Zasoby AACz Kruszyna i Kłomnice

Więcej
3 lata 11 miesiąc temu #39716 przez Krzysztof Kucharski
Replied by Krzysztof Kucharski on topic Odp: Zasoby AACz Kruszyna i Kłomnice
Witam.
Sporo informacji można uzyskać czytając księgi z tamtego okresu / zwłaszcza ślubów i zgonów / Czytając akta po kolei, doszukałem się sporo powiązań, poprzez informacje zawarte przy opisie świadków. / w par. Kruszyna, Borowno, Biała Góra /
1. Rok 1778 - rodzi się Piotr Jarząbek - syn Mateusza / Macieja / i Katarzyny Rolkowki
2. Akt nr.6/1811 -umiera Mateusz Rygał - zgon zgłaszają bracia rodzeni: Jan Jarząbek l.40 ? i Piotr Jarząbek l.32 ?
3. Akt nr. 8/1828 - w Wikłowie umiera Jan Jarząbek l.60 ? syn Macieja i Katarzyny - pozostawia żonę Helenę z Klimków -
   zgon zgłaszają : Antoni Jarząbek / syn z pierwszego małżeństwa z Ewą Rygał - ur.1797r/ oraz Piotr Jarząbek / brat rodzony /
4.Jan Jarząbek mógł się urodzić w latach 1767 -1769 / brak metryk z tych lat /
       Pozdrawiam
The following user(s) said Thank You: Bogusław Jarząbek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Bogusław Jarząbek
  • Wylogowany
  • Użytkownik
  • Użytkownik
  • Odkrywca rodzinnej historii.
Więcej
3 lata 11 miesiąc temu - 3 lata 11 miesiąc temu #39717 przez Bogusław Jarząbek
Replied by Bogusław Jarząbek on topic Odp: Zasoby AACz Kruszyna i Kłomnice

Krzysztof Kucharski napisał: Witam.
Sporo informacji można uzyskać czytając księgi z tamtego okresu / zwłaszcza ślubów i zgonów / Czytając akta po kolei, doszukałem się sporo powiązań, poprzez informacje zawarte przy opisie świadków. / w par. Kruszyna, Borowno, Biała Góra /
1. Rok 1778 - rodzi się Piotr Jarząbek - syn Mateusza / Macieja / i Katarzyny Rolkowki
2. Akt nr.6/1811 -umiera Mateusz Rygał - zgon zgłaszają bracia rodzeni: Jan Jarząbek l.40 ? i Piotr Jarząbek l.32 ?
3. Akt nr. 8/1828 - w Wikłowie umiera Jan Jarząbek l.60 ? syn Macieja i Katarzyny - pozostawia żonę Helenę z Klimków -
   zgon zgłaszają : Antoni Jarząbek / syn z pierwszego małżeństwa z Ewą Rygał - ur.1797r/ oraz Piotr Jarząbek / brat rodzony /
4.Jan Jarząbek mógł się urodzić w latach 1767 -1769 / brak metryk z tych lat /
       Pozdrawiam


Witam Panie Krzysztofie,

jestem zaskoczony wynikami w parafaich innych niż Kruszyna - w latach poźniejszych, gdzie moi przodkowie przenieśli się do Jackowa, faktycznie odnalazłem dane w parafii borowieńskiej, ale jeszcze z Wikłowa? O parafii Biała Góra nie miałem w ogóle pojęcia...
Ponadto do tego zadania potrzeba bardzo dużo myślenia nieszablonowego - nigdy w życiu nie wpałbym na pomysł połączenia imienia Mateusz i Maciej. Ale to faktycznie ma sens, i działa.
Ostatnia3 lata 11 miesiąc temu edycja: Bogusław Jarząbek od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 11 miesiąc temu #39718 przez Krzysztof Kucharski
Replied by Krzysztof Kucharski on topic Odp: Zasoby AACz Kruszyna i Kłomnice
Panie Bogusławie.
Niech się Pan nie sugeruje tą Białą. W poprzednim wpisie podałem dla przykładu, że ja w tych parafiach znalazłem sporo powiązań rodzinnych w swoich poszukiwaniach, przeglądając akta nie koniecznie związane z poszukiwanym nazwiskiem.
Odczytanie imion ze starych metryk łacińskich często nie jest jednoznaczne ze względu na ich pisownię.
Jedna osoba odczyta Maciej, inna Mateusz. Podobny problem jest z imionami ; Stefan i Szczepan czy Albert i Wojciech.
The following user(s) said Thank You: Bogusław Jarząbek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 11 miesiąc temu #39719 przez Krzysztof Kucharski
Replied by Krzysztof Kucharski on topic Odp: Zasoby AACz Kruszyna i Kłomnice
Pierwszą żoną Jana była Ewa Rygał / ur.1779r / a pierwszą żoną Piotra była Tekla Rygał / ur. 1788r /
Obie były córkami Mateusza Rygała i Cecylii Kmiecik.
Akt nr.14/1815 - rodzi się Kazimierz - syn Jana Jarząbka i Heleny Klimek.
Świadkowie: Piotr Jarząbek i Wojciech Rolak
The following user(s) said Thank You: Bogusław Jarząbek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Bogusław Jarząbek
  • Wylogowany
  • Użytkownik
  • Użytkownik
  • Odkrywca rodzinnej historii.
Więcej
3 lata 11 miesiąc temu - 3 lata 11 miesiąc temu #39720 przez Bogusław Jarząbek
Replied by Bogusław Jarząbek on topic Odp: Zasoby AACz Kruszyna i Kłomnice
Panie Krzysztofie,

nawet Pan sobie nie zdaje sprawy, jak bardzo się cieszę, mogąc dzięki Panu odnaleźć tak dużo szczegółów!

Trochę mi jeszcze doświadczenia brakuje, jeśli chodzi o interpretację łacińskich zwrotów, znajomość hiszpańskiego lekko pomaga, ale to jednak droga nie do celu, a naokoło :) Ale mając dopiero 28 lat zdążę braki w łacinie nadrobić :)

Te informacje zgadzałyby się z aktami, które sam znalazłem - 17.01.1796 Jan i Ewa pobrali się w Kruszynie, więc ona miałaby wtedy 17 lat, jak na tamte czasy całkiem normalny wiek, jak na ożenek.

Do tego znalazłem akt narodzin Teofila Ulińskiego (o ile czytać umiem), którego chrzestnymi byli Piotr Jarząbczak i Ewa Jarząbkowa. Więc to prawdopodobnie brat mojego 4 x pradziadka i jego pierwsza żona (moją 4 x prababką jest właśnie druga żona, Helena Klimkowa, córka Michała)

Bardzo dziękuję!
Załączniki:
Ostatnia3 lata 11 miesiąc temu edycja: Bogusław Jarząbek od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie