko Roga(o)wski.
Agnieszka Grabiańska ur.ok.1755 Córka Józefa Franciszka i Agnieszki z d.Kmita poślubiła ok.1772 Michała Maurycego Rogawskiego, syn Jana z Rogaszyna i Petroneli z Lipy Lipska.
Ich dzieci: Józef-zgon 1840 Niegowonice,Marianna ur.1775,Petronela ur.1778,Jan Nepomucen ur.1778?.,
Jest też Marianna Tekla Salomea Grabiańska córka Franciszka i Marianny z d. Krasucka ur.1802 wdowa po Stanisławie Rogawskim zmarłym- 1839 w Ołpiny bierze Slub z Jan Nepomucen Morsztyn
20.06.1842 Kraków w kościele mariackim.
Czy posiada Pan informacje o Grabiańskich.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 6 miesiąc temu #21105 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Może kogoś zainteresuje konferencja związana z tematem. -- No, może po sąsiedzku.
"Siedziby szlachty górnośląskiej ..."
muzeumgpe-chorzow.pl/aktualnosci/najblis...ukowa-ju-5-listopada
The following user(s) said Thank You: Grzegorz Kosta

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 5 miesiąc temu #21127 przez Marzena Gajdziak
Replied by Marzena Gajdziak on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
witam , ja mam informacje o rodzie zalasowskich oraz chubskich , wiem gdzie mieli dworki

Marzena A. M.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie