Początki poszukiwań - prośba o poradę- rodzina Kita (Żarki)

Więcej
1 rok 1 dzień temu - 1 rok 1 dzień temu #44824 przez Malgorzata W
Wszystko jasne, dziękuję!

Dalej poszukuję informacji, na temat rodzeństwa mojej pra-babci Ireny Kity urodzonej w Żarkach w 1907 r.

Jej rodzicami byli Hieronim Kita oraz Marianna Kita (z domu Bolek), ślub w maju 1893 r., także pierwsze dziecko mogło już urodzić się w 1894 r.

Jednak, wszystkie księgi z tego okresu są po rosyjsku. Próbowałam automatycznego zczytywania ksiąg, polecanego tutaj ( readcoop.eu/model/russian-generic-handwriting/ ) jednak wyniki są bardzo słabe.

Byłam w stanie zidentyfikować w księgach urodzonych o nazwisku Kita, jednak nie w każdym przypadku jestem pewna imiona narodzonych ani imion rodziców. Czym mogę prosić o pomoc w odczytaniu?

Przejrzałam Births (Akta urodzeń) 1888-1910 z Żarek, Kitów było sporo, odnalazłam daty urodzeń rodzeństwa mi znanego (Waleria, Edward)
  • 1897 406 Kita Edward nr aktu 253 strona skanu 398 - jest tutaj adnotacja o ślubie z Antonią (nie mogę odczytać nazwiska panieńskiego)
  • 1901 586 Kita Waleria nr aktu 151 strona skanu 560

Jednak jest też dwójka, nieznana mi, czy mogę prosić o pomoc w potwierdzeniu/ oczytaniu imion, dat i miejscowości?
  • 1895 317 Kita Józefa nr aktu 72 strona skanu 289
  • 1896 363 Kita B? nr aktu 98 strona skanu 333  
  Kitów było więcej, ale w tych aktach zidentyfikowałam, że na 100% ojcem jest Hieronim. Był też Jan, urodzony w 1905 r. (nr aktu 255), jednak było to dziecko, które zmarło w tym samym roku.

Brakuje mi jeszcze brata Kazimierza (urodzony pomiędzy 1893 a 1920 r.) oraz Tadeusza (urodzonego pomiędzy 1920 a 1942 r., jednak tutaj brak zeskanowanych ksiąg).

Pozdrawiam,
MW
Ostatnia1 rok 1 dzień temu edycja: Malgorzata W od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 miesiąc 4 tygodni temu - 11 miesiąc 4 tygodni temu #44843 przez Rafał Molencki
www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7...363451601&cc=2115410

akt 72  chrzest Józefa, syna Hieronima Kity, robotnika dniówkowego z Żarek,stałego mieszkańca gminy Secemin, lat 30 i Marianny z Bolków, lat 22 , ur. 17 III 1895 o 10 wieczór, chrzestni MIchał Biernacki i JUlianna Nowakowska


www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ...363451601&cc=2115410

akt 98 chrzest Bolesława, syna tych samych rodziców, ur. 15 IV 1896 o 2 po poł., chrzestni Antoni Maszczyk i Wiktoria Radosz

Chrzty z Żarek z lat 1910 do 1913 są dostępne tutaj:

www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/zespol/-/...=false&_Zespol_cur=2

1914-1916 w archiwum w Częstochowie, a kolejne w USC Żarki i w kancelarii parafii św. Szymona i Judy Tadeusza

żona Edwarda KIty to Antonina z domu Skwara
Ostatnia11 miesiąc 4 tygodni temu edycja: Rafał Molencki od.
The following user(s) said Thank You: Malgorzata W

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 miesiąc 4 tygodni temu - 11 miesiąc 4 tygodni temu #44845 przez Malgorzata W
Panie Rafale, dziękuję!
Muszę sprawdzić teraz akta zgonów - ponieważ o rodzeństwie Józefie i Bolesławie nikt u mnie w rodzinie nie słyszał, czyli jest ryzyko, że były to dzieci, które nie przeżyły, tak jak urodzony i zmarły w 1905 r. Jan Kita.

W przyszłym tygodniu planuję wycieczkę do Żarek (ja mieszkam w innej części Polski, w Żarkach nigdy nie byłam), chciałabym sprawdzić czy groby są, czy Parafia w Żarkach, może coś pomóc, dzwoniłam do kancelarii, ale póki co, nikt nie odebrał.

Cmentarz w Przyłęku jest na mogily.pl, jest tam dużo grobów Kitów, jednak nie udało mi się nikogo zidentyfikować.

Pozdrawiam,
MW
Ostatnia11 miesiąc 4 tygodni temu edycja: Malgorzata W od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 miesiąc 4 tygodni temu #44846 przez Rafał Molencki
Proszę napisać do mnie wiadomość na priv, udzielę Pani instrukcji, jak i gdzie szukać w Żarkach. 
The following user(s) said Thank You: Malgorzata W

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 tygodni 5 dni temu #46291 przez Malgorzata W
Dzień dobry,
Czy mogę prosić o dalszą pomoc?

Z rodzinnych opowieści, dowiedziałam się, że żona wyżej wspomnianego brata mojej prababci - Edward Kita (ur. 1987 w Żarkach) - Antonina Skwara była Panną lub Rozwódką z dzieckiem, gdy wzięli ślub w 1923 r. w Koziegłówkach. Miała ona córkę - Helenę Waś (ur. 1921, Będusz zm. 1999 w Koziegłówkach) z innego związku.

Czy mogę prosić o pomoc w namierzeniu aktu urodzenia przybranej córki Heleny Waś (ur 1921), lub jakiegokolwiek aktu jej matki Antoniny Skwary? Obie powinny pochodzić z Będusza/ Potaszni - prawdopodobnie parafia MyszkówMrzygłód.

Tu są zeskanowane akta dla tej parafii, jednak nie potrafię nic odnaleźć, bo są po rosyjsku www.familysearch.org/search/catalog/1963...%20History%20Library .

Pozdrawiam,
Małgorzata

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 tygodni 5 dni temu - 3 tygodni 4 dni temu #46293 przez Barbara Szwarcer
Data urodzin Edwarda to  1897 (zrobiła Pani literówkę) . Akt 253 data ur. 4 października. Był synem Hieronima i Marianny z domu Bolek. Z aktu ślubu w 1893 Hieronima i Marianny wynika, że Hieronim ,syn Kazimierza i Marty Rycerz urodził się we wsi Brzostek parafia Przyłęk ( 29.09.1866 r akt nr 43,akty w genbazie) a w Żarkach był na służbie, natomiast Marianna urodzona w Żarkach.. Akty spisane po polsku.
Proszę napisać do Archiwum Państwowego w Częstochowie o zrobienie skanu aktu ślubu (13.05.1923) Edwarda i Antoniny. Będzie więcej danych pomocnych w dalszym szukaniu. Od razu proszę napisać o akt urodzenia Heleny, może już ten rocznik będzie w archiwum.
Pomocny byłby również akt zgonu Heleny. Nie jest Pani krewną w linii prostej więc mogą w USC nie wydać aktu. Może ktoś z rodziny Heleny ma ten akt.? Na FamilySearch roczniki  ślubu i urodzenia Heleny są z kluczykiem, czyli nie każdy ma dostęp. 

B. Szwarcer
Ostatnia3 tygodni 4 dni temu edycja: Barbara Szwarcer od.
The following user(s) said Thank You: Malgorzata W

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie